Ruchy dziecka w ciąży

ruch dziecka w ciążyPierwsza najwspanialsza wiadomość dla przyszłych rodziców to informacja o dziecku, na kolejne nie trzeba długo czekać. Zaraz, bowiem kobieta doznaje w swoim organizmie tak wielu zmian i nowych sytuacji, że często jest nam ciężko uwierzyć w cud poczęcia. Kiedy do tego wszystkiego dochodzą pierwsze ruchy dziecka szczęście przeradza się w euforię i tak przez dziewięć miesięcy? Ruchy dziecka to dla przyszłej matki najwspanialszy moment w życiu, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Kiedy przychodzi czas na pierwsze ruchy dziecka?

Naukowo potwierdzone jest, że ruchy dziecka w ciąży rozpoczynają się bardzo wcześnie, bo już około 7 tygodnia ciąży. Ze względu na wielkość płodu w proporcji do brzuszka ruchy te są nie wyczuwalne dla matki, ale nie oznacza to, że nie mają one miejsca. Przyszła matka zaczyna odczuwać świadomie ruchy dziecka około 18 tygodnia, zaś kobiety, które po raz pierwszy spodziewają się potomstwa mogą odczuwać te ruchy znacznie później nawet około dwudziestego piątego tygodnia ciąży.

To, że dziecko porusza się w brzuszku mamy już od siódmego tygodnia nie oznacza, iż są to ruchy skoordynowane i celowe, bez wątpienia są to odruchy spontaniczne takie jak wyginanie pleców czy odcinka szyjnego. W tym czasie maluszek potrafi już ssać paluszek lub otworzyć buźkę. Jeśli przyszła mama wyczuwa bardzo wcześnie ruchy dziecka to powinna się raczej cieszyć niż smucić. Jest to, bowiem znak, że dziecko rozwija się i nabiera coraz nowszych umiejętności. W prawdzie na pierwsze prawdziwe kopnięcia trzeba będzie poczekać do minimum czwartego lub piątego miesiąca ciąży to każdy ruch dziecka jest oznaką jego życia. W tym właśnie okresie dziecko nabywa także umiejętności zgnania palca u stóp, chwytania ich oraz drapania.

Niektóre kobiety zwłaszcza te, które rodzą nie po raz pierwszy, ze względu na rozluźnienie mięśni mogą wyczuwać ruchy dziecka około 16 tygodnia ciąży. Jak więc widać nie ma jednego określonego i konkretnego czasu, w jakim matka rozpoczyna odczuwać ruchy dziecka? Na granicy około 28 tygodnia ciąży u płodu wykształca się tak zwany odruch Moro. Oznacza on odruch obejmowania, który trwa u dziecka do czasu nawet po urodzeniu. Polega on dokładnie na wyprostowaniu rączek oraz nóżek, przy jednoczesnym odchyleniu główki do tyłu i objęciu rękami klatki piersiowej. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj w momencie gwałtownej zmiany położenia ciała dziecka.

W ostatnim trzecim trymestrze ciąży ruchy dziecka są najbardziej wyczuwalne, jest to spowodowane między innymi tym, że dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuszku mamy a jednocześnie jest coraz większe. Pomimo ograniczenia przestrzeni malec rozpoczyna charakterystyczne ruchy pedałowania, które mogą przypominać jazdę na rowerku.

Czynność ta pozwala także dziecku na przyjęcie odpowiedniej pozycji wyjściowej na świat.

Metody monitorowania ruchów dziecka

Medycyna i technika XXI wieku daje przyszłym rodzicom szerokie spektrum możliwości w zakresie podglądania dziecka jeszcze w brzuszku mamy. Obecnie najdokładniejszym sposobem na badanie ruchów płodu jest USG 4D. Jest to badanie ultrasonograficzne, które polega na zbadaniu i obejrzeniu ruchów dziecka. Nie jest to oczywiście jedyna metoda zważywszy na koszt tego badania istnieją prostsze, domowe sposoby na liczenie ruchów dziecka. Monitorowanie ruchów dziecka można dokonać w domu, samodzielnie. Wystarczy przyjąć wygodna pozycję a liczenie rozpocząć zapisując na kartce. Po wyczutych dziesięciu ruchach dziecka na kartce dopisuje się moment zakończenia badania. Minimalny czas pomiędzy rozpoczęciem a zakończeniem powinien wynosić od pół do dwóch godzin. Wskazanie jest by na czas badania wybrać czas, w którym maluszek jest najbardziej aktywny, co zazwyczaj nie sprawia trudności w określeniu ciężarnej mamie.

W przypadku ciąży zagrożonej w szczególności lekarz zaleca ocenę ruchliwości płodu, gdyż w przypadku zagrożenia można szybko je dostrzec i odpowiednio zareagować.

Zobacz czego szukali internauci:

pierwsze ruchy dziecka, ruchy dziecka jakby ssał, ruchy dziecka w ciazy, ruchy dziecka w upalne dni, ruchy płodu w upalne dni

comment closed


Przeczytaj inne:
antykoncepcja hormonalna
Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Szczególnie popularna jest wśród kobiet po 20-tym roku życia. Na...

Zamknij