Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
Jeszcze będąc w ciąży większość przyszłych mam obserwuje swój powiększający się brzuszek. To nie jedyna cześć ciała kobiety, która ulega w tym czasie zmianom. Rozstępy już samo słowo wywołuje dreszcz u kobiety. Czy rozstępy po ciąży to standard? Dlaczego przyszłe mamy tak boja się rozstępów? Czy można usunąć trwale rozstępy lub jak zapobiegać ich powstaniu?
Istnieją dwa słowa, które dodają wiary w siebie i w to, że można uniknąć rozstępów po ciąży, jeśli tylko się chce. Te dwa słowa to działanie i systematyczność. Jeśli odpowiednio wcześnie podejmiemy działania, które pomogą nam pozbyć się rozstępów po ciąży wówczas stosunkowo szybko pożegnamy się z tym krepującym problemem.
Rozstępy? Co to takiego?
Niestety lek przed rozstępami po ciąży jest uzasadniany. W odróżnieniu od innych zmian skórnych, rozstępy są bardzo trudne do usunięcia. Niestety zwiększone ryzyko ich wystąpienia następuje właśnie u kobiet w ciąży.
Do najważniejszych przyczyn powstania rozstępów po ciąży możemy zaliczyć nadczynność nadnerczy. Nadczynność ta odpowiedzialna jest za zwiększoną produkcje glikokortykosteroidow. Nadmiar tego hormonu powoduje zaburzenia pracy znajdujących się w skórze komórek tzw.fibroblastów. Następstwem tego jest zmniejszona produkcja kolagenu i znaczne ich osłabienie. Standardowe włókna kolagenowe są bardzo silne i mocne. Aby je uszkodzić poprzez zerwanie należałoby użyć siły kilkukilogramowego ciężarka. W trakcie ciąży poprzez ich osłabienie, wystarczy bardzo niewielka ilość siły by je uszkodzić i zerwać. Ta niewielka ilość to gwałtowne i mechaniczne rozciąganie się skory. Efektem takiego działania są rozstępy.
Rozstępy – przykry obowiązek kobiety ciężarnej
Statystyki pokazują ze około 90% kobiet w ciąży ma rozstępy. To bardzo smutna statystyka, dlatego warto zadbać o to by uległa znacznemu zmniejszeniu. Czy jednak zawsze mamy na to wpływ? Badania potwierdzają ze niestety w większości przypadków NIE!. Za rozstępy po ciąży najczęściej odpowiedzialne są geny, ale także tryb życia jak prowadzi przyszła mama. Gwałtowne zmiany wagi ciała i jej masy są pożywka dla rozwijających się rozstępów. Powszechnie uważa się także ze znacznie narażone na rozstępy po ciąży są kobiety o jasnej karnacji i w młodym wieku. Pokierowane jest to cieńsza i delikatniejsza skora.
Kiedy nadciągają rozstępy?
Zazwyczaj pod koniec drugiego trymestru ciąży rozstępy przystępują do wzmożonego ataku. W tedy to właśnie brzuszek przyszłej mamusi zaczyna znacząco się zaokrąglać. Ciężko jest jednoznacznie określić czas powstania rozstępów a każdy przypadek można potraktować indywidualnie. U kobiet, które znacząco przytyły lub spodziewają się ciąży mnogiej proces ten z pewnością ulegnie przyspieszeniu o ile w ogóle nastąpi.
Krem na rozstępy, – od kiedy go stosować?
Należy pamiętać, iż żaden sposób walki z rozstępami po ciąży nie daje stu procentowej gwarancji ich nie wystąpienia. Warto jednak działać i wieżyc ze uchronimy nasza skore przed rozstępami.
Co robić by uniknąć rozstępów?
Ważne jest kontrolowanie masy ciała tak by nie przekraczać drastycznie dopuszczalnej wagi proporcjonalnej do czasu, w jakim się znajdujemy. Aby skutecznie przeciwdziałać rozstępom po ciąży najlepiej łączyć kilka metod ich zwalczania. Ograniczenie przyboru masy ciała maksymalnie do 14 kg, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. Ograniczenie nadmiernego spożywania słodyczy a także motywacja do ćwiczeń fizycznych, które są odpowiednio dobrane do stanu i poziomu zdrowia kobiety ciężarnej.
Bardzo ważne jest wzmacnianie skory poprzez stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków. W obecnych czasach rynek farmaceutyczny oferuje szeroka gamę produktów na walkę z rozstępami po ciąży.
Wskazane jest także stosowanie zabiegów kosmetycznych, które pozwolą przyszłej mamie ujędrnić i uelastycznić skore nie tylko w okolicy brzuszka.
comment closed