Trzydniówka – wszystko co powinnaś o niej wiedzieć

trzydniówkaStatystki mówią, że trzydniówkę przechodzą prawie wszystkie niemowlęta oraz dzieci, pomiędzy 6 a 36 miesiącem życia. Objawem tej choroby jest wysoka gorączka, która może dochodzić do nawet 40 stopni. Na szczęście nie jest to choroba poważna, ale nie wolno jej lekceważyć.

Trzydniówka (z łac. exanthema subitum) to inaczej rumień nagły; choroba zakaźna, którą wywołują wirusy human herpesvirus 6 (HHV-6) – występują w odmianie A oraz B, a także wirusy HHV-7.

Gorączka trzydniowa – szczypta historii

Pierwsze wzmianki o gorączce trzydniowej pochodzą z 1910 roku, a przyczynę jej powstania ustalono dopiero w roku 1988. Choroba ta, jak sama nazwa wskazuje, trwa 3 dni, choć bywa tak, że okres ten wydłuża się do 5 dni.

Lekarz postawi diagnozę

Ważne, aby iść z dzieckiem do pediatry, który postawi diagnozę, gdyż wysoka temperatura, może być także objawem innych, poważniejszych chorób m.in. zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia pęcherza moczowego oraz zapalania opon mózgowo-rdzeniowych.

Jeśli lekarz zleci badania laboratoryjne – robi się tak w przypadku wątpliwości co do rozpoznania (m.in. morfologię), wówczas – w przypadku gorączki trzydniowej – w wyniku krwi obwodowej pojawi się leukopenia, która objawia się spadkiem poziomu białych krwinek (leukocytów).

Ponieważ jest to choroba zakaźna, dziecko może się nią zarazić od dorosłych, którzy są zakażeni, a także od innych dzieci.

Jak zaczyna się choroba i jakie towarzyszą jej objawy?

Trzydniówka zaczyna się nagle, gwałtownie, i – jak wspomniano – temperatura dochodzi do 40 stopni C. Najwięcej zachorowań przypada na wiosnę i jesień, choć występuje o każdej porze roku. Podczas choroby można czasem zauważyć powiększone węzły chłonne (szyjne i potyliczne) i ucho środkowe, a także niewielki nieżyt gardła i katar. Ponadto, może pojawić się ból brzucha, biegunka i wymioty.

Jednak często bywa tak, że oprócz wysokiej gorączki, trzydniówce nie towarzyszą żadne inne dolegliwości.

Po ostrym okresie, gorączka ustępuje równie nagle jak się pojawiła, a na ciele dziecka można zauważyć drobną wysypka, o charakterze grudkowo – plamistym, która zwiastuje koniec choroby. Wysypka obejmuje najczęściej tułów i szyję, jednak niekiedy można ją także dostrzec na twarzy, rękach, nogach i pupie dziecka; nie jest bolesna, nie swędzi i nie piecze.

Choć wysypka wygląda niepokojąco, najczęściej znika po kilkunastu godzinach (od 12 do 48), nie zostawiając żadnego śladu.

Jak się leczy trzydniówkę?

W czasie trwania trzydniówki, jedynymi lekami, które znajdują zastosowanie są syropy, czopki i inne środki, których zadaniem jest obniżenie wysokiej temperatury, czyli wyłącznie leczenie objawowe. Ważne! Pod żadnym pozorem nie wolno podawać dziecku aspiryny, polopiryny lub pyralginy, które większość z nas ma w domowej apteczce. Leki te mogą doprowadzić do wystąpienia niezwykle groźnej choroby – zespołu Reye’a – która powoduje niewydolność wątroby, uszkodzenie mózgu.

Przy podawaniu leków na obniżenie gorączki ( paracetamol lub ibuprofen), należy kierować się wyłącznie wskazówkami lekarza lub informacją zawartą w ulotce, dołączonej do leku.

Po podaniu stosownego leku, należy dziecko położyć do łóżka; podawać dużą ilość płynów np. wodę, wodę z cytryną, herbatę z lipy, czarnego bzu, malinową, mogą to także być płyny z elektrolitami (m.in. Floridal, Orsalit). Natomiast posiłki podczas choroby powinny być małe, lekkostrawne, półpłynne (zupki, kaszki, twarożki).

Jeśli gorączka dochodzi do 39, 40 stopni C, a podane leki jeszcze nie zadziałały, warto zrobić dziecku zimne okłady na czoło, kark i łydki (można używać tetrowych pieluszek).

Kiedy niezbędny lekarz?

W sytuacji, gdy organizm dziecka nie odpowiada na leki przeciwgorączkowe, pogorszeniu uległ ogólny stan dziecka (wymiotuje, ma biegunkę), lub występują drgawki gorączkowe, warto wezwać lekarza.

Ponieważ gorączkę trzydniową wywołują wspomniane dwa wirusy (HHV-6 i HHV-7), dziecko może na nią zachorować dwa razy, jednak po jej przebyciu jest odporne na całe życie.

Zobacz czego szukali internauci:

trzydniowka, trzy dniowka, trzydniówka objawy, 3dniowka, gorczka w ciy, trzydniowka wysypka, choroba u dzieci trzy dniówka jak wygląda, trzydniwka, trzydniówka u dzieci, trzydniiwka

comment closed


Przeczytaj inne:
Niedoczynność tarczycy a ciąża
Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy w ciąży jest niezwykle niebezpiecznym stanem dla matki jaki naszego dziecka. Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem wskutek którego nasz...

Zamknij