Bóle palców i drętwienie rąk w ciąży

ból palców w ciążyKażda kobieta, która miała tą przyjemność być w ciąży z pewnością przynajmniej raz doświadczyła dość nieprzyjemnej dolegliwości, jaką są bóle palców i ich odrętwienie. Najczęściej stan taki występuje w późniejszym etapie ciąży około dwudziestego szóstego tygodnia i należy do jednej z najczęstszych dolegliwości ciążowych. Bóle palców oraz drętwienie inaczej znane także pod nazwą cieśnie nadgarstka lub zespołu kanału nadgarstka.

Dlaczego tak się dzieje, że bóle palców i ich drętwienie najczęściej dotyka właśnie kobiet w ciąży. Głównie też dolegliwość ta występuje wśród kobiet, które pracują na komputerze lub w codziennych czynnościach nadmiernie wykorzystują do pracy dłonie oraz palce. Mamy tu na myśli takie prace jak szydełkowanie, haftowanie itp. Jednak oczywiście oprócz oczywistych powodów, które wywołują ból istnieją także te mniej widoczne. Do głównych powodów występowania bólu palców oraz odrętwienia rąk są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety. Hormony te są odpowiedzialne za zatrzymanie wody w organizmie w wyniku, czego najczęściej dochodzi do obrzęku dłoni, palców oraz nadgarstków gdyż to właśnie tu znajdują się nerwy unerwiające kończyny górne. Zmiany te są wywołane przez miejscowy wzrost ciśnienia, który z kolei powoduje ucisk na nerwy. Skutkuje to mrowieniem dłoni oraz palcy a efektem tego może być silny ból promieniujący aż do ramienia. Dolegliwości te najczęściej odczuwane są w nocy i zdarza się, iż wymuszają na kobiecie zmianę pozycji spania. Ulgę w takich przypadkach przynosi opuszczenie rąk w dół tak by mogły bezwładnie zwisać i relaksować się. Dolegliwość bolących palcy może narastać, jeśli nadmiernie obciążamy te partię ciała wykonując nadmiernie różne czynności. Kobieta w ciąży, u której występuje ta dolegliwość z pewnością zauważyła, że najmniej odpowiednią pozycją dla tego schorzenia jest unoszenie rąk i dłoni w górę. Suszenie, czesanie to czynności, podczas których nasze dłonie dają o sobie znać, pocieszające jest to, że wraz ze zbliżającym porodem dolegliwości te mijają jak ręką odjął.

Ulga dla rąk i palcy

Najlepszy efekt osiągniemy nie nadużywając wytrzymałości dłoni oraz rąk. Dlatego warto przynajmniej w tym okresie zrezygnować z takich czynności jak długi i męczące pisanie na komputerze, krojenie, robienie na drutach czy szydełkowanie itp. Bardzo ważną rolę odgrywa gimnastyka nadgarstka oraz palców a także unikanie ucisku na tę partię ciała.

Ulgę przynosi także spanie w pozycji, która umożliwi odpoczynek naszym dłoniom. Aby wewnętrznie wesprzeć organizm w walce z bólem palców należy wzbogacić dietę kobiety w ciąży o witaminę B6 oraz magnez. Czas ciąży to szczególny okres, kiedy kobieta powinna zadbać o swoją prawidłową dietę a w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się między innymi; ryby, drób, mleko, ziemniaki, orzechy, słonecznik, warzywa strączkowe, oraz magnez, który zawierają np.: pestki dyni, kakao, koper, pietruszka zielona, fasola biała. Nie bez znaczenie jest także ograniczenie spożycia kawy oraz innych używek takich jak np. alkohol gdyż są one odpowiedzialne za wypłukiwanie minerałów oraz cennych witamin z organizmu, przez co przyczyniają się do bólu palców oraz drętwienia rąk.

Jeśli powyższe objawy nie ustępują lub nasilają się w znacznym stopniu należy zwrócić się do lekarza o pomoc. Ten z pewnością wskaże te suplementy diety, których niedobory i braki należy uzupełnić. W czasie ciąży wszelkie niepokojące sytuacje należy konsultować z lekarzem. Bardzo ważną rolę odgrywają także badania okresowe gdyż to także dzięki nim można w odpowiednim czasie balansować na utrzymaniu odpowiedniego stanu organizmu kobiety i móc reagować na wszelkie nieprawidłowości. Nie zaleca się stosowania środków przeciwbólowych chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Bardzo dużą rolę odgrywa przyjmowanie dużej ilości płynów. Kobieta ciężarna powinna wypijać minimum dwa litry płynów dziennie, umożliwia to prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Zobacz czego szukali internauci:

ból palców u rąk w ciąży, dretwienie palcow w ciazy, bolące palce w ciąży, bolace palce u rak w ciazy, bol rak ciaza, dretwienie rak w ciazy, ból dłoni i palców w ciąży, ból palcy u rąk w ciąży, drtwienie doni, ciaza bol palcow

comment closed


Przeczytaj inne:
obowiązkowe szczepienia dzieci
Szczepienia obowiązkowe dzieci

Każdy z przyszłych rodziców zastanawia się, jakie szczepienia czekają jego małą pociechę. Szczepienia obowiązkowe dzieci to standard obowiązujący nie tylko...

Zamknij