Rozstępy po ciąży

rozstępy po ciążySzczęście, radość z narodzin dziecka, cudowne dziewięć miesięcy a potem niestety bardzo często szara rzeczywistość. Bardzo dużo mam boryka się z problemem rozstępów po porodzie. Niektóre kobiety obserwują ich symptomy już w czasie ciąży inne dopiero po porodzie. Rozstępy w obecnych czasach to jeszcze nie koniec świata, i w zależności od stopnia ich zaawansowania bardzo często można się och pozbyć. Już będąc w ciąży kobiety podejmują działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia rozstępów po ciąży.

Jak najskuteczniej walczyć z tą przykrą i mało estetyczną dolegliwością? Otóż recepta jest prozaicznie prosta. Działanie oraz systematyczność. Aby rzucić wyzwanie rozstępom nasze starania o piękną skórę, musimy zacząć działać jak najwcześniej.

Dlaczego kobiety nie tolerują rozstępów?

Przede wszystkim z bardzo prostego powodu, gdyż nie dodają one uroku naszej skórze, a także nie zdobią, lecz szpecą nasze ciało, które po ciąży i tak nie jest w najlepszej formie. W ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy na skórę kobiety miały wpływ czynniki, które stanowią kwintesencje ich powstania. Do pierwszych i jednocześnie priorytetowych czynników mających wpływ na powstawanie rozstępów po ciąży zaliczam nadczynność nadnerczy a co z tym związane produkcje bardzo dużej ilości glikokortykosteroidów. Cóż to takiego? Otóż to nic innego jak hormon, którego nadmiar powoduje zaburzenie pracy fibrobolastów, które znajdują się w skórze. Skutkiem tego jest zmniejszona produkcja kalogenu, który po ciąży jest dużo słabszy niż przed jej rozpoczęciem. Dlatego też mamy do czynienia z rozstępami, czyli przerwanymi włóknami kolagenowymi. W normalnym okresie życia by dokonać takiego czynu niezbędne jest użycie ogromnej siły natomiast w okresie ciąży, kiedy organizm kobiety ulega radykalnym zmianom włókna kolagenowe ulegają osłabieniu, dlatego też tworzą się rozstępy.

Drugą a jednocześnie tak samą istotną przyczyną powstawania rozstępów jest fakt, że powstają one w wyniku gwałtownych zmian w organizmie tak dzieje się właśnie w okresie ciąży, kiedy to skóra rozciąga się, włókna kolagenowe tego nie wytrzymują i pękają tworząc rozstępy.

Rozstępy u każdej kobiety?

Na całe szczęście rozstępy to nie jest przypadłość wszystkich kobiet a tylko niestety tych, których stan skóry przed ciążą nie jest najlepszy. Istotną rolę odgrywają także geny, prowadzony tryb życia, stosowane kosmetyków. Skłonności genetyczne mają ogromne znaczenie, ale można je zminimalizować poprzez kontrolowanie wagi w czasie ciąży. Jeśli kobieta gwałtownie i szybko przybiera na wadzie, skóra nie wytrzymuje tempa i tworzą się rozstępy. Innym czynnikiem mającym wpływ na powstawanie rozstępów po ciąży jest cienka i delikatna skóra, która zazwyczaj występuje u kobiet o jasnej karnacji.

Czy istnieje złoty środek na to by zapobiec rozstępom po ciąży?

Oczywiście najlepszą radą nie jest bezczynne siedzenie i modlenie się o to żeby nas nie dotknęła ta dolegliwość. Jeśli nawet w 100% nie możemy się ich pozbyć to przynajmniej możemy zminimalizować stopień i ryzyko ich wystąpienia.

Po pierwsze kontrolować wagę w ciąży, starać się nie przytyć więcej niż kilogramów. Bardzo istotne jest także tempo przyrostu wagi, im gwałtowniejsze tym większe szanse na rozstępy. Konieczna jest odpowiednia dieta, eliminująca słodycze, a zastępująca je ćwiczeniami fizycznymi oczywiście na miarę naszych sił oraz możliwości. Ważne jest by wzmacniać skórę tak by włókna kolagenowe pozostały w jak najlepszym stanie. Medycyna XXI wieku daje nam szerokie spektrum wyboru wśród kosmetyków przeznaczonych do walki z rozstępami po ciąży. W większości przypadków ich stosowanie należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach ciąży lub jeszcze przed zajściem w ciąże. Kosmetologia oferuje także szeroką gamę zabiegów ujędrniających i uelastyczniających skórę przyszłej mamy.

Bez względu na to, na która z metod się zdecydujesz zawsze jesteś o krok do przodu, aby się pozbyć rozstępów po ciąży. Zwróć jednak uwagę na to, co producenci zamieszczają na etykietach swoich produktów i czy są one w pełni bezpieczne zarówno dla ciebie jak i twojego nienarodzonego dziecka.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

rozstpy po ciy, szare rozstepy po ciazy, rozstępy po ciąży

comment closed


Przeczytaj inne:
pneumokoki
Szczepienia na pneumokoki

Każdy rodzic powinien zadać sobie pytanie czy chce szczepić swoje dziecko na pneumokoki? Czy warto i czy jest to konieczne?...

Zamknij