27 tydzień ciąży, 27 TC

27 tydzień ciążyMaluszek mierzy już około 25 centymetrów i waży w granicach jednego kilograma. Jego organizm cały czas produkuje tkankę tłuszczową. Po co? Konieczna jest ona do wytworzenia podskórnej tkanki oraz do utrzymania odpowiedniej wagi ciała dziecka. Do tej pory dziecko miało brunatną tkankę tłuszczową typowa dla maluszków w brzuszku mamy teraz nastąpi jej zmiana na kolor żółty.

Na tym etapie maluszek posiada bardzo dużo kubków smakowych, jest ich więcej niż po porodzie. Dlatego tez dziecko doskonale wyczuwa zmiany smaku płynu owodniowego.

Malec śpi średnio 15 godzin na dobę a jego oczka są w większości czasu przymknięte. Cały czas nabiera ciała, dobrze widać to zapewne na USG, gdzie policzki stają się pulchne i okrąglutkie. Zmiany zachodzą także w mózgu dziecka. Nieustannie się faluje w celu zwiększenia swojej powierzchni. Zaczyna także stopniowo zanikać meszek na skórze.

A co nowego u mamy?

W tym czasie zmiany zaczynają dotyczyć bardziej mamy niż bezpośrednio dziecka. U przyszłej mamy wzrasta objętość osocza oraz krwinek czerwonych, natomiast spada hematokryt oraz poziom hemoglobiny. A co się dzieje z sercem matki? Powiększa się i zwiększa ilość pompowanej krwi.

Zmienia się także środek ciężkości w twoim organizmie. Powiększająca się macica powoduje zaburzenia równowagi ciała, szczególnie odczuwanej w momencie wchodzenia po schodach.

W dwudziestym siódmym tygodniu ciąży stajesz się widocznie niezręczna. Wypadają ci z rąk różne przedmioty, potykasz się. Bądź ostrożna żebyś nie zrobiła sobie oraz dziecku krzywdy. Dlaczego tak się dzieje? Jest to zjawisko normalne w stanie, w którym się znajdujesz. Zjawisko jest związane z rozluźnieniem wiązadeł stawowych i obrzękami powstałych w wyniku zahamowania wody w organizmie. Zdarza się coraz częściej, że nie widzisz krawężnika oraz ciężko ci się schylić po but a co dopiero go zawiązać, brzuszek zaczyna dawać o sobie znać.

W okresie ciąży powinnaś, jeśli tylko masz taką możliwość zrezygnować z kąpieli w wannie, raz, że istnieje zwiększone ryzyko poślizgnięcia się w trakcie wychodzenia z niej. Dwa, że w wannie łatwiej o infekcje dróg moczowych, woda w wannie jest stojąca i to powoduje ich zwiększone ryzyko zachorowania. Dlatego prysznic to najlepsze rozwiązanie.

Choć niektórzy twierdzą, że to jeszcze za wcześnie, inni wprost przeciwnie zalecają przygotowanie listy spraw do załatwienia przed porodem. Na samym szczycie powinnaś uwzględnić; skompletowanie wyprawki dla dziecka, wybranie porodówki, nauka oznak zwiastujących poród, przygotowanie niezbędnych rzeczy dla siebie itp.

Czego możesz się spodziewać w tym czasie u swojego lekarza prowadzącego? Niewątpliwie w jej trakcie lekarz przeprowadzi wywiad oraz badanie wziernikiem oraz ręcznie. Dokona pomiaru ciśnienia tętniczego oraz masy ciała.

Powinny ci zostać zlecone badania krwi, badanie ogólne moczu, ocena przeciwciał odpornościowych lub badanie ultrasonograficzne, jeśli zachodzi ryzyko niezgodności antygenowej w układzie Rh.

W tym czasie w szczególny sposób dbaj o skórę brzucha, najskuteczniejsze jest natłuszczanie oliwką dla dzieci lub specjalnymi preparatami zapobiegającym rozstępom.

Zobacz czego szukali internauci:

27tc, 27 tydzień ciąży, usg 27 tc, hemoglobina 6 8w 25 tygodniu, 27 tc dolegliwosci, 27 tc usg, 27 tydzie ciy, 27 tydzien usg, ciaza 27 tydzien, usg 27 tydzień ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
19 tydzień ciąży
19 tydzień ciąży, 19 TC

Każdy tydzień zbliża cię do półmetku, już, już po malunku możesz sobie gratulować wytrwałości. Twoja pociecha mierzy obecnie około 15...

Zamknij