28 tydzień ciąży, 28 TC

28 tydzień ciążyJuż bliżej końca niż początku. Dziecko mierzy około 25 centymetrów i waży średnio nieco ponad jeden kilogram.

Dziecko

Co tam się dzieje u młodego człowieka? W tym właśnie czasie zaczyna się wykształcać pamięć. Jest to świetna okazja by wykorzystać ten moment na słuchanie muzyki i nie tylko przez dziecko, ale także przez ciebie. Dziecko potrafi już poprzez częste i systematyczne słuchanie tych samych utworów zapamiętywać. Z pewnością po urodzeniu, jeśli usłyszy te same dźwięki będzie je rozpoznawał i jednocześnie uspakajał się. Mózg dziecka przetwarza zdobytą wiedzę i odróżnia ją. Rozróżnia nie tylko muzykę, ale także bicie serca od dotyku lub wiązki światła, która dostrzega.

Z każdym dniem twoja pociecha staje się coraz piękniejsza, ma już brwi, rzęsy a na jej głowie są już kosmyki włosków.

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży następuje także bardzo istotna zmiana w płucach dziecka. Rozpoczyna się produkcja tzw. surfaktantu. Zadajesz sobie pytanie, co to takiego? Otóż jest to substancja, która zawarta jest w pęcherzykach płucnych. To właśnie dzięki niej możliwy jest proces oddychania.

Można pokusić się o drobne podsumowanie. Dziecko do tego czasu ciężko pracuje ćwicząc ruchy oddechowe, czkawkę a także mruganie oczami. Cały ten ciężki wysiłek wynagradza coraz dłuższym czasem drzemki.

Mama

Jeśli zastanawiasz się czy jesteś jedyną, która właśnie teraz już zaczyna kompletować ubranka, sprzęty lub przygotowywać pokój maluszkowi to musze cię rozczarować. Otóż nie! Większość zdrowo rozwiniętych kobiet posiada syndrom wicia gniazdka, to zupełnie naturalne. Pamiętaj jednak, aby w każdym działaniu zachować zdrowy rozsądek, który pomoże tobie i twojemu otoczeniu przejść z radością do momentu narodzin.

Powinnaś skupić swoją uwagę na obserwacji swojego ciała. Właśnie mniej więcej w tym czasie powinnaś zacząć odczuwać skurcze przepowiadające. Przypominają one nieco bóle miesiączkowe, ale o większej sile i intensywności.

Odpowiedzialne są one za odpowiednie przygotowanie macicy do porodu. Dopuszcza się zastosowanie łagodnych środków rozkurczowych.

Zupełnie nową sprawą może być wystąpienie u niektórych kobiet w tym tygodniu żółtej wydzieliny z sutków. Jest to tak zwana siara. Co to takiego? To substancja, która wytwarzana jest przez mlekiem.  Może się ona pojawiać już na początku drugiego trymestru ciąży, ale równie dobrze może nie występować wcale. Jej zwiększona produkcja zostaje wywołana poprzez stymulacje brodawki sutkowej lub w trakcie stosunku płciowego.

Bardzo prawdopodobne, iż masz wrażenie, że w twoim brzuszku już nie ma na nic miejsca. Nic bardziej mylnego. Macica sięga około dwóch a nawet trzech palcy powyżej pępka i będzie rosła jeszcze przez najbliższych kilka tygodni. W tym czasie zapewne kręgosłup da znać o sobie.

Staraj się, aby jak najmniej czasu spędzać w jednej pozycji, dzięki temu, chociaż w niewielkim stopniu zminimalizujesz dokuczliwość obrzęków nóg, dłoni a czasem nawet twarzy. Warto też w tym czasie zrezygnować z biżuterii, aby uniknąć sytuacji, kiedy nie będzie możliwe ich usunięcie.

Zobacz czego szukali internauci:

28tc, 28 tc, 28 tydzień ciąży, ciąża bliźniacza 28 tydzien forum, antybioryk w 28 tygodniu ciąży, 28tc ciazy, 28 tydzień, 28 tc siara zle czy dobrze, siara 28tc, Ciaza 28 tydzien plod

comment closed


Przeczytaj inne:
świerzb u niemowląt
Świerzb, czyli swędząca choroba u niemowląt

Wydawać by się mogło, że medycyna XXI wieku poradzi sobie bez problemu z takimi chorobami jak świerzb u dzieci. Co...

Zamknij