30 tydzień ciąży, 30 TC

30 tydzień ciążyWłaśnie rozpoczynasz trzydziesty tydzień ciąży i jednocześnie ostatni trymestr niepowtarzalnego czasu dla przyszłej mamy. Z pewnością cieszysz się, iż już niebawem weźmiesz w ramiona swoją największą radość w życiu.

Tymczasem dziecko waży już około 1300g i mierzy średnio około 27 centymetrów.

Dziecko

Maluszek ma coraz mniej miejsca do fikania koziołków, dlatego z każdym dniem jego ruchliwość spada. Dlatego i mama z pewnością zauważy mniejszą aktywność pociechy. W tym czasie może, ale wcale nie musi nastąpić przekierowanie się pozycji dziecka na wyjściową, ale ta pozycja może jeszcze wielokrotnie ulec zmianie.

Okres ten jest niezwykle istotny z punku widzenia produkcji czerwonych krwinek u dziecka. Dotychczasowy proces ich wytwarzania obejmował hemopoezę wątrobowo-śledzionową. Obecnie tę funkcję przejmuje w całości szpik kostny.

Trzydziesty tydzień to czas bardzo istotnych zmian, jakie zachodzą w organizmie dziecka, które wszystkimi siłami przygotowuje się na przywitanie nowego świata. Mózg w tym czasie zaczyna przybierać właściwy kształt i wygląd. Co to oznacza? Wykształcają się na nim charakterystyczne zagłębienia oraz bruzdy, poprzez które będzie możliwy jego dalszy rozwój oraz prawidłowe spełnianie swoich funkcji. To nie jedyne jego zadanie. Zaczyna on przejmować funkcje, których dotychczas nie pełnił np. regulowanie temperatury ciała.

Z każdym dniem rozwoju dziecka i zwiększaniem się tkanki tłuszczowej, zanika stopniowo meszek płodowy. A w terminie minimalnie przed porodowym całkowicie zaniknie.

Pozycja naszej pociechy jest przez cały czas niezmienna. Podkulone ciało w pozycji embrionalnej, ale już niebawem nastąpi zmiana i dziecko obróci się główką w dół.

Skóra dziecka nie jest już przezroczysta a widoczne do tej pory naczynka stały się niewidoczne. Ciało dziecka jest jednak nadal dość pomarszczone.

Co robi mama?

W tym czasie lekarz zaleci ci powtórzenie pewnych badań takich jak np. przeciwko toksoplazmozie. Narastające poczucie ciężkości będzie ci towarzyszyło teraz do porodu. Twój organizm jest w tym czasie nadmiernie obciążony, ale z pewnością sobie poradzi z tym bardzo przyjemnym ciężarem. W twoim organizmie następuje adaptacja układu krążenia, moczowego a także oddechowego do nowego, zwiększonego wysiłku. Następuje także zmiana przepływu krwi w drobnych naczyniach krwionośnych, które odchodzą od tętnic macicznych. Pełnią one podstawową funkcję w zaopatrywaniu łożyska w niezbędną krew. Dlatego też ich ścianki zmieniają się tak, aby zminimalizować opór dla przepływającej krwi.

A co z twoją wagą? Maksymalnie powinnaś do tej pory przytyć około 9 kg. Czy tak właśnie jest? Jeśli twoja waga wyjściowa na początku ciąży kwalifikowała się do otyłości to do tej pory powinnaś osiągnąć jeszcze niższy wynik. Jeśli jednak wskaźnik pokazywał nie zbyt wysoką wagę teraz masz pełne prawo troszkę poszaleć, w granicach zdrowego rozsądku. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i wymaga osobnego podejścia. Najważniejsze tak naprawdę żebyś się dobrze czuła i nie objadała za dwoje tylko dla dwojga. To złoty środek.  Nie ma jednej recepty na wszystkie sposoby w ciąży. Tyle ile kobiet tyle różnych problemów, choć oczywiście niektóre się ze sobą pokrywają.

Zobacz czego szukali internauci:

30 tydzień ciąży, 30 tc, 30 tydzień ciąży zdjęcia, 30 tydzien dziecko, usg 30 tydzień ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
domowe sposoby na zatoki
Domowe sposoby w walce z zatokami

Niestety coraz więcej osób ma do czynienia z charakterystycznym uczuciem rozpychania w nosie, powiązanym niestety z silnym bólem. Na domiar...

Zamknij