Laktacja – proces laktacji u przyszłej mamy

laktacjaNa przestrzeni lat obraz matki karmiącej piersią zmieniał się. Po chwilowym zachwianiu tej metody naukowo udowodniono, iż laktacja to jedyny i najbardziej zdrowy sposób na dostarczenie dziecku niezbędnych przeciwciał. Co to jest laktacja? Czy proces laktacji występuje u każdej kobiety i przebiega jednakowo? Kiedy się rozpoczyna? Te i wiele innych pytań stawia sobie każda przyszła mama.

Laktacja to proces wydzielania mleka przez gruczoły mleczne znajdujące się w piersiach kobiety. U dojrzałej kobiety piersi zbudowane są z około 15-20 płatków, w których skład wchodzi tkanka tłuszczowa. Budowę płatków można porównać do kształtu grona, na którego końcach znajdują się pęcherzyki mleczne. Pęcherzyki te następnie przechodzą w kanaliki wprowadzające, w wyniki, czego następuje ich rozszerzenie. W wyniku tego procesu powstaje zbiorniczek mleka, które jest gotowe do wydalenia. Na samym szczycie brodawki sutkowej znajduje się punkt ujścia przy kanalików mlecznych.

Każdy z płatów piersiowych jest bardzo dobrze ukrwiony oraz zbudowany z sieci naczyń limfatycznych, które są współodpowiedzialne za odprowadzenie limfy z sutka do węzłów chłonnych.

Należy także pamiętać, iż płaty to narzędzia bardzo silnie unerwione i przewodzące bodźce czuciowe.

Przygotowanie piersi do laktacji

Piersi już w trakcie dziewięciomiesięcznego okresu ciąży przygotowują się do procesu laktacji. Następują liczne i bardzo widoczne zmiany w ich budowie. Najbardziej zauważalne to nabrzmiałość oraz ich znaczne powiększenie. W tym czasie zmniejsza się także ilość tkanki tłuszczowej na piersiach i w ich obrębie. Jest ona wypierana natomiast przez tkankę gruczołową i następuje przyrost naczyń krwionośnych. Powiększenie się piersi to wynik zbliżającej się laktacji i wyczuwanych nawet pod dotknięciem grudek.

Skąd się bierze laktacja

W wyniku działania hormonu wydzielanego przez łożysko wykształca się szereg zmian w organizmie kobiety. Zmierzają one ku laktacji. W trzecim trymestrze ciąży, czyli ostatnim proces laktacji jest prawie całkowicie ukończony a piersi gotowe do karmienia maluszka. W tym tez czasie następuje bardzo duży wzrost poziomu hormonu, który jest w pełni odpowiedzialny za produkcje mleka i prolaktyny.

Wyswobodzenie laktacji następuje wraz w odejściem łożyska, czyli chwile po urodzeniu dziecka. Dlatego już w parę minut po porodzie możesz śmiało przystawić dziecko do piersi, choć z pewnością nie jest ono jeszcze ani spragnione ani głodne. Aby wzbudzić mechanizm wypływu mleka wystarczy pobudzić je poprzez ssanie przez dziecko. Silnie rozwinięta siec komórek mioepitelialnych, w która owinięte są pęcherzyki mleczne oraz przewody wyprowadzające poprzez ssanie powodują przesuwanie się mleka w kierunku brodawki.

Ważne!

Istota skutecznego karmienia jest podanie dziecku nie tylko brodawki sutkowej, ale także jej otoczki. Niemowlę w ten oto prosty sposób poprzez ucisk swoich warg będzie mogło dowolnie regulować ilość wypływającego mleka.

Trzy etapy laktacji

W medycynie wyróżnia się trzy etapy czynności gruczołu mlecznego takie jak;

–        mammogeneza, czyli przygotowanie do czynności wydzielniczej. Następuje ona w skutek hormonom łożyska, prolaktyny oraz jajnika. Hormony te są odpowiedzialne miedzy innymi za rozwój i przyrost estrogenów oraz prolaktyny. W procesie przygotowawczym do laktacji te dwa hormony wzajemnie się dopełniają.

–        laktogeneza, czyli czas wyzwolenia laktacji. W okresie tym wzrasta poziom prolaktyny a łożysko zostaje wydzielone. Adekwatnie do odruchu ssania przez dziecko zwiększa się ilość produkowanego mleka. W pierwszym okresie następuje produkcja siary a następnie mleka tak zwanego przejściowego.

–        galaktopoeza, czyli podtrzymanie laktacji, jest ona zależna od tego jak często karmisz swoja pociechę.

Za utrzymanie laktacji odpowiedzialne są dwa odruchy.

Pierwszy to odruch wytwarzania mleka. Czas laktacji to także czas zwiększonej wrażliwości sutkowej u kobiety. Ssanie przez dziecko otwiera drogę do tworzenia się pokarmu. Dziecko w ten prosty sposób podrażnia receptory czuciowe matki, które następnie przesyłają informacje do przysadki mózgowej, co w efekcie skutkuje uwolnieniem prolaktyny. Wówczas hormon ten jest przekierowywana do gruczołu mlecznego i powoduje wydzielanie mleka.

Drugi to odruch oksytocynowy, czyli uwalniania pokarmu. Ma on zapewnić odpowiednia ilość pokarmu dla organizmu dziecka. Polega on na uwolnienie z płata mózgowego oksytocyny o przekierowywany do gruczołu sutkowego. Następnie wywołuje skurcz komórek w efekcie, czego mleko przesuwa się w kierunku brodawki i wypływa z niej.

Zobacz czego szukali internauci:

etapy laktacji, mechanizm autokrynny w laktacji, proces laktacji, pęcherzyki gruczołowe i przewody wyprowadzające rozwój laktacja, mamylaktacja, mechanizm laktacji

comment closed


Przeczytaj inne:
witamina d
Witamina D – prawdy i mity

Już od pierwszego dnia narodzin zastanawiamy się czy nasze dziecko musi przyjmować witaminę D? Ile kropelek? Czy można ja przedawkować?...

Zamknij