Połóg – jak sobie radzić z dolegliwościami poporodowymi?

połógPołóg (z łac. puerperium) to okres po ciąży i porodzie, w którym organizm kobiety stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży i porodu (fizjologicznego lub po cesarskim cięciu). Standardowo trwa od 6 do 8 tygodni. Kobieta, która jest w połogu powinna być otoczona troską i opieką bliskich.

W czasie połogu, organizm kobiety przechodzi przez następujące procesy: zwijanie się macicy, gojenie ran, rozpoczęcie laktacji i utrzymanie jej oraz wznowienie czynności jajników.

Warto dodać, że połóg to nie tylko dolegliwości poporodowe typu ból, to także wahania nastrojów, ponieważ zostaje zaburzona sfera emocjonalna kobiety.

Zwijanie się macicy

Macica, która na przyjście dziecka rozciągnęła się i ważyła niemal 1000 g; w połogu zmniejszy swoją masę do stanu sprzed ciąży, która wynosi 50 – 70 gram. Inwolucję macicy – czyli zmiany wsteczne (zwijanie się), kobiety zazwyczaj odczuwają jako ból, który może być dość intensywny, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. Ból ten daje także o sobie znać szczególnie wtedy, gdy kobieta karmi piersią; winna jest oksytocyna, dzięki której mleko wypływa z piersi (laktacja), ale wywołuje również skurcze macicy. Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy, warto poprosić o środki przeciwbólowe.

Odchody połogowe (lochia) – jak wyglądają?

Ponieważ w połogu macica oczyszcza się, wydala w tym czasie tzw. odchody połogowe. W początkowych dniach ( 1-3 dni), wydzielina jest krwista i dość obfita (lochia rubra), w której mogą pojawiać się także skrzepy krwi, fragmenty nabłonka, śluz.

Z czasem odcień wydzieliny staje się brunatny, następnie brązowawy (lochia fusa ) dzieje się tak w 5-6 dniu. Po tym okresie, wydzielina staje się brudnożółta – (lochia flava )ok. 14 dnia, by potem zamienić się w szarobiałą –(lochia alba) ok. 21 dnia, a potem stopniowo zanikać. Zatem cały proces trwa zazwyczaj do 4 – 6 tygodni i dotyczy zarówno tych kobiet, które rodziły siłami natury, jak i tych po cesarskim cięciu.

Higiena krocza – niezwykle ważny element połogu

Kobieta w połogu musi dbać o higienę intymną; ważne, aby podmywać okolice krocza po każdym oddaniu moczu i wypróżnieniu się, najlepiej preparatem antybakteryjnym. Do osuszania okolic intymnych zaleca się jednorazowe ręczniki lub chusteczki, można także użyć suszarki do włosów z letnim strumieniem powietrza.

Ważnym punktem higieny jest także wietrzenie krocza; dostęp powietrza znacznie ułatwia proces gojenia się rany.

W tym czasie niezbędne stają się bawełniane podpaski i ich częsta zmiana. Można także korzystać z jednorazowych pieluchomajtek lub pieluch dla dorosłych. Co ważne, nie zaleca się stosowanie tamponów, z powodu infekcji, jaką mogą wywołać.

Gojenie się naciętego krocza

Choć nacięte krocze goi się ok. 7 dni, to do około dwóch tygodni kobiety mogą mieć problem z siadaniem. Lekarze zalecają wówczas pozycję leżącą lub półleżącą, warto w ten sposób przeczekać ten kłopotliwy czas. Alternatywą może być kupienie dmuchanego kółka, by w ten sposób w miarę bezboleśnie usiąść. Ważne, aby w tym czasie zrezygnować z kąpieli w wannie; nie sprzyjają gojeniu się ran krocza, ani rany po cesarskim cięciu. Ciepłe prysznice zdecydowanie lepiej spełniają swoją funkcję.

Gojenie się rany po cesarskim cięciu

Kobieta będąca w połogu po cesarskim cięciu także odczuwa dolegliwości poporodowe, czasem dłużej niż kobiety, które rodziły w sposób naturalny. Jedną z takich dolegliwości jest bolesność rany, w miejscu po cięciu. Jeśli szwy były zwykłe, to zazwyczaj zdejmuje się je po sześciu lub ośmiu dniach, choć dla rodzącej bardziej komfortowe są te rozpuszczalne.

Jeśli gojenie trwa zbyt długo, warto przyspieszyć ten proces stosując naświetlanie lampą solux, można także zastosować preparaty z arniki.

Kolejna dolegliwość wiąże się z przebytym znieczuleniem zewnątrz oponowym lub podpajęczynówkowym; kobiety często odczuwają ból głowy, ból pleców oraz mają uczucie drętwienia (mrowienia) w nogach.

Wznowienie czynności jajników

Jeśli kobieta karmi piersią, cykl miesiączkowy pojawia się pod koniec laktacji, a także po zaprzestaniu karmienia. W przypadku kobiet, które nie karmiły piersią, cykl ten pojawia się zazwyczaj w 5-6 tygodniu po porodzie.

Zobacz czego szukali internauci:

połóg, wyprawka wyprawka, polog, jak sobie poradzic jak sie ma dola, jak sobie radzic z bolem macicy po porodzie, wznowienie czynności jajników, polog jak sobie radzic, polog w upalne dni, jak sobie radzic po porodzie, Jak radzic sobie z pologiem

comment closed


Przeczytaj inne:
nekrotyczne zapalenie jelita grubego
Nekrotyczne zapalenie jelita grubego

Nekrotyczne zapalenie jelita grubego zamienna nazwa tego schorzenia to martwicze zapalenie jelita grubego. Choroba ta jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób...

Zamknij