Twardy brzuch w ciąży czy to coś groźnego?

twardy brzuch w ciążyCiąża to najpiękniejszy moment w życiu większości kobiet. Nie jest on niestety pozbawiony obaw i leków w trosce o dziecko. Kiedy wszystko przebieg sielankowo i dobrze około 20 tygodnia ciąży twoją uwagę może przykuć brzuch, który z dnia na dzień staje się twardszy? Zaczynasz się czy twardy brzuch w ciąży to normalne zjawisko? Czy zagraża w jakiś sposób dziecku lub tobie? Jeśli jedynym objawem jest twardy brzuch i nie masz żadnych dodatkowych niepokojących objawów możesz być spokojna, to całkiem naturalne zjawisko.

Najczęstszą przyczyną twardego brzucha w ciąży jest występowanie skurczów tak zwanych Braxtona-Hicksa. Zazwyczaj moment ich występowania przypisuje się na około 20 tydzień. Ważne jest, że nie należy się ich w zupełności obawiać a stwardnienie jest ich naturalnym wynikiem, które nie niesie za sobą żadnych złych konsekwencji dla matki oraz dziecka. Jeśli jednak wraz z twardnieniem brzucha następuje krwawienie z dróg rodnych lub silne bóle około brzuszne lub inne objawy, które wywołują twój niepokój koniecznie jak najszybciej udaj się do lekarza prowadzącego i zasięgnij porady. Objawy te mogą wskazywać na zbyt wczesny poród a nawet prowadzić do poronienia.

Czym powoduje, że brzuch staję się twardszy?

Odpowiedzialność za twardniejący brzuch ponoszą skurcze macicy, które są w prawdzie dużo słabsze niż skurcze porodowe niemniej jednak skutkują twardym brzuszkiem. Skurcze macicy są raczej delikatnej, nie powodują uczucia dyskomfortu u ciężarnej, przypominają w odczuciu raczej skurcze menstruacyjne. Dlaczego tak się dzieje? Otóż macica ćwiczy swoje mięśnie przed zbliżającym się porodem. Medyczna nazwa takich skurczy to skurcze Braxtona-Hicksa. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż rozpoczynają się one na górze brzucha i schodzą stopniowo w dół i nie trwają dłużej niż około pół minuty. Zdarza się, że w ostatnich miesiącach ciąży mogą występować nawet, co pół godziny a z biegiem rozwoju ciąży skurcze będą pojawiały się coraz częstsze i dłuższe. Zawsze jednak będą się kończyły po około dwóch minutach. Skurcze powodujące twardnienie brzucha w ciąży nie są regularne i rozpierające w odróżnieniu od skurczów porodowych. Nie powinno też towarzyszyć żaden z objawów porodowych, czyli takie jak plamienie czy odejście wód płodowych.

Domowe metody na twardy brzuch w ciąży

Jeśli faktycznie za twardy brzuch odpowiadają skurcze można spróbować je samodzielnie załagodzić poprzez zmianę pozycji ciała. Czasami skurcze są dość uciążliwe dla ciężarnych, dlatego zaleca się zmianę pozycji np. z siedzącej na leżącą tak, aby samodzielnie wybadać organizm, w której czuje się najlepiej. Zaleca się także stosowanie ciepłych, ale niegorących kąpieli, które pozwolą dodatkowo rozkurczyć mięśnie całego ciała.

Nie zaleca się w momencie twardego brzuszka masowania go, ponieważ takie działanie może tylko dodatkowo pogorszyć sprawę. Wskazane są wszelkie techniki relaksacyjne i ćwiczenie równomiernego oddechu, które może się także przydać w czasie porodu. Czynności te powodują rozluźnienie się organizmu o pełne jego dotlenienie. Kobietom w ciąży szczególnie w czasie twardnienia brzucha zaleca się picie dużej ilości wody, ponad dwa litry wody dziennie to podstawowe kryterium każdej przyszłej mamy. Rozsądne działanie umożliwi nam dodatkowo zapobiegnięciu odwodnienia organizmu. Odwodnienie w ciąży może skutkować wywołaniem przedwczesnego porodu, dlatego lekarze zawsze uświadamiają przyszłe mamy o konieczności dostarczenia organizmowi tego złotego środka, jakim jest woda. To właśnie ona stanowi największy wskaźnik procentowy ciała człowieka, dlatego tak ważna jest jej filtracja w całym organizmie nie tylko w okresie ciąży, ale także w życiu każdego człowieka.

Twardy brzuch, jako zagrożenie ciąży

Jeśli twardy brzuch występuje wyłącznie w trakcie skurczów to nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak skurczom tym towarzyszy silny ból brzucha albo, co gorsza krwawienie z dróg rodnych konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem. Występowanie takich dolegliwości może nieść za sobą przykre konsekwencje takie jak przedwczesny poród, który może nieść ze sobą bardzo poważne i zagrażające życiu dziecka konsekwencje.

Zobacz czego szukali internauci:

twardy brzuch w 7 miesiacu ciazy, Napięty Brzuch W Ciąży, bardzo twardy brzuch w ciazy, Twardy Brzuch W 9 Miesiacu, twardnienie brzucha, twardy brzuch po seksie ciaza, twardy brzuch w 9 miesiacu ciazy, twardy brzuch ciaza 6 msc, ciaza twardy brzuch po nocy, twardy brzuch w 8mc ciazy

comment closed


Przeczytaj inne:
nekrotyczne zapalenie jelita grubego
Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego zamienna nazwa tego schorzenia to martwicze zapalenie jelita grubego. Choroba ta jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób...

Zamknij