Czy odchudzanie koliduje z karmieniem piersią?

odchudzanie a karmienie piersiąNareszcie po długich dziewięciu miesiącach wyczekiwania stałaś się mamą i witasz swoją największą radość na ziemi. Po kilku dniach, może tygodniach zauważasz także inne zmiany. To pozostałości po okresie ciąży. Figura niestety nie wraca tak błyskawicznie do tej sprzed dziewięciu miesięcy. Czy karmiąc piersią można wspomóc się dietą odchudzającą? Czy stosowanie diety w tym okresie nie będzie miało wpływu, na jakość pokarmu? Jak układać dietę po porodzie tak by była pożywna dla matki i dla dziecka a jednocześnie nie dodawała kilogramów mamie?

Pokarm matki dla dziecka to najlepszy i najwartościowszy budulec jego organizmu od pierwszych chwil narodzin poprzez kolejne miesiące. Jednocześnie matki karmiące mają ułatwioną możliwości pozbycia się zbędnych kilogramów bez stosowania drakońskich diet. W trosce o dobro dziecka a ono w tym przypadku jest najważniejsze nie zaleca się stosowania diet matkom karmiącym. Raczej nie ma możliwości by kobieta wychodząc ze szpitala po porodzie ważyła tyle samo, co przed ciążą. Logicznie wraz z przyrostem wagi dziecka wzrasta proporcjonalnie waga dziecka, a dochodzi jeszcze waga łożyska, wód płodowych itp. łącznie około 8-10 kg. Bardzo istotne jest, aby po powrocie z dzieckiem do domu dać sobie odrobinę czasu na to, aby móc rozpocząć przygotowania zmierzające do powrotu do sylwetki sprzed ciąży. Na uwadze należy mieć fakt, iż fizycznie organizm musi się zagoić, dlatego okres połogu nie powinien być wykorzystywany na intensywne ćwiczenia, gimnastykę czy nadmierny wysiłek, gdyż działanie takie w konsekwencji może doprowadzić do krwotoku. Jakiekolwiek działania zmierzające do ograniczenia wagi najlepiej rozpocząć od łagodnych i spokojnych ćwiczeń rozciągających.

Dieta po porodzie

Kobiecy organizm jest tak skonstruowany, iż produkując mleko w piersiach jednocześnie spala nadmierne kilogramy. Całkowicie zabronione jest po porodzie stosowanie diet głodówkowych gdyż mogą one prowadzić do zasłabnięć a także spowodować anemię. Ze względu na fakt, że karmisz piersią lekarz lub położna da ci wskazówki, co do tego jak prawidłowo odżywiać się w czasie karmienia piersią. Warto, zatem zmodyfikować przede wszystkim swoją dietę, tak by pierwsze skrzypce odgrywały w niej zdrowe produkty, pełnowartościowe pokarmy. Zrezygnować przynajmniej na razie z jedzenia kapusty a także kalafiora, który jest ciężko strawny. Z codziennego jadłospisu powinny zniknąć ostre przyprawy oraz wszelkie warzywa strączkowe.

Co robić by schudnąć w ciąży?

Kobieta, która karmi swoje dziecko w sposób naturalny zawsze będzie odczuwać większy głód. Jest to podyktowane większym zapotrzebowaniem organizmu na produkty wysokokaloryczne. Niemniej jednak organizm kobiety karmiącej nie magazynuje nadmiaru tłuszczu, jeśli;


–           przewagę będą stanowić warzywa oraz owoce, spożywane najlepiej w postaci surowej
–           pij dużo wody niegazowanej najlepiej lekko mineralizowanej
–           unikaj białego pieczywa
–           ogranicz spożycie cukru
–           zamiast ostrych przypraw stosuj zioła oraz cytrynę
–           mięso jedz tylko w postaci gotowanej

Po okresie połogu do powyższych zaleceń dołącz jeszcze szybki spacer minimum 30 minutowy. Wszystkie te działania pozwolą ci zrzucić nadmiar kilogramów nie przerywając karmienia i jednocześnie nie szkodząc dziecku.

W okresie po porodzie nie zaleca się, więc stosowania diet. W obecnych czasach kobiety są bombardowane ich najróżniejszymi odmianami. Należy jednak pamiętać, że karmiąc piersią trzeba mieć na uwadze przede wszystkim dobro oraz zdrowie dziecka. Do swojej upragnionej wskazówki na wadze możemy wrócić w każdej chwili, jeśli zakończy się czas karmienia piersią. Wszelkie drastyczne diety, które eliminują ważne składniki odżywcze z jadłospisu matki naruszają jednocześnie jej cykl biologiczny organizmu. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem jednej z nich czy to proteinowej, białkowej czy serotoninowej należy zasięgnąć porady dietetyka. Niekiedy specjalista przed rozpisaniem harmonogramu jedzeniowego zleci wykonanie odpowiednich badań, które zmniejszy ryzyko jakichkolwiek powikłań.

Zobacz czego szukali internauci:

karmienie piersia

comment closed


Przeczytaj inne:
zasiłek chorobowy w ciąży
Zasiłek chorobowy w ciąży

Zasiłek chorobowy w ciąży - ubezpieczonej, będącej pracownikiem podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi średnie wynagrodzenie wypłacone za czas dwunastu miesięcy...

Zamknij