Niedoczynność tarczycy a ciąża

Niedoczynność tarczycy a ciążaNiedoczynność tarczycy w ciąży jest niezwykle niebezpiecznym stanem dla matki jaki naszego dziecka. Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem wskutek którego nasz organizm produkuje zdecydowanie mniej hormonów od zapotrzebowaniu naszego organizmu. Niedoczynność tarczycy w ciąży u kobiet najczęściej powoduje choroba Hashimoto, jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Niedoczynność tarczycy powinna być zdiagnozowana jeszcze w fazie przed zajściem w ciążę i od razu powinna być leczona jak również w czasie trwania ciąży. Nieleczenie niedoczynności tarczycy bezpośrednio wpływa na zagrożenie płodu oraz życia kobiety w ciąży.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – jak często występuje?

Niedoczynność tarczycy w ciąży jest wykrywana u około 0,5% kobiet. Zdecydowanie większa grupa kobiet w ciąży bo, aż 2-3% choruje na niedoczynność tarczycy w fazie subklinicznej, której następstwem są pełnoobjawowa niedoczynność tarczycy. W jednym jaki drugim przypadku jest to niezwykle niebezpieczny stan zagrażający ciąży, powodujący np. poronienie. Subkliniczna niedoczynność tarczycy w ciąży charakteryzuje się głównie podwyższonym TSH. Kobiety u których w rodzie ktoś choruje na choroby immunologiczne (cukrzyca, niedokrwistość Addisona-Biermera czy bielactwo) są podatniejsze na zachorowanie na chorobę Hashimoto. Kobiety, które planują zajść w ciąże jeszcze przed zajściem w ciążę powinny wykonać szereg badań na występowanie tarczycy. Wczesne wykrycie tarczycy jest niezwykle ważne dla płodu oraz wcześniejszego przygotowania kobiety do ciąży.

Niedoczynność tarczycy w ciąży – ryzyko występowania

Bezpośrednio przed planowaną ciążą jako w czasie trwania ciąży obligatoryjnie badania TSH powinny wykonywać kobiety które:
– leczyły się wcześniej na tarczycę
– ktoś w rodzinie chorował lub choruje na tarczycę
– ktoś w rodzinie chorował lub choruje na choroby immunologiczne
– diagnozowały niepłodność
– prób był przedwczesny lub poroniły
– posiadają powiększone płaty tarczycy, tzw. wole

Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży

Objawy niedoczynności tarczycy w czasie ciąży są niezwykle trudne ze względu na wiele innych czynników wpływających na stan rzeczy w czasie ciąży. Z tego powodu wykrycie niedoczynności tarczycy jeszcze przed zajściem w ciążę jest niezwykle ważne. Kobieta będąca w ciąży a jednocześnie chorująca na niedoczynność tarczycy, swoją chorobę może objawiać np. zdecydowany wzrost ciała względem konkretnego tygodnia ciąży, zaparcia, uczucie zimna, senność czy sucha skóra. Z tego powodu lekarz który zdiagnozuje nawet jeden element występowania niedoczynności tarczycy, powinien dążyć do zdiagnozowania choroby lub jej całkowitego wykluczenia. W sytuacji w której zostanie zdiagnozowana niedoczynność tarczycy, kobieta powinna niezwłocznie udać się endokrynologa na szczegółowe badania oraz dalsze leczenie choroby.

Wpływ niedoczynności tarczycy w ciąży na matkę, płód i dziecko

Matka która nieprawidłowo jest leczona lub całkowicie nie jest leczona niedoczynność tarczycy niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Głównym wpływem nieleczenia niedoczynności tarczycy jest często występująca niepłodność, a w okresie ciąży zwiększa się ryzyko poronienia, odklejenia łożyska, krwawienia poporodowego niedokrwistości lub nadciśnienia ciążowego. Niedoczynność tarczycy w ciąży jest niezwykle niebezpieczna dla płodu jaki samego dziecka. Kobieta będąca w ciąży a jednocześnie miewa zaburzenia tarczycy, nie dostarcza odpowiedniej ilości hormonów swojemu płodu co w rezultacie może nieść za sobą wiele konsekwencji. Płód dziecka potrzebuje hormonów nawet do 12 tygodnia ciąży, gdyż właśnie w tym okresie płód rozwija swoje narządy, które mogą już same dla siebie wytwarzać hormony jednak w dalszym ciągu do końca czasu trwania ciąży potrzebne są hormony dostarczane przez matkę. Płód który nie otrzymuje odpowiedniej ilości hormonów jest narażony na wczesny poród, niższa masa ciała po porodzie, zaburzenia oddechowe, podwyższone ryzyko zgonu płodu jaki noworodka. Dzieci urodzone przez matkę, która choruje na niedoczynność tarczycy w ciąży, częściej stwierdza się zaburzenia rozwoju neuropsychologicznego lub obniżony iloraz inteligencji.

