Witamina D – prawdy i mity

witamina dJuż od pierwszego dnia narodzin zastanawiamy się czy nasze dziecko musi przyjmować witaminę D? Ile kropelek? Czy można ja przedawkować? Czy istnieją skutki uboczne przedawkowania? Kiedy zaprzestać jej podawania? Wszystkie te pytania najlepiej zadać pediatrze to on najskuteczniej wyjaśni nam i udzieli odpowiedzi na wszystkie wyżej wymienione pytania.

Witamina D –powstaje w skutek oddziaływania promieni słonecznych na prowitaminę D. Przedstawiona wyżej synteza skórna powinna zaspakajać około 80 % zapotrzebowania dziennego nana powyższy pierwiastek witaminowy. Czy to oznacza, że powinniśmy od pierwszego dnia wystawiać nasze pociechy na działanie promieni? Oczywiście, że nie. Wprost przeciwnie ze względu nie pożądanie działanie promieni UV należy chronić dzieci przed słońcem, stosować kremy z filtrem a latem stawiać naszego maluszka w półcieniu.

Największe niedobory witaminy D występują u dzieci narodzonych w okresie zimowym ze względu na brak słonecznych dni.

Witamina D nie jest konieczna w podawaniu wszystkim dzieciom obligatoryjnie, zazwyczaj decyduje o tym lekarz. Jeśli w czasie ciąży nie przyjmowałaś witaminy D wówczas zaleca się podawanie jej dziecku już od pierwszego dnia narodzin.

Pamiętaj!

Nadmiar tej witaminy może skutkować biegunką, nudnościami, światem skóry, powoduje też osadzanie się wapnia w płucach lub nerkach. Zalecana dzienna dawka podawania dziecku to ok 400 jednostek witaminy D3. Nie należy samodzielnie zwiększać ani zmniejszać zalecanej dawki, wszystkie zmiany konieczne konsultuj z lekarzem. Witaminę D można przedawkować, co może skutkować podwyższenie stężenia wapnia w moczu i krwi, zaparcia, wymioty, odwodnienie oraz apatie.

Jej niedobór może grozić u maluszka krzywica, która może prowadzić w przyszłości do deformacji kręgosłupa, innym skutkiem ubocznym może być wolniejsze zarastania ciemiączka. Niedobór witaminy D może oznaczać gorsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Wszystko to nie pozostaje bez znaczenia. Niestety brak wapnia oznacza słabsze kości oraz zęby, w przyszłości może to grozić osteoporoza.

Bardzo ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku w podawaniu tej witaminy.

Witamina D odgrywa bardzo ważna role w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu naszej pociech. Występuje nie tylko w postaci kapsułek, ale zawarta jest w pokarmach np. w mleku.

Pokarm kobiecy zawiera 1,5-8,0 j.m. witaminy D w 100ml. Niestety jest to stanowczo za mało już dla nowo narodzonego dziecka.

Mleko modyfikowane początkowe zawiera od 40 do 60 j.m. w 100 ml. Dodatkowe podawanie witaminy D będzie zbędne, jeśli nasz maluszek wypije dziennie ok 800 ml mleka modyfikowanego.

Mleko następne zawiera od 56 do 76 j.m. witaminy D w 100ml. W późniejszym okresie można urozmaicić dietę dziecka w witaminę D podając np. ryby czy twarożki. Ryby są bardzo dobrym źródłem witaminy D.

Wchłanianie witaminy następuje najlepiej w pokarmach, jakie możemy podawać maluszkowi m.in. w rybach, twarogach, serze, jajku itp.

Zobacz czego szukali internauci:

witamina d

comment closed


Przeczytaj inne:
zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne w ciąży

Ciąża to nie tylko czas radosnego wyczekiwania na narodziny dziecka to także okres, w którym organizm kobiety przeżywa totalną rewolucję....

Zamknij