Tropem alergii

alergiaJuż samo słowo alergia wywołuje nieprzyjemnie odczucia. Kojarzy się z dolegliwościami, które nie ułatwiają, lecz utrudniają życie. Alergie w obecnych czasach to jedna z najbardziej popularnych chorób. Dotykają nie tylko dorosłych, ale także niemowląt, nastolatków. Alergia może zaatakować każdego bez względu na wiek. Istnieje wiele jej odmian oraz rodzajów, dlatego bardzo często jest trudna do zdiagnozowania.

Najczęstszymi alergiami wśród dzieci są alergie na pyłki, pleśnie oraz roztocza. Medycyna XXI wieku umożliwia nam po skutecznym rozpoznaniu zastosowanie leków, które zminimalizują lub całkowicie wyeliminują jej objawy.

Z alergią spotykamy się już w wieku niemowlęcym. Nasze pociechy często uczulone są na różnego rodzaje substancje pokarmowe. Do najczęstszych alergii wieku niemowlęcego należy uczulenie na mleko krowie. Ta przykra dolegliwość w większości jest niestety dziedziczna wiec, jeśli oboje rodzice mają alergie z pewnością i ich pociecha nie będzie tolerowała niektórych składników pokarmowych. Alergie pokarmowe to nie jedyny powód ich powstawiania i występowania. Do bardzo częstych alergii zaliczyć można także alergie na sierść „pupilka”, psa, kota, królika, ale także dym papierosowy czy spaliny. Przyczyn alergii może być i jest naprawdę bardzo wiele.

Jak rozpoznać alergię?

Nie jest to wcale proste zadanie. Postawienie odpowiedniej i konkretnej diagnozy oczywiście pozostawmy specjalistom, ale bardzo istotny jest fakt żeby rodzić obserwował dokładnie swoją pociechę i odpowiednio zareagował na sygnały, które mogą go niepokoić. Tylko poprzez wnikliwą obserwację i możliwie szybką reakcję można skutecznie rozróżnić alergię od przeciągającej się infekcji. Standardowe infekcje wirusowe lub bakteryjne nie trwają dłużej niż tydzień czasem dwa. Jeśli twój maluszek przeziębia się bardzo często, a po przebytej chorobie ciężko mu wrócić do zdrowia i pełnych sił witalnych, wówczas zachodzi podejrzenie wystąpienia alergii. Do objawów najczęściej występujących w przypadku alergii można zaliczyć między innymi; długotrwały, wodnisty katar, odczucie suchości i drapania w gardle, bardzo intensywne i częste napady kichania, blokada kanałów nosowych uniemożliwiająca oddychanie, duszności i wiele innych. W przypadku występowania niektórych alergii reakcją uczuleniową organizmu jest obrzęk warg, języka oraz krtani a także zapuchnięte i łzawiące oczy.

Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku alergii infekcji nie towarzyszy temperatura. Czasami u małych dzieci może występować stan podgorączkowy, ale nie wysoki wzrost temperatury tak jak przy grypie czy anginie. Dziecko, u którego stwierdzono alergię wziewną może mieć wysypkę, która może wskazywać na atopowe zapalenie skóry lub nieprzyjemne dolegliwości pokarmowe takie jak biegunka, wymioty itp.

Program badań

Istotną rolę odgrywa prawidłowe i możliwie najszybsze przeprowadzenie odpowiednich testów oraz badań, która pozwolą na postawienie odpowiedniej diagnozy i dobranie skutecznej metody leczenia. Małym dzieciom, czyli tym, które mają poniżej trzeciego roku życia pobierana jest krew do analizy, z której bada się całkowity poziom przeciwciał IgE. Jej poziom może wskazywać na alergię, ale nie diagnozuję jej i nie interpretuje.

Wśród starszych dzieci najbardziej popularne są testy skórne. Polegają one na wprowadzeniu pod odcinek skórny niewielkiej ilości alergenu. Odczytanie odpowiedniego wyniku umożliwia doprecyzowanie rodzaju alergii. W przypadku alergii wziewnych, alergię mogą wywoływać pyłki drzew, kwiatów, krzewów lub traw, ale także roztocza obecne w kurzu domowym, sierści zwierzą a także w pierzach. Sprecyzowanie czynnika uczulającego umożliwia jego wyeliminowanie z otoczenia, co ułatwi w znaczymy stopniu obniżenie negatywnych skutków wystąpienia alergii.

Do czego może doprowadzić alergia?

Istnieją dwa rodzaje alergii wziewnej. Może ona występować pod postacią kataru lub astmy oskrzelowej.

Katar w przypadku alergii to nieżyt nosa, który może występować w każdym wieku, zarówno u niemowląt jak i u osób dorosłych. Do najczęstszych objawów kataru alergicznej zaliczamy; swędzenie w nosie, gardle, podniebieniu, częste kichanie, trudności w oddychaniu ze względu na opuchniętą błoną śluzową nosa. Powyższe objawy najczęściej występują około 4-5 roku życia.

Dlatego bardzo istotną rolę odgrywa jak w każdej chorobie wczesna diagnostyka. Nie zapominaj o niej!!

comment closed


Przeczytaj inne:
Badania noworodka na starcie
Badania noworodka na starcie

Większość mam wyobraża sobie, iż zaraz po narodzeniu pociechy będzie mogła spokojnie spędzić z nim czas, w spokoju i ciszy....

Zamknij