Niedoczynności tarczycy w ciąży u kobiet w ciąży lub jej planujących

Każda kobieta chorująca lub u której podejżewa się niedoczynność tarczycy obligatoryjnie powinny być wykonane badania potwierdzające lub całkowicie eliminujące występowania niedoczynności tarczycy. U kobiet których stwierdzono niedoczynność tarczycy lub z podejrzeniami niedoczynności tarczycy, kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się endokrynologiem w celu wykonania szczegółowych badań diagnostycznych oraz rozpoczęcia procesu leczenia niedoczynności tarczycy. W takiej sytuacji jaki w sytuacji wykrycia niedoczynności tarczycy w czasie ciąży, cały proces ciąży oraz po porodzie kobieta powinna być pod stała opieką endokrynologa. Ze względu na bark podstawowych badań TSH w czasie ciąży nie widnieją badania na niedoczynność tarczycy tak więc nie można lekceważyć wszelkiego rodzaju objawów niedoczynności tarczycy.

Jakie badania wykonać na niedoczynność tarczycy?

Podstawowym badaniem niedoczynności tarczycy jest badanie stężenia TSH. Wynik badania TSH w czasie planowania ciąży jest badaniem wyjściowym od którego zależą nasze podejrzenia. W czasie ciąży zbadanie stężenia TSH jest niezwykle trudne, gdyż w tym okresie kobieta może miewać różnego rodzaju wyniki. Oprócz podstawowych badań w których nieprawidłowe wyniki przynosi badanie TSH, na niedoczynność tarczycy musimy wykonać jeszcze badania wolne hormonów tarczycy (FT4, FT3). W każdym trymestrze ciąży wolne badania hormonalne  mają inne normy i właśnie do nich musimy się odnosić wykonują te dodatkowe badania. Po rozpoznaniu niedoczynności tarczycy musimy wykonać jeszcze badania przeciwciał przeciwtarczycowych: przeciwko tyreoperoksydazie (anty-TPO) oraz  przeciwko tyreoglobulinie (anty-Tg).

Leczenie niedoczynność tarczycy w ciąży

Leczenie niedoczynności tarczycy ogranicza się do przyjmowania hormonów tarczycy (lewotyroksyna). Lekarz endokrynolog w czasie trwania ciąży zwiększa dawkowanie leku nawet o 50%, gdyż takie jest w większości przypadków zapotrzebowanie na ten hormon w czasie ciąży. Zwiększenie dawkowania jest stopniowe. Jeżeli w czasie trwania ciąży zostanie wykryta niedoczynność tarczycy, wtedy poziom przyjmowanych leków jest od razu zwiększony, aby jak najszybciej ustabilizować zapotrzebowanie hormonu w czasie ciąży. Za każdym razem zwiększanie dawkowania leku jest kontrolowane badaniami TSH. Bezpośrednio po porodzie ilość przyjmowanych leków jest stopniowo zmniejsza do stanu jaki był przez ciążą.

Zobacz czego szukali internauci:

niedoczynność tarczycy a ciąża, niedoczynnoc tarczycy, inteligencja dziecka a niedoczynnosc tarczycy, niedoczynność tarczycy a ciąża konsekwencje dla dziecka, badanie tarczycy, badanie TSH, obnizony iloraz inteligencji u dziecka z niedoczynnoscią tarczycy matki, Subkliniczna niedoczynność tarczycy u ciężarnej ma wpływ na płód

comment closed


Przeczytaj inne:
sepsa
Sepsa – poradnik rodzica

Co to jest sepsa? Kto jest na nią najbardziej narażony? W jaki sposób się rozwija? Jak walczyć z sepsa? Na...

Zamknij