Dziecięca czuprynka

włosy dzieckaKażda mama przed narodzeniem swojej pociechy zastanawia się jak ona będzie wyglądała, do kogo będzie podobna, co odziedziczy po tacie a co po mamie. I choć dzisiejsza technika umożliwia nam poznanie wizualne naszego maluszka jeszcze przed narodzinami dzięki np. usg 3/4D to jednak nie precyzuje tego, jaki kolor włosów będzie posiadało nasze dziecko. Nie sposób określić rodzaju włosów, czy będą one gęste czy tez rzadkie i cieniutkie jak mgiełka.

Bez względu na ich rodzaj, wygląd oraz strukturę najważniejsza jest odpowiednia ich pielęgnacja już od pierwszego dnia narodzin dziecka ( oczywiście nie każde dziecko rodzi się z bujna czuprynka).

Zazwyczaj niemowlęce włoski charakteryzują się jasnym kolorem wynika to z tego ze nie są one jeszcze w pełni dojrzale a proces ten nie trwa jedna chwilkę. Barwa włoska u dziecka ulega zmianie z dnia na dzień tak samo jak kolor skory – karnacja. Proces ten jest długotrwały i inna strukturę włosa posiada niemowlę a zupełnie inna nastolatek, który de facto także nadal się rozwija.

Kolor włosów dziecka uzależniony jest od komórek barwnikowych, które także uaktywniają się dopiero z czasem i wiekiem małego człowieka. Dlatego nie sposób zagwarantować czy aktualny kolor włosów utrzyma się czy tez ulegnie całkowitej przemianę, co jest bardzo prawdopodobne. Najszybciej włosy ciemnieją dopiero w okresie dojrzewania.

Kolor włosów niemowlaka zależny jest od genów. Mylne jest stwierdzenie ze podcinanie, golenie włosa zmienia jego grubość, gęstość czy przyspiesza np. tempo wzrostu włosa u dziecka. Wśród mam bardzo często króluje ten stereotyp, ale naukowcy udowodnili, iż podcinanie nie ma wpływu na wymienione wyżej czynniki.

Włosy u maluszków są bardzo delikatne, cieniutki i rzadkie. Dlatego tez wymagają szczególnej pielęgnacji. Jest ona szczególnie ważna w pierwszych sześciu miesiącach życia dziecka.

W tym celu bardzo istotna role odgrywa wybór odpowiedniego kosmetyku do stosowania mycia. Całkowicie zabronione jest stosowanie szamponów i kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych. To, co jest dobre dla nas nie jest odpowiednie dla maluszków. Dlatego koniecznie jest dobieranie produktów przeznaczonych wyłącznie dla najmłodszych, które zagwarantują im bezpieczeństwo.

Szampony takie delikatnie nie tylko myją włosy, ale także łatwo się spłukują oraz pozostawiają włosy miękkie i gładkie. Dbają jednocześnie o skore głowy maluszka i zapobiegają tworzeniu się tzw. ciemieniuchy.

Jedna z najważniejsza zalet obecnych szamponów w odczuciu dziecka jest to by nie szczypały w oczy. Dynamiczny rozwój dziedziny nauki w tym zakresie umożliwia nowoczesnym mamom szerokie spektrum wyboru w tej dziedzinie, przynosząc ulgę dziecku. Wszystko po to by dbanie o czuprynkę naszej pociechy było miłym i przyjemnym dla dziecka obowiązkiem.

Stosując szampon u najmłodszych dzieci ważne są także walory zapachowe, gdyż to one równie uruchamiają zmysły powonienia, który sprawia przyjemność maluszkowi.

Dobierając odpowiedni preparat dla pociechy zwróć koniecznie uwagę na;

–        posiada pH neutralne dla skory dziecka

–        czy jest przebadany okulistycznie – czy jest łagodny dla wrażliwych oczu jak czysta woda,

–        czy pielęgnuje, nadaje miękkość i gładkość strukturze włosa

–        czy dba o skore głowy dziecka.

Zobacz czego szukali internauci:

okres prenatalny, do kogo jestem podobna

comment closed


Przeczytaj inne:
38 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży, 38 TC

Tak właśnie milowymi krokami zbliżasz się do końca 40 tygodniowego okresu ciąży. Dziecko osiągnęło już wagę około 3 kg i...

Zamknij