Kalendarz badań USG w ciąży

USG w ciążyKażda przyszła mama zadaje sobie pytanie czy warto robić USG w ciąży? Czemu służy takie badanie i czy nie jest przypadkiem szkodliwe dla naszej pociechy. W jakim czasie należy robić USG w ciąży a w jakich przypadkach jest konieczne dodatkowe badanie ultrasonograficzne?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie minimum trzech badań.

W obecnych czasach w XXI wieku USG w ciąży to standard, którego doświadcza każda przyszła mama. Jeszcze około 50 lat temu nikt go nie wykonywał a samo myślenie o możliwości podglądania dziecka w brzuszku mamy wydawało się czystą fikcją. Dziś technika jest tak doskonała, że możemy poprzez wykonanie badania USG z bardzo duża dokładnością zobaczyć jak wygląda nasze dziecko. Dzięki temu lekarze mogą z precyzyjna dokładnością przeprowadzać diagnostykę nienarodzonego dziecka.

Podstawowym celem przeprowadzania badania USG w ciąży jest rozpoznawanie wszelkich nieprawidłowości w rozwoju płodu. Lekarz ginekolog po stwierdzeniu niepokojących objawów lub zauważeniu wad płodu zobowiązany jest do skierowania pacjentki do dalszej diagnostyki i do odpowiedniej placówki medycznej.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca trzykrotne wykonanie USG w ciąży. Jeśli zachodzi konieczność zlecenia dodatkowego badania USG lekarze mają obowiązek je wykonać.

Warto też pamiętać, iż jak do tej pory nie stwierdzono szkodliwego czy też niekorzystnego wpływu przeprowadzania badania USG w ciąży na rozwijający się płód.

Pierwsze badanie USG w ciąży

Sekcja Ultrasonografii PTG rekomenduje pierwsze wykonanie badania USG w ciąży w jej 10 tygodniu. Celem tego badania ma być między innymi potwierdzenie powstania ciąży i stanowi standard w pierwszych tygodniach dziewięciomiesięcznego czasu ciąży. Umożliwia także stwierdzenie prawidłowiej lokalizacji ciąży czy też nie.

Wykonane powinno być sondą dopochwową, dlatego konieczne jest wcześniejsze opróżnienie pęcherza.

Pierwsze badanie USG w ciąży odgrywa bardzo istotną role i umożliwia ono przeprowadzenie dokładnej oceny płodu. Lekarz w trakcie wykonania ocenia lokalizacje jaja płodowego, dokonuje pomiaru pęcherzyka, bada jego położenie w macicy. Ciąża może być mnoga, dlatego istotne jest określenie ilości pęcherzyków oraz kształtu.

Badanie USG umożliwia zbadanie zarodka, stwierdzenie jego obecności, dokonania pomiaru a także czynności serca. W trakcie tego badania konieczne jest zbadanie narządu rodnego wraz z szyjka, określeniem kształtu, budowy, wad itp.

Drugie badanie

Drugie badanie USG w ciąży zalecane jest miedzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Zaleca się jego wykonanie przed końcem 13 tygodnia. Badanie to potocznie nosi nazwę badania genetycznego i powinno być wykonane w każdej ciąży. Wykonywane jest przy użyciu głowicy przez brzusznej. Ważne jest tez to, iż jest to badanie refundowane przez NFZ.

Badanie USG w ciąży w tym okresie ma na celu przeprowadzenie wstępnej oceny wszystkich narządów płodu, ocenę ryzyka wystąpienia u płodu chorób będących skutkiem wad zespołu Downa, Edwardsa czy Pataua. Lekarz dokonuje także oceny wieku ciążowego. Wiek ciąży w tym czasie można określić z dokładnością od 7 do 10 dni.

Badanie USG umożliwi także ocenę budowy zewnętrznej i anatomicznej płodu. Widoczna jest już główka, nóżki, rączki, tułów. Mierzona jest także długość ciemieniowo – siedzeniowa tzw. CRL, a także ocenie podlegają narządy wewnętrzne takie jak; mózg, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup oraz serce. Czynniki oceniania serca są bardzo istotne i podlega im jego budowa, lokalizacja oraz częstość bicia tzw. FHR. W tym okresie FHR wynosi zwykle ok 150-170 uderzeń na minutę.

Trzecie badanie USG w ciąży

Powinno być wykonane między 18 a 22 tygodniem ciąży tzw. badanie połówkowe. Głównym celem badanie jest szczegółowa ocena anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych oraz określenia masy i wieku płodu. Badanie USG pozwala stwierdzić odpowiedni wzrost dziecka, określa wady anatomiczne, wielo lub małowodzie, określa stan szyjki macicy.

Czwarte badanie

Jego wykonanie zaleca się na okres 28 – 32 tygodnia ciąży. Podstawowym celem badania jest ocena rozwoju płodu oraz jego położenia. Ponownie jak w poprzednim badaniu ocenie podlega budowa anatomiczna płodu, położenie łożyska, ilość płynu owodniowego oraz stan szyjki macicy. USG w ciąży umożliwia określenie położenia dziecka, co jest bardzo istotne ze względu na określenie rodzaju porodu.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

usg w ciy, usg ciazy, kalendarz ciąży usg

comment closed


Przeczytaj inne:
zapalenie krtani u dziecka
Zapalenie krtani u dziecka – nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

W sytuacji zapalenia krtani u osoby dorosłej, leczenie może ograniczyć się do zabiegów domowych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku...

Zamknij