Prawidłowe ciśnienie krwi

prawidłowe ciśnienie krwiOd wielu lat problemy z prawidłowym ciśnieniem krwi ma coraz więcej osób. Problem ten dotyczy i dotyka nie tylko osób starszych, ale także dzieci, nie ma ściśle określonej grupy wiekowej, którą dotyczy prawidłowe ciśnienie krwi. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim odżywianie, jest ono wprost niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował, ale także nie bez znaczenia jest styl życia oraz geny, które możemy dziedziczyć w rodzinie.

Prawidłowe ciśnienie krwi w organizmie jest odpowiedzialne za nasze samopoczucie, za poziom ciśnienia, a jego nieprawidłowe wartości mogą prowadzić do poważnych chorób. Lekarze oraz specjaliści zalecają w celach profilaktycznych mierzenie ciśnienia krwi, co jakiś czas tak, aby w odpowiednim momencie móc zauważyć ewentualne nieprawidłowości.

Co to jest ciśnienie krwi?

Otóż ciśnieniem krwi inaczej tętniczym nazywa się nacisk, jaki jest wywierany przez krew na ściany tętnicy w momencie jej przepływu w całym organizmie. Jeśli dokonuje się pomiaru ciśnienia we krwi wartościuje się je w dwóch pojęciach takich jak ciśnienie tętnicze skurczowe oraz rozkurczowe. Jest ono precyzowane na podstawie badania największej tętnicy a więc na przykład tętnicy mieszczącej się w ramieniu. Jest ono nieznacznie, ale jednak wyższe niż ciśnienie krwi, które powoduje nacisk na ściany żył, gdzie krew przepływa bez tlenu. Na poziom prawidłowego ciśnienia krwi ma wpływ wiele czynników takich jak wiek, zaistniała sytuacja czy stan zdrowia. Terminologia medyczna wyróżnia trzy czynniki. Krótkookresowe, czyli te, które zmiany zachodzą w obrębie samego cyklu pracy serca, średniookresowe, czyli te, które zachodzą w określonej porze dnia, aktywności, stanu psychicznego oraz w czasie stosowania różnego rodzaju używek. Czynnik długookresowy, czyli taki jak wiek człowieka lub stan jego zdrowia. Krew nieustannie krąży po całym organizmie człowieka jest to spowodowane skurczami i rozkurczami serca, które nieustannie pracuje. Największa ilość krwi wypychanej z aorty w chwili skurczu serca powoduje najwyższe ciśnienie i proporcjonalnie odwrotnie w momencie rozkurczu ciśnienie jest stosunkowo najniższe. Dlatego w celu skutecznego i prawidłowego dokonania pomiaru prawidłowego ciśnienia krwi lub niedociśnienia albo nadciśnienia należy regularnie dokonywać pomiaru oby tych parametrów i zestawiać je ze sobą.

Prawidłowa interpretacja wyników

Aby prawidłowo odczytać wynik przeprowadzonych pomiarów warto udać się do lekarza specjalisty, który dokona tego za nas. Można także zasięgnąć informacji w Internecie gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne wartości rozszyfrowujące nasz pomiar. Tak, więc ogólnie przyjęte jest, iż prawidłowe ciśnienie krwi u zdrowego człowieka powinno wynosić ok 90 do 135mmHg dla parametru skurczowego oraz w momencie rozkurczu dla ciśnienia równego od 50 do 90 mm Hg. Średnie tych dwóch parametrów określają prawidłową wartość ciśnienia krwi, jako 120/80 mmHg. Należy pamiętać, że wyżej przyjęta norma będzie różna u każdego człowieka, ponieważ każdy organizm pracuje według swojego mechanizmu i to,

że u jednych będzie to wskaźnik niższy lub wprost przeciwnie wyższy nie oznacza, iż konieczne będzie leczenie. Istnieje jednak górna norma gdzie zakłada się, iż maksymalne ciśnienie krwi nie powinno przekraczać 140/90 mmHg. Ze względu na różne schorzenia i sytuacje dla osób, które cierpią na cukrzycę ciśnienie powinno wynosić około130/80 mmHg. Co ciekawe pomiar dokonywany w domu zazwyczaj jest niższy a jest to podyktowane brakiem stresu spowodowanym wizytą w przychodni? Do niepokojących wyników ciśnienia zalicza się; Nadciśnienie krwi łagodne mieszczące się w granicy 140-159/90-99mmHg, umiarkowane 160-179/100-109mmHg, oraz ciężkie 180/110mm Hg.

Lekarze zalecają częstą kontrolę ciśnienia a w przypadku zauważonych nieprawidłowości mogą zalecić zmianę w diecie, wyzbycie się złych nawyków oraz odstawienie używek takich jak alkohol czy papierosy.

Jak kontrolować prawidłowe ciśnienie krwi?

Jednym ze sposobów kontrolowanie ciśnienia krwi jest wizyta lekarska lub w przychodni u pielęgniarki. Do wykonania pomiaru konieczny jest ciśnieniomierz, w który można zaopatrzyć się także samodzielnie w domu. Wystarczy tylko dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia i dokonywać pomiaru.

Zobacz czego szukali internauci:

cisnienie krwi cisnienie krwi

comment closed


Przeczytaj inne:
Wniosek o urlop macierzyński
Wniosek o urlop macierzyński

Od 2013 roku, po nowelizacji ustawy, każda kobieta dostała prawo do urlopu macierzyńskiego. Aby jednak można było otrzymać urlop macierzyński,...

Zamknij