Dieta kobiety w ciąży oraz karmiącej piersią

dieta kobiety w ciażyCiąża dla każdej kobiety jest szczególnym okresem w życiu. Czas oczekiwania na małego, żywego człowieka, który rośnie pod jej sercem jest niezwykle wyjątkowy. Zmienia się nie tylko jej ciało, ale i psychika. Kobieta oswaja się z myślą, że za kilka miesięcy pojawi się na świecie niewielka istota, która zmieni diametralnie jej życie.

Teraz odpowiada ona nie tylko za siebie, ale i za drugiego człowieka. Dlatego też tak ważne jest prawidłowe odżywianie się w czasie ciąży, a później w okresie karmienia piersią.Największym, istniejącym niestety jeszcze mitem jest jedzenie ‚za dwoje’. Co w praktyce oznacza tylko niekontrolowane tycie. Ciężarna powinna jeść dla dwojga i wybierać produkty świeże i zdrowe. Jednak  w ilości odpowiedniej dla zaspokojenia głodu. Jedzenie dwóch obiadów, obfitych kolacji i ciągłe podjadanie, szczególnie nocne prowadzić będzie nie tylko do nadwagi u kobiety, ale może również źle odbić się na zdrowiu maluszka. Coraz częściej dzieci otyłych matek rodzą się z cukrzycą. Przez własne łakomstwo nie można skazywać niewinnego dzieciątka na problemy zdrowotne.

Zmiany hormonalne często mają wpływ na zmianę preferencji żywieniowych. Często znienawidzona kiełbasa staje się wielkim frykasem, a lody jedzone kilogramami pozwalają zapomnieć o ciągle rosnącym brzuchu. Jako przyszła mama, która będzie musiała powiedzieć stanowcze ‚nie!’ swojemu dziecku, proszącemu o kolejnego batonika przed obiadem, kobieta musi wykazać się silną wolną w walce z własnymi pokusami. Myślenie, że teraz mogę sobie odpuścić bo przecież jestem w ciąży jest wielkim błędem. Ważne jest także bycie asertywną wobec bliskich, którzy często z wielką troską proponują mamie coraz to smaczniejsze kąski. Kobieta sama wie najlepiej kiedy i co chce zjeść. Jedzenie na siłę, aby nie sprawić przykrości na przykład teściowej, która wita synową bogato zastawionym stołem przyniesie jedynie złe skutki.

Należy pamiętać, że idealnym by było, aby kobieta przytyła w ciąży maksymalnie 12 kilogramów. Co nie oznacza, że na oddziałach położniczych nie ma pacjentek, które przytyły 15, 20, czy nawet więcej. Trzeba zdawać  sobie sprawę z tego, że taki nadbagaż nie zniknie wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Owszem po porodzie ‚ulatnia się‚ kilka kilogramów w postaci wód płodowych, łożyska, krwi i oczywiście maluszka. Jednak znaczna ilość nagromadzonych zapasów pozostaje, powodując często złe samopoczucie a nawet depresję u świeżo upieczonej mamy. Tak więc nie można sobie pozwolić na zbyt wielkie obżarstwo, gdyż potem skutki takich małych grzeszków będą się ciągnąć miesiącami, jak nie latami. Trzeba zadać sobie pytanie czy kolejne ciastko, fast food czy tłusta przekąska są warte późniejszej walki o odzyskanie dawnego ciała.

Mama powinna jeść wszystko, to znaczy zarówno potrawy słone, gorzkie, kwaśne jak i słodkie. Jednak wszystko z umiarem. Jedząc cebulę, paprykę czy czosnek przyzwyczajamy malucha jeszcze w brzuchu do smaków, których wydawałoby się trzeba unikać. Później łatwiej będzie wprowadzać nowe produkty do diety dziecka.

Oczywiście decyzja o karmieniu piersią maluszka niesie za sobą wielkie, obustronne korzyści. Mama w ten sposób może spalać nawet do 500 kalorii dziennie, a dziecko przyjmuje najlepszy pokarm, który da mu niesamowitą odporność na lata. Karmiąc noworodka należy unikać surowych owoców i warzyw, które będą zbyt ciężkostrawne dla dzidziusia. Tak samo jedzenie potraw wzdymających typu bigos, kapuśniak, grochówka może wywołać nieprzyjemne kolki u malca. Zaś czekolada problemy z wypróżnianiem. Przez pierwszy miesiąc do trzech dieta karmiącej powinna być starannie wyselekcjonowana. Po tym okresie powoli należy zacząć wprowadzać do jadłospisu produkty jedzone w czasie ciąży. Dziecko wówczas lepiej będzie tolerować przejście z etapu karmienia wyłącznie piersią na posiłki stałe.

comment closed


Przeczytaj inne:
słodycze dla dzieci
Dieta dziecka a słodycze

Dziecko i jego organizm z ogromną radością przyjmą wszystko to, co niezdrowe i zakazane. Dlatego właśnie im więcej rodzic zabrania...

Zamknij