Profilaktyka zatruć w ciąży

zatrucia w ciążyJakie są objawy i sposoby leczenia zatruć w ciąży? Na czym one polegają? Czy zatrucie ciążowe ma wpływ na poród i rozwój dziecka? To tylko kilka pytań, które stawia sobie przyszła mama. Warto, więc zgłębić nieco dokładniej temat zatruć w ciąży.

Gestoza, czyli popularnie zwane zatrucie ciążowe to dość groźny zespół objawów, której najwidoczniej objawiają się w drugiej połowie ciąży. Nie są one dość powszechnym zjawiskiem i występują średnio u około 5 do 10% kobiet w ciąży. Najczęstszym objawem wystąpienia zatrucia w ciąży jest wystąpienie drgawek, wraz z utratą przytomności a w konsekwencji nawet śpiączką. Zatrucie ciążowe może także nastąpić w po porodzie lub w jego trakcie podczas skurczów partych. Do podstawowych oznak, które mogą zwiastować wystąpienie zatrucia w ciąży jest podwyższone ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze, obecność białka w moczu lub liczne obrzęki.

Przyczyny zatrucia ciążowego niestety jak dotąd nie są znane i do końca zbadane.  Z pewnością występują one u kobiet, które przygotowują się do poczęcia na świat swojego pierwszego dziecka a ryzyko ich wystąpienia zwiększa się u kobiet po 35 roku życia.

Profilaktyka zatrucia ciążowego

Aby skutecznie zapobiec lub nie dopuścić do zatrucia ciążowego koniczne jest stosowanie odpowiedniej diety tzw. diety niskosodowej. Polega ona między innymi na ograniczeniu w znacznej lub całkowitej ilości spożycia soli oraz na uzupełnianiu niedoborów białka w organizmie. Ma to ogromny wpływ na prawidłową pracę nerek, z których to właśnie wypłukiwane jest białko. Zalecane jest spożywanie produktów bogatych w białko takich jak sery, chude mięso oraz wszelkiego rodzaju rośliny strączkowe.

Istotne jest także kontrolowanie wagi ciała, badania moczu oraz systematyczny pomiar ciśnienia

Niepokojące objawy

Przyszłą mamę powinno zaniepokoić wystąpienie dużych obrzęków na kończynach dolnych, ale także znaczące przybranie na wadze. Konieczna jest także systematyczna kontrola ciśnienia krwi. W konsekwencji zaniechania wykrycia powyższych objawów może wystąpić białkomocz.

Bardzo niebezpieczna postacią zatruć w ciąży jest wystąpienie drgawek pod rzucawkowych, drgania mogą występować nawet w trakcie snu. Kolejnym objawem zatrucia w ciąży może być gorączka oraz przyśpieszone tętno. Dolegliwości świadczące o zatruciu ciążowym to między innymi nudności i wymioty, mroczki przed oczami, zaburzenia świadomości oraz silne bóle głowy oraz zawroty.

W przypadku, jeśli powyższe objawy występują przed rozpoczęciem akcji porodowej w niedługim czasie nastąpią prawdopodobnie skurcze porodowe. W momencie ich braku lekarz może podjęć decyzje o przeprowadzeniu indukcji. Może także zdecydować się na przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Dziecko, mama a zatrucie w ciąży

Nigdy nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Najważniejsze jest nie tylko zdrowie kobiety, ale także życie nienarodzonego jeszcze dziecka. Wystąpienie zatrucia w ciąży może prowadzić do niedotlenienia dziecka, wzrostu ciśnienia wewnątrzmacicznego a także do niedorozwoju spowodowanego bycmoże wcześniejszym zakończeniem ciąży. Uboczne konsekwencje wywołuje także przyjmowanie leków zapobiegającym wystąpieniu drgawek w czasie zatrucia w ciąży. Do najczęstszych można zaliczyć narodzenie dziecka z niska masą urodzeniową oraz wcześniactwem.

Wystąpienie zatrucia ciążowego to nie tylko duże zagrożenie dla dziecka, ale także dla jego mamy. Kobieta, która zachoruje na zatrucie ciążowe jest zagrożona wystąpieniem uciążliwych drgawek oraz w konsekwencji niedotlenieniem układu nerwowego. Zagraża jej także przedwczesne odklejenie łożyska to może prowadzić do silnych krwotoków.

Leczenie

Przyszła mama, u której podejrzewa się zatrucie ciążowe podlega hospitalizacji. Podawane są leki, które mają na celu obniżenie ciśnienia krwi, zapobiegać występowaniu skurczom oraz uzupełnienie utraconego białka. Zalecane jest bezwzględne leżenie.

U większości kobiet z zatruciem ciążowym ciśnienie krwi po porodzie wraca do normy.

Zobacz czego szukali internauci:

rodzaje zatruc ciazowych, badania w kierunku zatrucia ciazowego, zatrucie pokarmowe w trakcie ciazy, jakie leczenie po zatruciu ciążowym, czy zatrucie ciazowe ma wplyw na pozniejszy rozwoj dziecka, biako w moczu w ciy, gestoza ciazowa a pozniejszy rozwoj dziecka, upał drgawki w ciąży, zapobieganie zatrucia ciazowego, zatrucie ciowe

comment closed


Przeczytaj inne:
37 tydzień ciąży
37 tydzień ciąży, 37 TC

Dzieciątko waży już około 3 kg i ciągle mu ich przybywa, mierzy średnio około 47 centymetrów. To właśnie po zakończeniu...

Zamknij