Badanie grupy krwi

badanie grupy krwiKrew to życie. Organizm człowieka nie może funkcjonować bez krwi. Krew jest niezbędna do podtrzymania wszystkich funkcji życiowych, dlatego największe „zapotrzebowanie” na krew jest w szpitalach. Grupa krwi człowieka powinna być określona zaraz po urodzeniu. Dlaczego? Dzieje się tak po to by w razie konieczności jej np. przetoczenia posiadać wiedzę, z jakiego rodzaju krwi skorzystać. Wynik badania grupy krwi wpisywany jest do dokumentacji medycznej.

Białka znajdują się na krwinkach czerwonych tzw. erytrocytach i to one decydują o tym, jaki rodzaj krwi posiadamy. Może to być krew z grypy A, B, AB oraz 0. Możliwe jest występowanie na powierzchni erytrocytów innych cząsteczek, które określają czynnik RH, czyli białko D. W przypadku, kiedy czynnik ten występuje obecność grupy krwi jest Rh dodatnia a przy jej braku Rh ujemna.

Gdzie można wykonać badanie grupy krwi?

Badanie określające grupę krwi można wykonać w większości punktach medycznych. Pobierana jest w tym celu próbka krwi i poddawana analizie na podstawie, której wystawiany jest dokument potwierdzający rodzaj naszej krwi. Dokument taki powinniśmy zawsze mieć przy sobie. Co ważnie do wykonania takiego badania nie jest konieczne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu? Jeśli planujesz oddawać krew regularnie wówczas w regionalnym centrum krwiodawstwa zostanie ona oznaczona bezpłatnie.

Za wiarygodny dokument potwierdzający rodzaj krwi lekarze uznają między innymi; wynik badania laboratoryjnego koniecznie z pieczątką pracowni wykonującej analizę, legitymacja honorowego dawcy oraz krew karta, czyli identyfikacyjna karta grupy krwi. Krew może uratować życie nie tylko tobie, ale także innym.

Po co oznacza się grupę krwi?

Grupę krwi najczęściej określa się w celu dobrania odpowiedniego dawcy krwi. W takim przypadku wymagana jest konieczność zgodności krwi pomiędzy dawcą a biorcą oraz częściowa zgodność Rh. W bardzo wyjątkowych sytuacjach możliwe jest odstępstwo od tej reguły. Wśród osób zdrowych badanie grupy krwi dokonuje się wyłączni w celu wpisania jej do dokumentacji medycznej.

Bezwzględnego oznaczenia grupy krwi dokonuje się u kobiet w ciąży, przed przystąpieniem do zabiegu chirurgicznego, jeśli zachodzi konieczność leczenia niedokrwistości przetoczenia krwi oraz kiedy doszło do utraty krwi np. w przypadku krwotoku.

W jaki sposób przygotować się do badania?

Badanie nie wymaga od nas żadnego przygotowania, nie ma wskazań do tego, aby być na czczo. Istotne jest, aby przed rozpoczęciem badania, jeśli zachodzi taka konieczność poinformować lekarza lub innego pracownika medycznego o skłonnościach np. do krwawień. Próbka krwi pobierana jest z żyły najczęściej z ręki w okolicy łokciowej. Badanie nie różni się niczym od standardowego badania morfologii krwi. Po pobraniu próbki pielęgniarka powinna podać wacik lub gazę nasączoną substancją dezynfekującą i poinformować o konieczności przyłożenia go w miejsce wkłucia lekko uciskając. Konieczne jest utrzymanie ręki w sposób wyprostowany jeszcze przez około 5 minut po zakończeniu badania. Dzięki tej czynności istnieje tylko minimalne ryzyko powstania niewielkiego krwiaka lub siniaka w okolicy wkłucia. Badanie to nie zakłóca codziennych czynności, nie wymaga od pacjenta wypoczynku gdyż nie osłabia organizmu.

Krzyżówka medyczna

Jeśli badanie grupy krwi wykonywane jest w konkretnym celu np. do transfuzji, wówczas wykonuje się tak zwaną grupę krzyżową. Na czym ona polega? Otóż miesza się grupę krwi dawcy z krwią biorcy. Badanie to ma na celu sprawdzenie czy we krwi biorcy nie krążą przeciwciała przeciw białkom, które znajdują się we krwi dawcy. Badanie to jest badaniem dodatkowym, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa przetaczania krwi.

Dlatego bez względu na cel, jaki nami kieruje warto zawsze posiadać świadomość tego, jaką grupę krwi posiadamy, nigdy nie wiadomo czy my sami będziemy potrzebowali pomocy i nasza krew uratuje życie innemu człowiekowi.

Zobacz czego szukali internauci:

cia badanie krwi, domowe sposoby na sprawdzenia grupy krwi, wiarygodny wynik grupy krwi

comment closed


Przeczytaj inne:
38 tydzień ciąży
38 tydzień ciąży, 38 TC

Tak właśnie milowymi krokami zbliżasz się do końca 40 tygodniowego okresu ciąży. Dziecko osiągnęło już wagę około 3 kg i...

Zamknij