Dieta dziecka a słodycze

słodycze dla dzieciDziecko i jego organizm z ogromną radością przyjmą wszystko to, co niezdrowe i zakazane. Dlatego właśnie im więcej rodzic zabrania jeść słodycze tym częściej są one przemycane do jadłospisu przez samo dziecko. Dlatego już od najmłodszych lat należy uświadamiać najmłodszych, co niesie ze sobą nadmierne jedzenie słodyczy. Jakie słodycze podawać dziecku? Od kiedy i jakie słodycze nie zaszkodzą dziecku? Każdy rodzic chce mieć zdrowe dziecko, ale także zadowolone jak w takiej sytuacji znaleźć złoty środek, aby nie zaszkodzić?

Słodycze są dla wszystkich bez względu na wiek, należy tylko tak jak we wszystkim zachować umiar oraz zdrowy rozsądek. Dlatego nie należy całkowicie eliminować z diety dziecka słodyczy, ale komponować i dobierać je w taki sposób by organizm spalał je jak najszybciej. Dziecko musi mieć świadomość tego, co wolno a czego nie, gdzie jest granica jedzenia słodyczy a jakie ilości są niedopuszczalne w jadłospisie. Ważna jest także konsekwencja w twoim działaniu, gdyż dziecko bardzo szybko uczy się dobrych przykładów, ale równie szybko chłonie to, że od czasu do czasu mu pofolgujesz. Bardzo dobrym sposobem jest umawianie się z dziećmi nieco starszymi na tak zwaną słodką sobotę lub niedziele. Chodzi o wyznaczenie konkretnego dnia, w którym dziecko może liczyć na słodycze, z czasem nasza pociecha przestanie domagać się jakichkolwiek łakoci w tygodniu w wyczekiwaniu na ustalony dzień.

Kiedy słodycze?

Rodzice często zadają sobie pytanie czy słodycze w diecie dziecka powinny pojawiać się w godzinach porannych, czy może wieczornych? Otóż najważniejsze, aby słodycze, jeśli już planujemy je dać dziecku podawać po jedzeniu. Dziecko nie może poprzedzać lub rozpoczynać posiłku słodyczami gdyż poprzez takie działanie z pewnością straci chęć do jedzenia. Kategorycznie zabronione jest podawanie słodkości przed snem, gdyż po pierwsze słodycze są ciężkostrawne a po drugie po każdej takiej przekąsce należy dokładnie wyszorować zęby. Jeśli nie dopilnujesz tej czynności cukry staną się idealną pożywką dla bakterii, które są odpowiedzialne za próchnicę.

Karta przetargowa

Bardzo często rodzice oraz opiekunowie popełniają podstawowy błąd, jakim jest wykorzystywanie słodyczy, jako karty przetargowej dla wykonania czynności lub zjedzenia obiadu. Tym samym sztucznie kreuje się wizerunek słodyczą, jako czegoś dobrego, co się dostaje w nagrodę. To bardzo złe postępowanie i najlepiej starać się go całkowicie wyeliminować.

Które słodycze podać dziecku?

Słodycze oraz wszelkiego rodzaju pochodne cukry stanowią bardzo szeroką gamę produktów spożywczych.

Należy pamiętać, iż nie wszystkie one zaliczane są do tych złych, bezwartościowych. Co więc podawać dziecku, aby nie zaszkodzić? Bardzo dobrym wyborem są lody, ponieważ ich kaloryczność jest stosunkowo niska. Warto jest także przed ich zakupem zapoznać się z informacją na opakowaniu. Niektóre z lodów np. śmietankowe mogą stać się dodatkowym źródłem wapnia oraz witamin z grupy B.

Innym produktem, który z pewnością nie zaszkodzi twojemu dziecku jest czekolada w szczególności gorzka, ale ta niestety nie zawsze smakuje dzieciom. Czekolada dostarcza do organizmu dużo sacharozy oraz tłuszczu kakaowego. Szczególnie wartościowe są te produkty, które zawierają znaczne ilości miazgi kakaowej. Najgorsza z czekolad jest czekolada biała gdyż w procesie produkcji dodaje się znaczne ilości masła kakaowego zamiast kakao. W diecie dziecka powinno zabraknąć wszelkiego rodzaju batoników oraz wafelków. Nie wnoszą one nic wartościowego dla młodego organizmu. Dlatego pomimo licznego bombardowania reklamowego warto uświadamiać dziecku już od najmłodszych lat, co jest dobre a co nie. Słodycze w znacznym stopniu mogą być zastępowane ciastkami. Należy zachować jednak jeden podstawowy warunek, musisz wiedzieć, co je twoje dziecko. Już kilku miesięczne dziecko może spokojnie próbować biszkopcika i nie spowoduje to wzrostu wagi i otyłości. Niektóre ciastka w swoim składzie zawierają bardzo wartościowe produkty takie jak nabiał, mąkę pełnoziarnistą lub otręby oraz ziarna zbóż.

Dlatego drodzy rodzice nie zabraniajcie swoim pociechom słodkości, lecz starajcie się robić wszystko, aby wiedzieć, co nasze dziecko je.

comment closed


Przeczytaj inne:
spirala antykoncepcyjna
Spirala antykoncepcyjna, kiedy i dla kogo?

Spirala antykoncepcyjna to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenie przed ciążą. Daje ona prawie 100% pewności, iż w okresie, w którym...

Zamknij