Ponowna ciąża po poronieniu

ciąża po poronieniu Poronienie jest jednym z najgorszych scenariuszy zajścia w ciążę. Po poronieniu kobieta jest pełna obaw w staraniach o kolejne dziecko, że może ponownie poronić mimo, że statystyki przemawiają inaczej. Ponowne poronienie po pierwszym poronieniu to tylko 20% takich przypadków. O próbie ponownego starania się o dziecko, decyzja w głównej mierze zależy od kondycji psychiczno-fizycznej kobiety. Specjaliści zalecają aby kolejna ciąża po poronieniu nie była wcześniej jako po upływie trzech cykli. Ten okres jest zalecany ze względu na powstałe rany przy łyżeczkowaniu. Co powinno nas zatem interesować w temacie ciąża po poronieniu?

Badania w staraniach o ciążę po poronieniu

Wykonywane badań przed ponowną próbą zapłodnienia jest decyzją, które w większej mierze należy do pary. Badania mogą wpłynąć na psychikę kobiety, która może zostać sparaliżowana psychicznie. Kobiety, które są silne psychicznie mogą wykonać badania, a przy następnym poronieniu diagnostyka jest koniecznością, aby mieć pewność przy kolejnej próbie.

Podstawowym badaniem wykonywanym w takiej sytuacji są badania hormonalne oraz anty-infekcyjne, zlecone przez lekarza ginekologa. Nie wykluczone jest również wykonanie wielu badań narządów intymnych, czy nie występują tam wszelkiego rodzaju bakterie stwarzające zagrożenie dla płodu. Wykonując badania warto dowiedzieć się, czy w naszym przypadku nie jesteśmy potencjalnie zagrożeni poronieniem, a badania powinny być wykonywane na takie choroby i wirusy jak: różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, opryszczka, parvowirus B-19, listerioza. Kobieta która chce ponownie próbować zajść w ciążę powinna obserwować swój cykl, a dokładniej śluz szyjkowy, temperaturę oraz szyjkę macicy. Pełna listę badań powinnaś otrzymać od swojego lekarza prowadzącego.

Kiedy można zacząć starania o ciążę po poronieniu?

W tym przypadku również okres w jakim para będzie zaczynała starania o ciążę są ściśle uzależnione to ich samych. Strata ciąży jest nie tylko drastycznym przeżyciem, ale również pozostawia rany po łyżeczkowaniu, które muszą się zagoić. Istnieją również elementy zdrowotne, które ze względu na złe wyniki badań wykonywanych po poronieniu zmuszają parę na odczekiwanie. Specjaliści zalecają, aby starania o ciążę  po poronieniu nie były wcześniej jako po 3 pełnych cyklach. Jest to bezpieczny okres w jakim wszystko powinno się już zagoić. O dokładnym terminie w jakim możecie zacząć starania o ciążę po poronieniu powinniście uzyskać u swojego lekarza, który jest w stanie stwierdzić czy wszystko się zagoiło a wyniki pozwalają na planowanie kolejnej ciąży.

Idealnym sygnałem potwierdzającym powrót płodności jest miesiączka. Wykonując kontrolę minimum trzech cykli, kobieta powinna obserwować praktycznie wszystkie elementy jej występowania. Jeżeli miesiączka jest taka sama jak przed zajściem w ciążę oznacza to, że organizm zdążył się zregenerować i wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Najistotniejszym elementem naszych obserwacji powinna być długość cyklu, czy jest o takiej samej długości, intensywność krwawienia a także bóle owulacyjne.

Ciąża po poronieniu a kolejne ryzyko poronienia

Poronienie jest równie naturalne jak poród czy ciąża i zdarza się na prawdę często, bo aż 20% ciąży kończy się poronieniem. Ponowna ciąża po poronieniu jest z całą pewnością uznawana jako ciąża wysokiego ryzyka. Ale spokojnie, zdecydowana większość kobiet, które poroniły kolejną ciążę przechodzą bez komplikacji i jakichkolwiek problemów, a dzieci rodzą się zdrowe. Nie można zapomnieć, że kolejna ciąża po poronieniu powinna być wypieszczona, a więc zdrowy tryb żywieniowy oraz życia, bez stresu to konieczność.

Pamiętaj, że będąc gotową na kolejna ciąże, a medycyna niema przeciwwskazań to kolejna ciąża jest dopuszczalna. Pamiętaj, że w takiej sytuacji strach przed kolejnym poronieniem jest sytuacją naturalną, istotnie więc jest abyś nie przejmowała się nią, aby ona nie opanowała Twojego życia, a powinnaś cieszyć się kolejna ciążą. W przypadku, gdy przeżyłaś więcej niż jedno poronienie, koniecznie powinnaś podjąć szereg badań mających na celu zdiagnozowanie przyczyny poronienia oraz wyeliminowanie jej przy ponownej próbie ciąży.

Zobacz czego szukali internauci:

ciąża po poronieniu, ciaza po poronoeniu, objawy ciąży po poronieniu, starania po poronieniu, Ciąża Miesiąc PO Poronieniu, wizyta po poronieniu, ciąża po poronieniach, jak poroni, jedno poronienie a kolejna ciaza, ciaza po lyzeczkowaniu

comment closed


Przeczytaj inne:
probiotyki dla niemowląt
Dobre bakterie, czyli probiotyki dla niemowląt

Probiotyki to dla niektórych mam brzmi to raczej nieznajomo, dla bardziej świadomych nie stanowi żadnej zagadki. Co to są probiotyki?...

Zamknij