29 tydzień ciąży, 29 TC

29 tydzień ciążyMały a jednak duży człowiek ma już kawałek życia za sobą i całe życie przed sobą. Jeśli urodziłby się w tym tygodniu miał by 80 procent szans na przeżycie, a to jak wiadomo bardzo dużo. Nie wszystkie jednak funkcje życiowe potrafiłby samodzielnie spełniać np. oddychanie, ale dzięki obecnej technice nie było by to niemożliwe. Zostałby podłączony do respiratora a jego czasowym miejscem docelowym stałby się inkubator.

Dziecko ma już prawie 26 centymetrów, a gdyby miał możliwość całkowitego rozprostowania kończyn, mógłby osiągnąć długość nawet 40 centymetrów. Waga dziecka w tym wieku waha się na granicy ok.1250 g i nieustannie wzrasta.

Dziecko

Maluszek ma coraz mniej miejsca do tego by swobodnie wywijać koziołki w brzuszku mamy. Pomimo tego nie rezygnuje ze swojej aktywności. Z pewnością próbuje już prostować nóżki, co zauważasz poprzez powstające wypukłości na brzuszku.

Ważne zmiany zachodzą także w korze mózgowej, gdzie wykształcają się bardzo ważne ośrodki takie jak; mowy, słuchu, węchu oraz czucia.

Mama śni o swoim maluszku, ale także dziecko ciągle o czymś śni. Badania dowodzą, że około 70 do 80 procent snu dziecka wypełniają szybkie ruchy gałek ocznych, które wskazują na wkraczanie w tzw. fazę REM. Mózg w tym właśnie czasie rozpoczyna trening przetwarzania danych. Dziecko nieustannie pracuje. Dzięki rozwiniętemu węchowi zapamiętuje zapachy, a zapach matki jest dla niego najcenniejszy i najpiękniejszy.

Mama

Często ostatnie tygodnie ciąży stają się coraz bardziej trudne dla przyszłej mamy. Z każdym dniem coraz częściej myślisz o tym by już urodzić, aby móc wyzwolić się od nękających cię obrzęków, zgagi czy żylaków. Aby w sposób racjonalny zminimalizować negatywne odczucia warto znaleźć środek, który je zminimalizuje. Dlatego staraj się wypoczywać z nogami uniesionymi w górę. Jeśli aktywność to umiarkowana, dobrze jest także zdecydować się na masaż stóp, który pozwoli ci się wyciszyć i zrelaksować.

W tym celu nie musisz od razu fundować sobie specjalisty, wystarczy kochający i czuły mąż.

Ważne jest także przyjęcie odpowiedniej pozycji do snu, takiej, która pozwoli ci się zrelaksować. Na chwilę obecną miej w pobliżu łóżka kilka poduszek, ponieważ o spaniu na płasko przez najbliższe tygodnie możesz śmiało zapomnieć.

Bardzo możliwe, że nastąpią trudności z oddychaniem. Jest to spowodowane tym, iż macica znajduje się teraz powyżej twojego pępka i uciska przeponę.

Właśnie zbliżyłaś się do końca drugiego trymestru, dlatego ruchy dziecka są tak dobrze wyczuwane. Dlatego lekarze zalecają monitorowanie ruchów dziecka poprzez liczenie. Przyjęte jest, iż potomek swoją aktywność powinien wykazywać minimum 6 razy w ciągu dwóch godzin.

W trakcie najbliższej wizyty lekarskiej, ginekolog powinien zaproponować ci tzw. badanie przepływami dopplerowskimi. Co to takiego? Polega ono na zbadaniu i ocenie przepływu krwi przez niektóre naczynia płodu oraz twoje tętnice maciczne. Badanie to daje szanse na wykrycie różnych patologii związanych z np. niewydolnością łożyska. Zaleca się je w szczególności kobietom z cukrzycą ciążową, nadciśnieniem tętniczym, wadami serca płodu itp.

Zobacz czego szukali internauci:

29 tc, 29 tydzień ciąży, https://yandex ru/clck/jsredir?from=yandex ru;search;web;;&text=&etext=1839 vsHib3CRxTbLkbPf3xOHovlWeU6UlHhIAd61Dcjcwc3-kGnfLKjOpo6jwNdQ6X5L f465986235055189c6d0f8d274c7da8c478bb234&uuid=&state=_BLhILn4SxNIvvL0W45KSic66uCIg23qh8iRG98qeIXme

comment closed


Przeczytaj inne:
twardy brzuch w ciąży
Twardy brzuch w ciąży czy to coś groźnego?

Ciąża to najpiękniejszy moment w życiu większości kobiet. Nie jest on niestety pozbawiony obaw i leków w trosce o dziecko....

Zamknij