Zdrowe zęby u dziecka

zdrowe zęby u dzieckaRodzice często blednie twierdza, iż dzieci dziedziczą genetycznie rodzaj zębów i stopień ich próchnicy. Niestety jest to błędne stwierdzenie gdyż mocne i nietknięte próchnicą żeby to nie dar z nieba. Każdy maluszek może cieszyć się zdrowym uśmiechem, jeśli tylko odpowiednio go do tego przygotujemy i będziemy wspierać w działaniu.

Statystycznie połowa polskich trzylatków ma już próchnice. Niestety statystyki starszych dzieci pokazują, iż jest jeszcze gorzej, około 87% sześciolatków i około 12 %dwunastolatków ma braki w uzębieniu. Drogi rodzicu wcale tak być nie musi.

Szczotkowanie zębów należy rozpocząć jak najwcześniej, choć w pierwszej fazie trudno mówić o szczotkowaniu. Kiedy dziecko jest tak malutkie ze nie ma jeszcze żadnego ząbka nie oznacza to, iż nie należy podejmować żadnych działań w dbałości o higienę jamy ustnej?  Wprost przeciwnie właśnie wtedy należy rozpocząć przecieranie dziąseł niemowlęcia jałowym gazikiem zwilżonym przegotowana woda.

Pojawieniu się pierwszym ząbkom u dziecka powinien towarzyszyć zakup odpowiedniej szczotki silikonowej oraz pasty do zębów dedykowanej wyłącznie dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. Jest to o tyle istotne, iż tak malutkie dziecko połyka jeszcze pastę lub tworzącą się piane, dlatego skalda się ona z odpowiednio opracowanych skalników, które nie zaszkodzą dziecku.

Niezwykle wazy jest także dobór odpowiedniej szczoteczki. Inna myje się żeby niemowlęciu, a inna stosujemy u dwu – czy trzylatka. Duże znaczenie ma tu rozmiar główki szczoteczki oraz twardość włosa. Dopasowanie odpowiedniej szerokości i wielkości umożliwi skuteczne dotarcie w zakamarki jamy ustnej. Najwięcej płytki nazębnej gromadzi się pomiędzy zębami oraz na ich wewnętrznych powierzchniach.

Pamiętaj! Nawet dziecko w wieku przeszklonym nie jest w stanie w 100% skutecznie wyszorować swoich zębów. Oczywiście nie zabraniaj mu podejmować samodzielnych prób, ale po zakończeniu jego mycia popraw niedoskonałości.

Aby nasz maluszek mógł w przyszłości cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Pierwsza z nich to odpowiednia higiena jamy ustnej. Nalot złożony z resztek pokarmu oraz bakterii tworzy płytkę nazębną, która jest usuwana w trakcie szorowania zębów.

Druga to zbilansowana dieta. Ważne jest by pokarm był różnorodny, bogaty w fosfor, wapń, białko, witaminy A, C i D. Duże znaczenie ma także forma podawania posiłków i tak nie należy rozdrabniać pokarmów, jeśli nie jest to już konieczne. Dziecko musi nauczyć się gryźć oraz żuć.

Trzecia ważna zasada w dbaniu o zdrowe żeby jest nauka picia wody zamiast słodzonych soków czy napojów gazowanych. Cukier nazywany jest często cichym zabójcom i w praktyce posiada więcej wad niż zalet.

Ostatnia zasada zdrowych zębów jest stosowanie profilaktyki. Wizyta stomatologiczna na NFZ przysługuje dziecku już od 6 miesiąca. Należy zabierać malca do dentysty przynajmniej dwa razy do roku bez względu na to czy widzisz coś niepokojącego w uzębieniu czy tylko po to by sprawdzić ich prawidłowy rozwój.

Zobacz czego szukali internauci:

zdrowe zęby u dzieci, zęby

comment closed


Przeczytaj inne:
włosy dziecka
Dziecięca czuprynka

Każda mama przed narodzeniem swojej pociechy zastanawia się jak ona będzie wyglądała, do kogo będzie podobna, co odziedziczy po tacie...

Zamknij