Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

nekrotyczne zapalenie jelita grubegoNekrotyczne zapalenie jelita grubego zamienna nazwa tego schorzenia to martwicze zapalenie jelita grubego. Choroba ta jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób dotykających noworodków. Jaka jest przyczyna wystąpienia nekrotycznego zapalenia jelita grubego? Otóż odpowiedzialność za wystąpienie tego zapalenia przypisuje się niedojrzałości noworodka a także zmianom niedokrwienno – niedotlenieniowe w okolicy jelita oraz zakażenie Pseudomonas aeruginosa. Kto najczęściej zapada na nekrotyczne zapalenie jelita grubego?

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego spowodowane jest w pojawieniem się cyst, które są wypełnione gazem w ścianie jelita. Powoduje to w konsekwencji zmiany martwicze, które mogą doprowadzić do perforacji jelita grubego lub zapalenia otrzewnej.

Najczęstsze przyczyny nekrotycznego zapalenia jelita grubego

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego najczęściej występuje u wcześniaków a jego istotą jest obumarcie komórek w obrębie jelita grubego. Co dokładnie powoduje śmierć komórek w tym rejonie niestety medycyna nie do końca potrafi odpowiedzieć na to pytanie? Stwierdzono natomiast, że rozwój choroby ma wpływ zmniejszona ilość krwi przepływającej do jelit, co w efekcie wpływa na minimalizację produkcji śluzu, który chroni przewód pokarmowy. Zachodzi także podejrzenie badane przez lekarzy, iż dochodzi do zakażenia jelita pałeczką ropy błękitnej tak zwanej Pseudomonas aeruginosa.

Odnotowano przypadki, kiedy nekrotyczne zapalenie jelita grubego wystąpiło u wcześniaków, którym było podawane specjalne sztuczne mieszanki dedykowane właśnie dla tej grupy dzieci.

Najczęstsze objawy nekrotycznego zapalenia jelita grubego

Największe ryzyko wystąpienia zapalenia występuje u wcześniaków najwcześniej urodzonych. Martwica umiejscawia się w pobliżu zastawki krętniczo kątniczej, czyli w miejscu gdzie jelito cienkie przechodzi w grube. Do najczęstszych objawów można zaliczyć między innymi; stolce zawierające krew, nietolerancja pożywienia, biegunka, wzdęcia, skoki temperatury ciała, zmęczenie, torsje.

Medycyna rozdziela cechy kliniczne choroby na trzy etapy. Pierwszy etap obejmuje wystąpienie bezdechu, wymiotów, wzdęć oraz śpiączki. Drugi kumuluje w sobie objawy pierwszego etapu dodatkowo obejmując cysty wypełnione gazem umieszczone w ścianie jelita. Etap trzeci i ostatni to kwasica mleczanowa, bezmocz, bradykardia oraz zespół DIC. Zachodzące objawy nie mają jednostajnego tempa i mogą stopniowo przybierać na sile, co w efekcie może spowodować dodatkowo zapalenie otrzewnej lub niedociśnienie. Choroba ta wymaga bardzo długiego i precyzyjnego leczenia i ze względu na jej nieprzewidywalny charakter stosuje się leczenie szpitalne.

Czynniki ryzyka nekrotycznego zapalenia jelit obejmują: zaburzenia flory bakteryjnej, osłabienie układu odpornościowego, stosowanie antybiotyków przez 5 dni lub dłużej, zaburzenia w krezkowym przepływie krwi, karmienie sztucznym mlekiem.

Diagnostyka i leczenie

Aby postawić ostateczną diagnozę nekrotycznego zapalenia jelita grubego konieczne jest wykonanie badania radiologicznego. Dzięki niemu mamy możliwość wykazania obecności rozszerzenia pętli jelita, a także niezmienione wypełnienie gazem pętli jelita oraz pneumatosis intestinalis wypełnione gazem poza jelitem przestrzenie brzucha. Oprócz badania ultrasonograficznego przeprowadza się także badanie kału na krew utajoną, badanie ultrasonograficzne oraz badanie krwi, które poprzez obniżoną liczbę białych krwinek potwierdzają diagnozę.

Leczenie polega na wyrównywaniu zaburzeń wodno-elektrolitowych, ale także stosuje się doprowadzenie do odpowiedniego ciśnienia krwi, konieczne jest wówczas pozajelitowe podawanie pożywienia oraz zastosowanie antybiotyku. Leczenie nie jest proste i bardzo nieprzyjemne dla małego pacjenta. W przypadku wystąpienia perforacji jelita lub zapalenia otrzewnej stosuje się leczenie operacyjne. Wówczas martwe tkanki zostają całkowicie usunięte i wykonuje się kolostomię i ileostomię. Pierwszych z tych zabiegów polega na wyprowadzeniu światła jelita grubego na powierzchnię brzucha. Pozwala to na wydalenie treści jelitowej. Ileostomia polega na wyprowadzeniu światła jelita cienkiego, co powoduje możliwość wydalania treści płynnej. Po zakończeniu leczenia oraz wyleczeniu zakażenia, co trwa zazwyczaj kilka miesięcy jelita zostają ponownie połączone.

Zobacz czego szukali internauci:

nekrotyczne zmiany, zapalenie jelita grub, Ita Jelita, nekrotyczne zapalenie jelit

comment closed


Przeczytaj inne:
twardy brzuch w ciąży
Twardy brzuch w ciąży czy to coś groźnego?

Ciąża to najpiękniejszy moment w życiu większości kobiet. Nie jest on niestety pozbawiony obaw i leków w trosce o dziecko....

Zamknij