Czy czkawka u noworodka to powód do obaw?
Każdy z nas niejednokrotnie doświadczył czkawki w swoim życiu. Co innego, jeśli tak uciążliwa dolegliwość dotyka naszego nowo narodzonego dziecka? Zaczynamy się zastanawiać skąd ona się pojawia? Czym jest spowodowana i czy nie szkodzi dziecku? Najlepiej zasięgnąć porady lekarza lub położnej. Oni z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości na temat czkawki u noworodka. Jest to, bowiem normalne zjawisko, które w żaden sposób nie oddziałuje na dziecko w sposób negatywny. Tak, więc czkawka to nic groźnego, istotne jednak by wiedzieć o niej jak najwięcej.
Czkawkę mają dzieci, które znajdują się jeszcze w łonie matki. Niekiedy jest ona doskonale wyczuwana dla przyszłej mamy już nawet w szóstym tygodniu od poczęcia. Czkawka u niemowlęcia nie ma określonego czasu trwania i może przebiegać od kilku do kilkudziesięciu nawet minut. Nie powinno jednak nas to nie niepokoić.
Skąd ta czkawka?
Pomimo że każdy z nas miął nie raz czkawkę nie oznacza to wcale, że wiemy skąd ona się bierze. Otóż czkawka to mimowolne skurcze przepony oraz mięśni oddechowych, które znajdują się w klatce piersiowej. Spowodowana jest nagłymi wdechami oraz zamknięciem głośni. Skąd pojawiają się skurcze mięśnie? Pojawiają się one w wyniku stymulacji nerwu błędnego oraz przeponowego a także włókien współczulnych. Im starsze dziecko tym częstotliwość występowania czkawki jest coraz rzadsze. Im mniejszy obywatel tym radość z występowania czkawki bardziej spontaniczne. Często noworodki zaskoczone występowaniem czkawki są nią doskonale rozbawione. W ich przypadku najczęstszym okresem występowania czkawki jest czas zaraz po jedzeniu. Jako jedną z przyczyn wywołania czkawki u niemowlaka jest zbyt szybkie i łapczywe przyjmowanie pokarmu, przy towarzyszącym jednocześnie podekscytowaniu tą czynnością?
Czy czkawka wymaga leczenia?
Czkawka u niemowlaka zazwyczaj nie wymaga leczenia chyba, że jest ona na tyle uciążliwa, że uniemożliwia regularne karmienie dziecka czy utrudnia spanie. Przypadłość ta potrafi się pojawiać nawet do kilku razy dziennie i trwać niekiedy około godziny. To może wskazywać między innymi na wystąpienie u dziecka refluksu żołądkowo przełykowego. Wystąpieniu tej choroby towarzyszą jednocześnie takie objawy jak: wypluwanie jedzenia, spadek apetytu, ulewanie oraz rozdrażnienie. Zbyt długi okres czasu utrzymywania się refluksu u noworodka może skutkować poważnymi zaburzeniami takimi jak; zachłystowe zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, kaszel, niedokrwistość itp. Objawom tym towarzyszy dodatkowo minimalny przyrost masy ciała dziecka, co może mieć wpływ na jego dalszy prawidłowy rozwój.
Metoda na czkawkę
Najważniejsze jest, jeśli chodzi o niemowlaka, aby po przyjętym posiłku odbiło się, co spowoduje uwolnienie się nadmiaru powietrza z przełyku i płuc. Zdarza się, iż czkawka u noworodka to wynik nagromadzenia nadmiernej ilości gazów w brzuszku. Jedną ze skutecznych metod na odbicie się dziecku jest umieszczenie go na rękach z głową na wysokości własnego ramienia i delikatne poklepywanie po pleckach. Ważne by dziecko znajdowało się w pozycji pionowej lekko skierowane do przodu. Inną metodą jest karmienie, bez względu na to czy odbywa się ono w sposób naturalny czy poprzez butelkę. Inaczej sprawa wygląda, jeśli czkawka powodowana jest refluksem. Wówczas leczenie należy rozpocząć głównie od łagodzenia objawów. Po pierwsze z diety dziecka wyeliminować białko mleka krowiego. Po drugie skutecznym sposobem na refluks jest zagęszczenie pokarmu dziecku. Po zakończeniu jedzenia konieczne jest noszenie dziecka w pozycji pionowej, aby mu się odbiło. Każdy rodzic powinien samodzielnie wypróbować łagodnym metod pozbycia się czkawki u noworodka tak, aby nie powodowała ona jego rozdrażnienia. Niektórzy twierdzą, iż skuteczną metodą jest także przepojenie dziecka znaczna ilością płynu, pod warunkiem, że nasza pociecha chce w tym czasie pić. Inni zalecanie podanie niewielkiej ilości cukru na łyżeczce. Próbujecie drodzy rodzice a na pewno znajdziecie złoty środek, jeśli zaś nie macie na to czasu, z pewnością z czasem czkawka sama przejdzie i nie warto zaprzątać sobie nią głowy.
comment closed