Badanie dna oka u dzieci

Badanie dna oka u dzieciJednym z podstawowych badań okulistycznych przeprowadzanych wśród dzieci jest właśnie badanie dna oka. Co ma na celu badanie dna oka u dzieci? Jaki jest jego przebieg? Czy jest dla dziecka nieprzyjemne i bolesne? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Aby skutecznie ocenić stan narządu wzroku u dzieci konieczne jest wykonanie badania dna oka. Nie jest to badanie silnie inwazyjne i długotrwałe. Jego czas może oczywiście wydłużyć się nawet do godziny, ale to tylko ze względu na to ze konieczne jest trzykrotne zakroplenie kropli do oczu. Czynność ta jest wykonywana w odstępach około piętnastominutowych.

Komu zalecane jest badanie dan oka?

Badanie to jest w szczególności zalecane dzieciom, które posiadają wady wrodzone wzroku lub nabyte miedzy innymi takiej jak zez, ale także tym, w których rodzinie notowane były przypadki zachorowań na siatkówczaka lub guza oka. Badanie dna oka u dzieci ma na celu jak najwcześniejsze wyeliminowanie zaistniałego zagrożenia i dokładnej jego oceny.

W szczególności badanie dna oka u dzieci zalecane jest wcześniakom, należy je przeprowadzić w pierwszym miesiącu życia. Daje to ogromna szanse na wczesne postawienie diagnozy oraz podjęcie leczenia.

Badanie dna oka szczególnie u najmłodszych pozwala na wczesna diagnozę retinopatii. Retinopatia wcześniaków to uszkodzenie siatkówki oka, które może powstać w okresie po urodzeniowym w szczególności u dzieci z niewielka masa urodzeniowa. Dlatego w szczególności narażone są na nią wcześniaki. Badanie dna oka zalecane jest także dzieciom chorym na cukrzyce lub z jej podejrzeniem. To właśnie one w szczególności narażone są wystąpienie retinopatii cukrzycowej. Choroba ta polega na uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka. Jej leczenie jest ciężkie i nieprzyjemne dla malucha. Polega na fototerapii i naświetlaniu promieniami UV.

Przebieg badania

Ważne jest by nie lekceważyć objaw, jakie mogą wskazywać na zaburzenia wzroku. Dziecko może skarżyć się na gorsze widzenie kolorów, zaburzenia ostrości i jakości obserwowanych obrazów.

Do przeprowadzenia badania tylnego odcinaka oka zazwyczaj używa się oftalmoskopu. Jest to wziernik, który dzięki wpuszczeniu snopu światła poprzez źrenice umożliwia dokładne jej oświetlenie. Jest ono niezbędne do przeprowadzenia badania dna oka u dziecka. Wykonanie takiego badania nie jest bolesne dla dziecka. W trakcie badania lekarz zaleca patrzenie w różnych kierunkach tak by dokładnie i precyzyjnie mógł ocenić miejsce dna oka.

Druga z metod stosowanych w badanych dna oka jest metoda badania w obrazie odwróconym. Początkowa faza badania wygląda tak samo jak poprzednia z ta jednak różnica, iż po wpuszczeniu wiązki światła do oka, obraz jest powiększony dzięki soczewce skupiającej, która lekarz ustawia przed okiem dziecka. Pozwala to na obserwowanie odwróconego obrazu dna oka.

Najczęściej jednak stosowana metoda badania dna oka u dzieci jest wykorzystanie lampy Fissona oraz soczewki ustawianej w określonej odległości od pacjenta. Ta metoda nie wymaga żadnej współpracy z pacjentem.

Szybka diagnoza

Badanie dna oka u dzieci pozwala na dokonanie szybkiej diagnozy stanu oczu. Dno oka jest to jedno z nielicznych miejsc w ustroju człowieka gdzie w sposób nieinwazyjny można oglądać naczynia krwionośne i dokonywać oceny tarczy nerwu wzroku, która powiązana jest z mózgiem.

Do najczęściej diagnozowanych w czasie badania należą schorzenia siatkówki takie jak; plamki, krwotoki, odwarstwienia, zapalenia, nowotwory, schorzenia nerwu wzrokowego oraz ciała szklistego, jaskra. Lekarz może także zdiagnozować cukrzyce lub problemy z nerkami lub nadciśnienie.

Dodatkowa zaleta badania dna oka u dzieci, iż na wyniki nie trzeba długo czekać i są one dostępne od ręki, niezwłocznie po zakończeniu badania.

Pamiętaj! Jeśli tylko występują niepokojące objawy lub sygnały, które mogą wskazywać, na którakolwiek z powyższych chorób niezwłocznie należy udać się do lekarza. Wczesne wykrycie choroby stwarza 99% szans na jej całkowite wyleczenie. Dlatego nie zwlekaj!

Zobacz czego szukali internauci:

badanie dna oka u dziecka, badanie dna oka u niemowlaka, badanie dna oka u niemowląt, badanie dna oka u dzieci, badanie dna oka, badanie dna oka u noworodka, anything, wziernik Fissona, badania dna oka u dzieci, atropina dla niemowlaka

comment closed


Przeczytaj inne:
witamina d
Witamina D – prawdy i mity

Już od pierwszego dnia narodzin zastanawiamy się czy nasze dziecko musi przyjmować witaminę D? Ile kropelek? Czy można ja przedawkować?...

Zamknij