Badanie posiewowe kobiet w ciąży

badania posiewowePrzyszła mama chcąc w doskonały sposób przygotować się do narodzin pociechy musi posiąść ogromna wiedze na temat różnych badan i zaleceń. Jednym z nich jest badanie na posiew. Po co się je robi? Jak ono wygląda? O czym świadczy jego wynik?

Badanie na posiew to badanie na obecność paciorkowca. Jest on prosty w wykonaniu i krótkotrwały. Zazwyczaj dokonuje go położna a w niektórych przypadkach lekarz.

Próbkę do przeprowadzenia badania na posiew pobiera się z przedsionka pochwy. Próbka pobrana z szyjki macicy ma niską wartość diagnostyczna. Pozytywny wynik badania wymusza na lekarzu wykonanie badan dodatkowych. Ich celem jest ocena, na jakie antybiotyki wrażliwe są dane bakterie. Lekarz decyduje o podjętej metodzie leczenia u pacjentki. Może ono się rozpocząć jeszcze przed terminowym porodem. Wówczas leczenie odbywa się poprzez podanie odpowiednich leków dopochwowych lud innym rozwiązaniem jest podanie leku w trakcie porodu dożylnie.

Kiedy zrobić badanie posiewowe?

Każda przyszła mam powinna obowiązkowo wykonać badanie posiewowe na przełomie 35 a 37 tygodnia ciąży. Statystyki pokazują niestety, że liczba kobiet decydujących się na to badanie jest drastycznie niska. Być może wynika to z niewielkiej świadomości kobiet i konsekwencji posiadania bakterii paciorkowca.

Ta, na co dzień nie groźna bakteria przybiera zupełnie inną „twarz” w ciąży.

Wydzielina pobierana jest w trakcie badania ginekologicznego przy użyciu wziernika pobiera się ją z pochwy jałowym patyczkiem a następnie umieszcza ją w podłożu transportowym. Podobnie pobierany jest wymaz z odbytu. Badanie posiewowe nie jest bolesne i trwa dość krótko.

Pozytywny wynik wymusza przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Paciorkowce z grupy B

Streptococcus agalactiae to łacińska nazwa paciorkowców z grupy B. Dla kobiety niebędącej w ciąży jest to najzwyklejsza bakteria, która stanowi część flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. W jaki sposób dochodzi do zarażenia? Jest to spowodowane bliską lokalizacją odbytu oraz pochwy i może nastąpić przy nie odpowiednim przeprowadzaniu higieny. U kobiet w ciąży sytuacja jest znacznie bardziej niebezpieczna gdyż w wyniku tej bliskości może dojść do zakażenia wewnątrzmacicznego płodu.

Badania posiewowe są bardzo istotne w ciąży gdyż zbyt pożnie wykrycie bakterii może spowodować przerwanie błony pochwy, jej przedwczesne pękniecie. Może to także doprowadzić do przedwczesnego porodu. Istnieją jeszcze inne groźne konsekwencje nie wykonania badań posiewowych. W trakcie porodu dziecko może się napić zakażonych wód płodowych, co w konsekwencji może wywołać u niego zapalenie płuc, posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zdążają się, iż takie przypadki mogą się zakończyć śmiertelnie.

Do tego właśnie są niezbędne badania przesiewowe, których celem jest wykrycie paciorkowców w drogach rodnych przyszłej mamy.

Kolejna ciąża a dodatni wskaźnik GBS

Pozytywny wynika badania posiewowego w pierwszej ciąży to niestety najprawdopodobniej zapowiedz tego, co może czekać nas w kolejnych ciążach. Dlatego istotne jest by poinformować o tym fakcie lekarza prowadzącego, który zleci specjalistyczne badania i będzie miał możliwość wcześniejszego zapobiegnięciu skutków ubocznych i podjęciu leczenia pacjentki.

Refundacja badania posiewowego

Każdy przyszły rodzić już niemal od dnia poczęcia zaczyna martwic się o swoje przyszłe dziecko. W trosce o jego zdrowie wykonuje liczne badania. Wykonanie badan posiewowych nie zawsze jest takie proste i tanie. Okazuje się, bowiem że nie każde laboratorium dokonuje bezpłatnego badania w ramach NFZ. W poszczególnych przypadkach możemy się spotkać z pobraniem opłaty w wysokości około 20 złotych.

Problem nie leży tylko po stronie ceny czy dostępności, ale często głównie po stronie lekarzy, którzy nie zlecają wykonania badan posiewowych. Kobieta zazwyczaj jest bezsilna w takim przypadku i zmuszona jednocześnie do wykonania badania prywatnie po uiszczeniu opłaty.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

badania posiewowe

comment closed


Przeczytaj inne:
badania posiewowe
Badanie posiewowe kobiet w ciąży

Przyszła mama chcąc w doskonały sposób przygotować się do narodzin pociechy musi posiąść ogromna wiedze na temat różnych badan i...

Zamknij