Endometrioza tajemnicza choroba kobiet XXI wieku

endometriozaDla niektórych przyszłych mam termin endometrioza nic zupełnie nie oznacza i z niczym się nie kojarzy. Dla innych endometrioza to przekleństwo i źródło występowania problemów. Czy istnieje metoda zapobiegania endometriozie? Czy możliwe jest jej całkowite wyleczenie i czy stwarza ona zagrożenie dla przyszłej matki?

Niestety statystyki są bezlitosne. Mówią one, że w obecnych czasach już, co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym cierpi z powodu tej tajemniczej choroby. Świadomość posiadania choroby zwanej endometrioza ja dość niewielka a jej odkrycie zazwyczaj następuje np. podczas szczegółowego badania ginekologicznego. Wcześniejsze objawy, które mogą towarzyszyć tej chorobie nie zawsze wzbudzają podejrzenia kobiet. Do najczęściej można zaliczyć miedzy innymi; bolesne miesiączki, obfite krwawienia, biegunka lub odczuwaniem bólu w trakcie współżycia.

Niestety endometrioza pomimo licznych badań medycznych stanowi zagadkę dla środowiska jej badaczy. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego endometrioza występuje u jednych kobiet a u innych nie. Dlatego niejednokrotnie opracowanie odpowiedniej metody leczenia nie jest taki proste dla lekarza.

Lekarze skłaniają się ku teorii która przypisuję te przypadłość genom. Stąd też zalecenie by szczególną uwagę zachowały kobiety u których w rodzinie występowała ta choroba.

Endometrioza czy endometrium?

Oba pojęcia są prawdziwe ale nie oznaczają tego samego. Endometrium nazwa ta odnosi się do obecnej u każdej kobiety śluzówki która wycięła jamę macicy. Endometrioza to natomiast migracja czyli przemieszczanie się błony śluzowej macicy poza jamą macicy. W przypadku endometriozy zdarza się iż komórki wędrują po całym organizmie i wczepiają się w ścianki rożnych narządów miedzy innymi takich jak; jajowody, jajniki, pochwa, jelita, ścianki odbytu, pęcherz moczowy a także  wyrostek robaczkowy lub płuca.

Jeśli endometrioza umiejscowiła się w jajowodach wówczas mogą wystąpić problemy z zajściem w ciąże.

Klasyczny podział endometriozy

Pierwszy endometriosis genitalis interna czyli macica jajowód, według klasyfikacji topograficznej. Drugi to endometriosis genitalis externa obejmuje on pozostałe części układu rozrodczego i trzeci rzadziej spotykany endometriosis extragenitalic – który umiejscawia się całkowicie poza układem rozrodczym.

Według klasyfikacji histologicznej która została opracowana na podstawie skali Brosensa wyróżniamy; endometriozę typu śluzowego, otrzewnego oraz gruczołowatego.

Jak dotąd nie opracowano jednego podziału ze względu na zmienność umiejscowienia i przebiegu endometriozy.

Schemat leczenia endometriozy

Leczenie endometriozy nie ma jednej określonej postaci. Każde podejście do zaistniałego schorzenia jest indywidualne. Endometrioza i jej leczenie opera się na kombinacji podjęcia środków farmakologicznych i połączeniu ich z leczeniem operacyjnym kobiety.


Wykonanie schematu ma na celu usuniecie ogniska chorobowego, zaniechanie bólu mu towarzyszącemu a także jeśli nie przede wszystkim przywrócenie płodności przyszłej mamie.

Pomocne i konieczne jednocześnie w leczeniu endometriozy jest stosowanie leków które w skuteczny sposób hamują wydzielanie gonadotropiny. Do leków tych zaliczamy miedzy innymi środki antykoncepcyjne których celem jest złagodzenie bólu towarzyszącemu endometriozie, a także stosowanie w niektórych przypadkach progestageny.

Decyzje o podjętej i zastosowanej metodzie leczenia podejmuje lekarz i w zależności od lokalizacji endometriozy, wieku pacjentki, rozległości i jej zaawansowania może on się zdecydować na zabieg koagulacji, waporyzacji lub wycięcie zmian chorobowych.

Warto wiedzieć

Leczenie endometriozy polega zazwyczaj na zabiegu laparoskopii i wygląda ono w ten sposób iż lekarz wprowadza wziernik do jamy brzusznej przez wykonanie niewielkiego nakłucia w powłoce brzucha. Laparoskopia pozwala nie tylko wykryć schorzenie ale także przeprowadzić zabieg koagulacji zmienionej tkanki.

Zobacz czego szukali internauci:

choroba wieku, tajemnicza kobieta tajemnicza kobieta

comment closed


Przeczytaj inne:
rodzinny zasiłek
Rodzinny zasiłek na dziecko

Jak na pewno wiadomo, nie każdy może otrzymać prawo do zasiłku rodzinnego. Warto zatem mieć świadomość, tego co nam się...

Zamknij