31 tydzień ciąży, 31 TC

31 tydzień ciążyDrugi tydzień ostatniego trymestru to bardzo ważny moment dla dziecka oraz jego matki.

Dziecko waży mniej więcej ponad 1500 gramów i mierzy około 45 centymetrów. Waga maluszka zaczyna przyśpieszać i w najbliższym czasie może się podwoić.

Dziecko

Dziecko już na własny, określony sposób potrafi przetwarzać bodźce oraz informacje, jakie do niego docierają. Świat ograniczony przestrzenią ruchową świat rejestruje przy wykorzystaniu do tego wszystkich posiadanych przez siebie zmysłów. Duża ilość czasu poświęca na spanie, wkraczając w fazę szybkich gałek ocznych zwaną potocznie REM.

Nareszcie skóra dziecka stała się gładziutka i o pięknym różowym zabarwieniu. Dzieciątko nabrało więcej tkanki podskórnej. Następuje dynamiczny rozwój życia emocjonalnego dziecka, dlatego w tym czasie bardzo istotne jest samopoczucie mamy oraz tryb życia, jaki prowadzi.

Cały czas udoskonala swoje funkcje cały układ nerwowy tworząc nierealną do obliczenia sieć połączeń pomiędzy korą mózgową a konkretnymi częściami ciała. Dziecko nie tylko zapamiętuje bicie twojego serca, ale także piosenki i bajki, które mu przeczytasz. Oczywiście nie po jednym razie, ale po systematycznym i regularnym stosowaniu.

Mama

Twój organizm też zwiększa obroty pracy. Nerki filtrują większą ilość płynów, jednocześnie ciężarna macica uciska na pęcherz, przez co notorycznie chce ci się siusiu. Częste parcie na mocz to normalne zjawisko u kobiet w ciąży. Pamiętaj, aby nie ograniczać się w tym procesie to nic nie pomoże a tylko spotęguje odczucie bólu, dlatego jak najczęściej odwiedzaj toaletę. Co istotne zastój moczu sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych, o które w tym okresie powinnaś dbać w szczególności?

Niekiedy zbliżający się termin porodu powoduję u kobiet zwiększający się niepokój i obawy, zdarza się, że płaczą i są spięte. Niestety nie ma to jednej rady, tak już jest, to całkiem naturalne. Ciąża sprzyja przezywaniu bardzo silnych emocji. Dlatego przyszłym mamom zaleca się wycieczkę do szpitala, w którym planują odbyć poród. Co w ten sposób osiągniemy? Najprawdopodobniej święty spokój i opanowanie. Pielęgniarka lub położna pomoże rozwiać ostatnie wątpliwości, przedstawi sposoby radzenia sobie ze stresem.

W ostatnim trymestrze ciąży najbardziej dokuczliwe mogą stać się obrzęki stóp oraz dłoni. By ich uniknąć lub zminimalizować pij duże ilości płynów i odpoczywaj z nogami w górze. Ogranicz spożycie soli oraz noś luźne i wygodne ubrania. Hemoroidy, zaparcia, żylaki, ciśnienie, problemy z zaśnięciem, uczucie zmęczenia to tylko nieliczne dolegliwości kobiet w ciąży.

U niektórych kobiet pojawiają się także wykwity skórne pod postacią małych czerwonych grudek. Nie są one groźne i z czasem znikają.

Jeśli jednak wystąpił u ciebie nadmierny świąt skóry całego ciała lub tylko stup postaraj się jak najszybciej zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu lub niezwłocznie zwróć się do szpitala. Może to być oznaka groźnej choroby zwanej cholestazą. Świąt jest spowodowany zwiększoną produkcja kwasów tłuszczowych i ich kumulacją w tkankach skórnych. Uwaga. Choroba ta zagraża życiu dziecka, dlatego nie lekceważ jej.

Zobacz czego szukali internauci:

31 tc, 31tc, 31 tydzień ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
mdłości w ciąży
Mdłości w ciąży wcale nie muszą być straszne

Mdłości w ciąży zazwyczaj występują u kobiet rano, nie wyklucza to jednak ich występowania w późniejszych godzinach. Zjawisko to nie...

Zamknij