Pierwsza kąpiel noworodka

kąpiel noworodkaPrzyjście na świat dziecka to jedna z najwspanialszych chwil na świecie. Wszystkie następne czynności, zabawy, pielęgnacja są jej następstwem. Warto się do nich odpowiednio przygotować. Pierwsza kąpiel noworodka powinna być przyjemnością zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jak przygotować do pierwszej kąpieli noworodka? Co do niej wykorzystać? O tym wszystkim poniżej.

Pamiętaj, że dziecko przez ostanie dziewięć miesięcy będąc w brzuszku mamy, jako naturalne środowisko miało wodę. Dlatego tez większość noworodków wprost uwielbia kąpiele, jest to jedna z najprzyjemniejszych dla niego czynności. Noworodki posiadają naturalną zdolność pływania, dlatego kąpiel noworodka nie wiąże się ze stresem dla niego samego. Prawdopodobnie paradoksalnie stres towarzyszy nowo upieczonym rodzicom. By temu zapobiec wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad i nimi się kierować przy kąpieli noworodka.

Kiedy dokonać pierwszej kąpieli noworodka?

Lekarze zalecają i radzą, aby pierwsza kąpiel noworodka przeprowadzić w dniu powrotu z dzieckiem do domu. Umożliwi to pozbycie się i wyeliminowanie bakterii, które mogły się nagromadzić przy przenosinach z oddziału do domu.

Otoczka kąpieli

Aby kąpiel noworodka była udana i radosna należy go do tego odpowiednio przygotować. Wcześniej dobrze jest przygotować sobie do tego wszystkie niezbędne narządy tak, aby w trakcie pielęgnacji naszego maleństwa nie odrywać się nieustanie po to by biegać po niezbędne przybory.

Ważne jest by przed przystąpieniem do kąpieli oprócz niezbędnych elementów odpowiednio zadbać także o pomieszczenie, w którym będziemy dokonywać kąpieli. Odpowiednia temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa niż 24 stopnie Celsjusza.

W celu zapobiegnięcia rozlania wody na podłogę dobrze jest pod wanienkę podłożyć ręcznik.

Temperatura wody, którą przygotowujemy do kąpieli noworodka powinna wynosić nieco więcej niż temperatura dziecka, czyli około 37 stopni. Do jej zmierzenia warto użyć specjalnego termometru dostępnego do ręki w aptece. Kąpiel nie powinna trwać zbyt długo, chociaż ze względu na to, że woda w wanience dość szybko się wychładza.

Do przeprowadzenia kąpieli niezbędne będą nam; wanienka, wkładka antypoślizgowa lub pielucha tetrowa, ręcznik frote najlepiej z kapturkiem żeby móc chronić głowę przed wychłodzeniem, termometr kąpielowy, kosmetyki dla niemowląt, krem lub zasypka po kąpieli przeciw oparzeniom, waciki do przemywania oczu itp. Do pierwszych kąpieli można używać środków delikatnie nawilżających skórę dziecka gdyż samo mydło może powodować jej przesuszenie.

Przed przystąpieniem do kąpieli niemowlaka dobrze jest poddać go wstępnej toalecie a następnie rozebrać i przygotować pluskania.

Pierwsza kąpiel niemowlaka

Noworodka należy wkładać do wody bardzo delikatnie obserwując jednocześnie jego reakcje. Jeśli dziecku nie odpowiada kąpiel warto jest zastanowić się nad tego przyczyną. Sprawdzić temperaturę wody czy nie jest za ciepła lub po prostu zachęcić dziecko przez np. wrzucenie ulubionej zabawki do wody. Wkładanie dziecka do wody należy robić bardzo ostrożnie, ale tak by dziecko czuło się stabilnie i bezpiecznie. Jedna ręka powinna znajdować się pod pupą niemowlaka druga podtrzymywać górną cześć pleców i główkę. Stopniowo rozpoczynając od zamaczania pośladków należy zanurzać dalsze partie ciała z pominięciem całej główki. Kiedy dziecko leży już w wodzie wyjmujemy rękę z części pośladkowej pozostawiając główkę noworodka na naszym przedramieniu. Jest to bardzo istotne by dziecko odczuwało nasza bliskość nawet w trakcie kąpieli.

W czasie kąpieli noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na umycie okolic pach, pachwin, części za uszami oraz szyi. Szczególnie w pierwszych kąpielach należy zachować ostrożność w dbaniu o higienę okolic pępka. Najlepiej w ogóle unikać jego moczenia a jedynie dbać o jego higienę. Ważne jest by podczas kąpieli noworodka przestrzegać odpowiedniej kolejności poodejmowanych czynności. Zasada jest prosta od najczyściejszej części ciała do najbrudniejszej czuli pupki. Z czasem po dojściu do wprawy z pewnością będzie można przewrócić dziecko w trakcie mycia na brzuszek.

Czas trwania takiej kąpieli nie powinien przekraczać 5 minut.

Po kąpieli noworodka

Bezpośrednio po zakończeniu kąpieli niemowlaka należy owinąć ręcznikiem w raz z włoskami by uniknąć wychłodzenia.

Zobacz czego szukali internauci:

kpiel noworodka, czkawka u noworodka, kąpiel noworodka, noworodki zdolność pływania, kapiel niemowlaka, noworodek, pierwsza kąpiel noworodka

comment closed


Przeczytaj inne:
USG w ciąży
Kalendarz badań USG w ciąży

Każda przyszła mama zadaje sobie pytanie czy warto robić USG w ciąży? Czemu służy takie badanie i czy nie jest...

Zamknij