Hemoroidy w ciąży – mechanizm powstawania oraz sposoby radzenia sobie z nimi

hemoroidy w ciążySzacuje się, że prawie połowa kobiet w ciąży narażona jest na hemoroidy, czyli patologicznie powiększone naczynia krwionośne.

Za powstawanie hemoroidów u kobiet spodziewających się dziecka, odpowiada kilka czynników. Niniejszy artykuł opisuje najważniejsze zagadnienia związane z hemoroidami w ciąży.
Mechanizm powstawania hemoroidów jest następujący: w splotach żylnych kanału odbytu dochodzi do zwiększenia ciśnienia krwi, w wyniku czego, ich ściany nadmiernie się rozciągają.

Progesteron a hemoroidy

Choć dobroczynny i niezbędny, to nie bez wad – tak w skrócie możemy o nim powiedzieć.

Jak wiadomo – luteina (progesteron) jest hormonem sterydowym, bez którego niemożliwy byłby prawidłowy rozwój i utrzymanie ciąży. Organizm kobiety, która spodziewa się dziecka, rozpoczyna jego produkcję pomiędzy 14 a 18 tygodniem.

Progesteron wpływa na naczynia krwionośne ciężarnej kobiety w taki sposób, że te stają się rozluźnione i rozciągnięte, i nie tylko one – rozluźnieniu ulegają także mięśnie zwieracza odbytu oraz włókna mięśni gładkich. A to w efekcie prowadzi do zmniejszenia napięcia żył oraz pęcherza moczowego, moczowodów, jelit.

Z powodu rozluźnienia mięśniówki gładkiej przewodu pokarmowego, dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit, a w dalszej konsekwencji może dochodzić do zaparć. A te z kolei mają bezpośredni wpływ na powstawanie hemoroidów w ciąży, gdyż masy kałowe, które zalegają w jelicie grubym, uciskają sploty naczyniowe, czyniąc niemożliwym odpłynięcie krwi.

Zaparcia z powodu uciskania na sploty naczyniowe prowadzą do podwyższania ciśnienia w jamie brzusznej, a to z kolei sprawia, że poszerzają się światła naczyń żylnych i powstają patologiczne zmiany, czyli hemoroidy.

Powiększająca się macica

Kolejnym czynnikiem, odpowiadającym za hemoroidy w ciąży jest powiększająca się macica, której masa z 50 g zwiększa się do ok. 1000 g; uciska sąsiadujące narządy – jelita oraz żyły jamy brzusznej, utrudniając tym samym odpływ krwi.

Ponadto, u kobiet oczekujących dziecka, stwierdza się fizjologiczne zwiększenie ilości krwi w tzw. łożysku naczyniowym (pojemność układu krążenia – żył i tętnic), co także ma wpływ na powstanie hemoroidów w ciąży, i oprócz progesteronu jest kolejnym istotnym czynnikiem przy ich powstawaniu.

Żylaki warg sromowych

Hemoroidy w ciąży to jednak nie tylko żylaki odbytu, to także żylaki sromu, które, przyszłe mamy mogą zaobserwować zazwyczaj w trzecim trymestrze ciąży. Dzieje się tak, ponieważ – jak już wspomniano – ciężarna macica uciska na dolny odcinek żyły głównej dolnej oraz żyły biodrowe. Odpowiedzialnymi za taki stan rzeczy jest także estrogen i progesteron, które powodują m.in. zwiększony przepływ krwi w obrębie miednicy.

Objawy hemoroidów

Typowym, charakterystycznym objawem żylaków odbytu, które dają o sobie znać w trzecim trymestrze ciąży, jest swędzenie, pieczenie, a także ból podczas wypróżniania. Ponadto, może się także pojawić niewielka ilość jasnoczerwonej krwi na papierze toaletowym.

Hemoroidy w ciąży – jak sobie pomóc?

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów hemoroidów jest stosowanie maści, czopków doodbytniczych i kremów – po uprzedniej wizycie i konsultacji z lekarzem.

Warto także zmienić dietę, która będzie obfitowała w dużą ilość błonnika, dzięki czemu nie będzie dochodziło do zaparć. Produkty bogate w błonnik to m.in. otręby pszenne, warzywa strączkowe, suszone owoce, pieczywo pełnoziarniste. Należy także zwiększyć spożycie wody mineralnej.

W przypadku żylaków warg sromowych warto zadbać o odpowiednią bieliznę, która nie powinna być obcisła. W celu złagodzenia objawów warto wybrać się do lekarza – przepisze leki flebotropowe, które są dostępne na receptę.

Co ważne, kobiety w ciąży – na złagodzenie objawów hemoroidów – nie powinny robić nasiadówek. Dozwolone natomiast są chłodne okłady z wilgotnej torebki herbaty (działa ściągająco) oraz z kory dębu, kasztanowca, krwawnika pospolitego, lawendy wąskolistnej.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

hemoroidy w ciy, progesteron a hemoroidy, hemoroidy w ciazy, luteina a hemoroidy, luteina a hemoroidy w ciąży, macica w ciy, POwiekszone naczynia krwionośne u noworodka, progesteron hemoroidy

comment closed


Przeczytaj inne:
rotawirus
Uwaga! Atakuje rotawirus

Rotawirus to bardzo niepokojąca choroba. Obserwowana na powiekszaczu swoim wyglądem przypomina koło ze szprychami, dlatego też jej łacińska nazwa to...

Zamknij