Farbowanie włosów w ciąży – można czy nie?

farbowanie włosów w ciążyKażda kobieta nawet ta, która jest w ciąży pragnie wyglądać schludnie. Jeśli jest nadal aktywna zawodowo dodatkowo jej wizerunek jest wystawiony na podwójną próbę. Czy więc farbować włosy w ciąży czy też nie? Oczywiście, jeśli wcześniej tego nie robiłaś to nie ma takiej potrzeby, ale jeśli na twojej głowie zaczynają się pojawiać charakterystyczne odrosty a siwe włosy błyszczą w słońcu twoja wytrzymałość wystawiana jest na ogromną próbę. Czy ulec farbowaniu?

Ciąża to okres w życiu kobiety, kiedy w jej organizmie następuje mnóstwo zmian. Oczywiście zmiany te mają wpływ nie tylko na to, co dzieje się wewnętrznie, ale także oddziałują w znacznym stopniu na to, co widać gołym okiem. Kobiety w ciąży bardzo często zauważają u siebie poprawę w kondycji skóry, zębów, paznokci oraz włosów. Inne znowu wprost przeciwnie twierdzą, że dziecko zabiera im witaminy, przez co ich wizerunek zostaje w znacznym stopniu nadszarpnięty. Włosy stają się słabsze, skóra szarawa a paznokcie pękają przy najdrobniejszej czynności a przecież ładna i zadbana mama to wizytówka przyszłego dziecka.

W trosce o włosy

Teorii na temat tego czy farbować włosy w ciąży czy nie jest bardzo wiele tak samo jak odpowiedzi. Jedni twierdzą, że farbowanie włosów w tym czasie nie ma żadnego wpływu na dziecko i nie niesie za sobą żadnych przykrych konsekwencji. Inni natomiast stawiają kontrę twierdząc, że zawarte w środkach do farbowania związki chemiczne przenikają przez skórę głowy i mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Niestety ciężko jest uzyskać jednoznaczną odpowiedź nawet od specjalisty czy lekarza. Propagatorzy farbowania włosów zalecają jednak odłożenie farbowania włosów na okres po pierwszych tygodniach ciąży. Dlaczego? Otóż w pierwszych dniach i tygodniach następuje najbardziej intensywny rozwój płodu, dlatego choćby wdychanie silnych zapachów środków koloryzujących lub kosmetyków może mieć wpływ nie tylko na dziecko, ale także na reakcje kobiety. W konsekwencji może dojść do wymiotów oraz mdłości. Odpowiedzialny jest za to amoniak, który zawiera 99% produktów stosowanych na rynku do farbowania włosów. I choć oferowane farby idą z duchem czasu i są coraz bardziej nowoczesne nie oznacza to, że są zdrowsze. Medycyna wskazuje też na to, że zbyt częste wdychanie amoniaku może powodować w czasie ciąży spowolnienie rozwoju płodu a także mieć konsekwencje w przyszłości w postaci występowania u dzieci alergii. Dobrze jest być świadomą mamą, dlatego jeśli pragniemy w ciąży ufarbować włosy zdecydujmy się preparaty, które nie zawierają amoniaku.

Dynamiczny rozwój każdej sfery życia umożliwia kobietom szerokie spektrum wybory pomiędzy tonerami, szamponami koloryzującymi, ekofarbom, bio farbom itp. Charakteryzują się one dużą zawartością składników roślinnych i całkowitym brakiem szkodliwego amoniaku. Kobiety farbują włosy od wieków, dlatego warto w tym okresie zastąpić chemiczne farby naturalnymi produktami, które również w skuteczny sposób przyczynią się do zmiany koloru. Henna należy do tej grupy produktów, która jest całkowicie bezpieczna gdyż jej skład opiera się na składnikach naturalnych. Istnieją metody, które umożliwiają dokonanie wyboru poprzez wybór tak zwanego mniejszego zła. Mamy tu na myśli podjęcie takich działań, które czasowo rozwiążą problem np. w celu pozbycia się widocznych odrostów wykonanie delikatnych pasemek. W ten sposób umiejętnie nałożona farba nie dotyka skóry głowy a owinięta w folię nie powoduje przykrego i niezdrowego zapachu.

Czy farbować włosy w ciąży?

Na powyższe pytanie każda z przyszłych mam powinna samodzielnie udzielić odpowiedzi. Kierując się zdrowym rozsądkiem zabieg ten odłóżmy na możliwie najpóźniejszy czas. Pamiętajmy także by unikać nadmiernego wdychania szkodliwego amoniaku nie tylko podczas własnego farbowania, ale także w czasie przebywania np. w zakładzie fryzjerskim. Do farbowania wybierać preparaty z półki oznaczonej BIO i EKO i zabieg ten ze względu na dobro dziecka minimalizować. Pamiętaj ostateczna decyzja należy do ciebie, ryzyko istnieje, czy je podejmiesz i weźmiesz na siebie odpowiedzialność..?

Zobacz czego szukali internauci:

Farbowanie wosw w ciy, czy miesiączka może mieć wpływ na farbowanie włosów, czy utlenienie włosów może mieć wpływ na zapłodnienie, w ktorym miesiacu ciąży mozna farbowac wlosy, wdychanie suilnych środków chemicznych w ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
osesek
Osesek, niemowlak czy bobas?

Chwila, w której nasze upragnione dziecko przychodzi na świat to najwspanialszy moment w życiu kobiety. Maleńki osesek bez względu na...

Zamknij