Groźne meningokoki – zapobiegaj zamiast leczyć

meningokokiInwazyjna choroba meningokokowa – to najczęściej stosowana nazwa tej coraz bardziej popularnej choroby. Meningokoki wywołują nieprzyjemny dreszcz każdego rodzica. Co to są meningokoki? Jakie są objawy tej choroby? Co ją wywołuje? Co robić by ich uniknąć?

Meningokoki to szczepy bakterii, które mogą być przyczyną wywołania inwazyjnej choroby meningokokowej. Jedną z jej rodzajów może być sepsa meningokokowa drugą meningokokowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. Pierwsza polega na zakażeniu krwi bakteriami, których konsekwencją jest złe funkcjonowanie wielu narządów, gdyż zakażone bakterie krążą po organizmie człowieka wyniszczając go. Niestety w przypadku sepsy meningokokowej pomimo znacznego rozwoju medycyny odnotowuje się bardzo duża śmiertelność.

Istnieją dwa rodzaje bakterii meningokoków, bakterie z grupy B i C i to one w głównej mierze są odpowiedzialne za wywołanie choroby meningokokowej.

Kto jest nosicielem meningokoki?

Najbardziej podatne na zarażenie się meningokokami są dzieci do piątego roku życia oraz młodzież w wieku od 16 do 20 roku. Wskaźnik zachorowań dzieci małych nie jest duży, natomiast wystąpienie choroby meningokokowej może grozić poważnymi skutkami.

Nosicielami tej choroby są osoby chore a niejednokrotnie rodzice i starsze rodzeństwo, które jest nieświadome posiadania groźnych bakterii. Odsetek bezobjawowych nosicieli jest największy wśród osób w wieku od 15 do 24 lat. Do zakażenia meningokokami dochodzi drogą kropelkową lub poprzez wydzielinę z górnych dróg oddechowych. Jak widać sposób zakażenia jest dość banalny i tak naprawdę ciężki do uniknięcia? Wystarczy pocałunek czy stosowanie wspólnych naczyń, sztućców. Niestety też zakażenie meningokokami nie zawsze powoduje wywołanie jej objawów. Dlatego czasem nosiciel nie jest świadomy swojego nosicielstwa. Ten rodzaj nosicielstwa najbardziej powszechny jest wśród młodzieży.

Wśród noworodków choroba meningokokowa może przebiegać bezobjawowo. W jaki sposób rozpoznać, że dzieje się coś niepokojącego? Pierwszym symptomem, który powinien zwrócić uwagę rodzica to nadpobudliwość ruchowa dziecka, wydawane krzyki o bardzo wysokiej tonacji, drgawki lub brak apetytu.

Meningokoki – profilaktyka

W pierwszym pół roku życia noworodka jest on skutecznie chroniony przez przeciwciała, które przekazała mu mamusia.

Najskuteczniejsza metodę w zapobieganiu zakażeniem meningokokami jest wykonanie szczepienia ochronnego. Warto pamiętać, iż szczepionka zapobiega chorobie meningokokowej typu C, które są obecnie najgroźniejsze. Niestety nie zabezpiecza ona przed meningokokami typu B. Szczepionka jest stosowana u dzieci od drugiego miesiąca życia, powyżej 12 podaje się tylko jedna dawkę tej szczepionki. O zastosowaniu danej szczepionki decyduje lekarz.

Bardzo istotną rolę odgrywa wczesne wykrycie i leczenie szpitalne osób z zakażeniem. W celu uniknięcia meningokowego zakażenia ważne jest zachowanie szczególnych zasad higieny, zapewnienie w pomieszczeniach świeżego powietrza oraz dezynfekcja przedmiotów stosowanych przez osoby zakażone.

Choroby wywołane przez meningokoki

Posocznica inaczej sepsa, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych to wynika choroby meningokokowej objawowej. Posocznice charakteryzuję zakażenie układu oddechowego, wysoka gorączka, wymioty oraz silne bóle głowy. Choroba ta bardzo szybko się rozwija i ma błyskawiczny przebieg, często towarzyszy jej wysypka krwotoczna.

Meningokokowe zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych przebiega różnie w zależności od nasilających się objawów. Wysoka gorączka, bóle głowy, światłowstręt, skurcze mięśni, wymioty, zaburzenia orientacji, sztywność karku to tylko nieliczne z objawów, które nasilają się stopniowe w przeciągu kilku godzin. Następstwem przebytej choroby może być uszkodzenie słuchu, porażenie nerwów czy opóźnienie w rozwoju psychiczny.

W przypadku zaobserwowania nawet najdrobniejszych objawów, które mogłyby wskazywać na chorobę meningokokowa należy niezwłocznie udać się do lekarza by jak najwcześniej mógł postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Zobacz czego szukali internauci:

Meningokoki

comment closed


Przeczytaj inne:
5 tydzień ciąży
5 tydzień ciąży, 5 TC

Piąty tydzień to czas galopujących zmian. Zaczynają się dziać prawdziwe cuda natury, jedyne i najpiękniejsze na świecie. W organizmie kobiety...

Zamknij