25 tydzień ciąży, 25 TC
Czas to twój sprzymierzeniec, twój oraz twojego dziecka. Z każdym dniem staje się ono większe. W tym tygodniu osiągnie wagę 700 g i mirzy średnio około 22 centymetrów. Zastanawiasz się czasem, co by się stało gdyby jednak prawa natury zadziałały wcześniej i twoje ukochane dziecko przyszło by na świat właśnie teraz? Najlepiej dla dziecka, jeśli pozostanie jednak na swoim dotychczasowym miejscu a świat przywita w wyznaczonym terminie. Jeśli jednak tak się nie stanie medycyna w obecnych czasach potrafi już tak działać, iż przy wykorzystaniu specjalistycznej aparatury jest w stanie utrzymać przy życiu dziecko urodzone w dwudziestym piątym tygodniu życia. Dzieci z tego okresu nazywane są potocznie wcześniakami i pewnością pierwsze tygodnie życia spędzą w szpitalu w inkubatorze, najważniejsze jednak, aby żyły.
Dzieciątko
Pociecha rośnie jak na drożdżach i prawidłowo, tylko się cieszyć. Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle ważny jest rozwój płuc, które wykształciły się je już około 19 tygodnia. Dopiero teraz jednak zaczynają one wytwarzać surfaktanty. Brzmi groźnie? Spokojnie, jest to substancja wyścielająca pęcherzyki płucne, która zapobiega sklejaniu się ich. W przypadku wcześniaków tą właśnie substancję podaje się im by mogły się prawidłowo i w pełni rozwijać.
W tym czasie dziecko ma już wszystkie narządy, które są mu niezbędne do podtrzymaniem funkcji życiowych poza łonem matki. Czy jednak poradziłby sobie samodzielnie? Oczywiście, nie. Otóż to, że wykształcone są narządy nie świadczy o tym, że są one w pełni odpowiedzialne za swoje funkcje. Mają jeszcze trochę czasu i muszą dopracować procesy, które w nich zachodzą. Narządy rosną i doskonalą swoje działanie do poważnych funkcji życiowych.
W tym czasie tworzą się nieustannie nowe warstwy skóry. Mów do swojego dziecka jak najwięcej, ma ono już całkowicie wykształcone uszy i doskonale cię słychy. Co to da? Dziecko bez problemu po porodzie rozpoznaje znajome głosy.
Brzuszek mamusi
Brzuszek wspaniale się powiększa, jest już pokaźnych rozmiarów i ciągle rośnie. Tylko się cieszyć. Jego kształt nie musi być identyczny jak u innych przyszłych mam. Jedne kobiety mają go zadarty ku górze, inne płaskawy lub okrągły jak piłeczka. Dlaczego tak się dzieje i czym jest to podyktowane? Otóż macica każdej kobiety układa się nieco inaczej. Nie ma to oczywiście znaczenia dla prawidłowego przebiegu ciąży, nie można także na tej podstawie dopatrywać się podstaw wyróżniających płeć dziecka.
Czy coraz ciężej ci się oddycha i szybko łapiesz zadyszkę? Zastanawiasz się, dlaczego tak dzieje? Jest to wynik ucisku macicy na przeponę. Macica powiększa się i obecnie jest wielkości średniej piłki do gry w nogę. Aby w skuteczny sposób pomoc sobie staraj się mówić w spokojny i powolny sposób a także rób przerwy w mówieniu w celu zaczerpnięcia powietrza.
Ze względu na ilość miejsca dziecko jeszcze może swobodnie się poruszać. Warto jest zwrócić uwagę na aktywność dziecka w ciąży gdyż prawdopodobnie będzie się ona nie wiele różnić po porodzie.
comment closed