Ciąża a USG genetyczne

usg genetyczneKażde badanie, które ma na celu dobro dziecka warto wykonać. Badanie genetyczne nie jest wykonywane standardowo u wszystkich kobiet, lecz zalecane jest tym należącym do grupy podwyższonego ryzyka. O tym, do której grupy się kwalifikujesz zapewne poinformuje cię lekarz, który wcześniej przeprowadzi z tobą wywiad na temat przebytych chorób zarówno twoich jak i tych w najbliższej rodzinie. Jak wygląda takie badanie? Czy jest bolesne?

Badanie USG genetycznie nie różni się niczym od zwykłego badania USG. Jest ono całkowicie bezpiecznie zarówno dla matki, jaki płodu, bezbolesne a jednocześnie niezwykle istotne dla rozpoznania wszelkich nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Przebieg badania jest taki sam, czyli lekarz nanosi na brzuch przyszłej mamy żel, który umożliwia łatwiejszej kierowanie sondą, która obserwuje maluszka. Badanie USG genetyczne zaliczane jest do badań specjalistycznych, dlatego też może go wykonywać lekarz z odpowiednimi kwalifikacjami. Ze względu na dobro małego pacjenta oraz jego mamy pomiar musi zostać dokonany z dokładnością do 0,1 milimetra. Tylko tak wielka dokładność daje szanse na wczesne wykrycie wad rozwojowych, genetycznych np. takich jak zespół Downa. Bardzo duże znaczenie ma tez moment, w którym należy przeprowadzić takie badanie i przypada on na czas pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży.

W jakim celu robić badanie

Każda kobieta w ciąży bez względy na to czy jest to jej pierwsza czy kolejna ciąża powinna porozmawiać z lekarzem na temat badania USG genetycznego. Powszechnie uważa się, że do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się między innymi kobiety, które ukończyły 35 rok życia, nie jest to jednak jedyny wyznacznik, którym należy się kierować. Ryzyko urodzenia dziecka z wadami genetycznymi istnieje zawsze a wraz z wiekiem matki wrasta tez ryzyko. Istotne jest by badanie genetyczne USG zostało wykonane w momencie, kiedy długość całkowita dziecka wynosi około 45 – 85 mm. Badanie przypada na okres pomiędzy 11-14 tygodniem ciąży a w jego trakcie ocenia się widoczność wykształcenia się kości nosowej oraz przezierność karkową płodu. Wynik stanowi podstawę zestawienia rozwoju z faktycznym wiekiem matki, co umożliwia jednocześnie na wyliczenie ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Jeśli oscyluje on w granicy od 1 do 300 przyjmuje się podwyższone ryzyko wystąpienie choroby. Nie jest to wynik mówiący jeszcze o rodzaju choroby gdyż dopiero na tym etapie lekarz zleca dodatkowe badania prenatalne. Jednym z podstawowych badań jest badanie amniopunkcji. Czym różni się ono od badania USG genetycznego?

Otóż przede wszystkim a może głównie nie jest to badanie całkowicie bezpieczne, ALE konieczne do wykonania.

Gdzie robić badanie USG?

Jeśli wcześniejsze badanie nie potwierdzi wystąpienia wad genetycznych wówczas lekarz zaleci wykonanie echa serca maluszka oraz najprawdopodobniej wykonanie USG trójwymiarowego w 20 tygodniu ciąży. W nielicznych przypadkach zdarza się, iż niewielkie odchylenie od normy w przypadku badania przezierności karku może być wynikiem wady serca. Kobiety, które swoją decyzje o ciąży odłożyły po 35 roku życia badanie genetyczne USG mają całkowicie bezpłatnie. Inaczej sprawa wygląda wśród przyszłych matek poniżej tego wieku. Wówczas lekarz może wykonać takie badanie nawet bez skierowania, ale należy przygotować się na wydatek rzędu około 200zł. Wynik powinnaś otrzymać niezwłocznie po badaniu i najlepiej jak najszybciej pokazać go lekarzowi prowadzącemu ciąże.

Medycyna XXI wieku daje bardzo dużo możliwości. USG genetyczne, pomimo że dla niektórych kobiet stanowi wydatek wcale nieniskiego rzędu to jednak dla dobra dziecka jest bezcenna. Mając na celu dobro i zdrowie dziecka dobrze jest móc zbadać jeszcze nienarodzone dziecko i pamiętać o tym, iż jeszcze nie tak dawno nasze babcie, matki nie miały takiej możliwości. USG genetycznie daje szanse i możliwość wczesnego reagowania na negatywne zmiany naszego dziecka tak, aby w przyszłości móc mu zapewnić godne życie w niełatwym społeczeństwie.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

czym różni się usg genetyczne od zwykłego, usg genetyczne, jak wygldaj hemoroidy

comment closed


Przeczytaj inne:
27 tydzień ciąży
27 tydzień ciąży, 27 TC

Maluszek mierzy już około 25 centymetrów i waży w granicach jednego kilograma. Jego organizm cały czas produkuje tkankę tłuszczową. Po...

Zamknij