Miesiączka w ciąży – czyli wiele powodów krwawienia

miesiączka w ciążyChoć terminu miesiączka w ciąży nie należy traktować dosłownie, to kobiety spodziewające się dziecka bardzo często miewają krwawienie z pochwy. Krwawienia takie mogą mieć różną etiologię i występują w pierwszym trymestrze ciąży, jednak w przypadku potwierdzonej ciąży, nigdy nie są miesiączką.

Zjawiska te zostanie opisane w poniższym artykule.

Miesiączka we wczesnej ciąży czyli krwawienie z pochwy

Bywa i tak, że w terminie, który przypadał na miesiączkę, ciężarna kobieta zauważa plamienie, które jednak jest dużo mniej obfite niż w typowej miesiączce oraz krótsze. Krwawienia, które pojawiają się w terminie przypadającym na klasyczną miesiączkę, pojawiają się przez pierwsze 2 – 3 miesiące, by potem ustać.
Dzieje się tak, ponieważ jama macicy nie jest jeszcze całkowicie wypełniona i złuszczeniu ulega „wolny” obszar śluzówki. Często takie krwawienie nazywa się pseudo miesiączką.

Plamienie implantacyjne

Plamienie to jest zjawiskiem fizjologicznym – może być zauważane przez wiele kobiet – a pojawia się zazwyczaj, gdy dojdzie do zagnieżdżenia zarodka (implantacji) w błonie śluzowej macicy. Dzieje się tak zazwyczaj w 6. lub 7. dobie po zapłodnieniu, a czasem w 12. dobie.
Ponieważ plamienie implantacyjne często zbiega się z terminem oczekiwanej miesiączki, toteż nader często jest z nią mylone, choć ma inną postać; zazwyczaj jest koloru jasnoczerwonego, czasem lekko różowego, a także ma zabarwienie lekko brązowe i jest skąpe. Bywa, że jest to kilka plam krwi.
Ważne, aby w tym czasie kobiety zrezygnowały z kontaktów seksualnych, a w przypadku przedłużającego się plamienia tj. trwającego dłużej niż 1 – 2 dni, skonsultować się z lekarzem.
Jednak aby mieć pewność co do ciąży, należy wykonać tekst ciążowy, najlepiej badanie z krwi (hCG).

Krwawienie podkosmówkowe

Krwawienie takie może pojawić się u ciężarnych kobiet na skutek powstania krwiaków pod-kosmówkowych (subchorionic hematoma – SCH), których mechanizm powstawania nie został do końca wyjaśniony we wczesnej ciąży. Krwiaki te lokują się zazwyczaj pod zewnętrzną błoną płodową, a także pomiędzy macicą a łożyskiem. Niewielkie krwiaki wchłaniają się do ok. 20. tygodnia ciąży.
Powodem do niepokoju mogą być duże krwiaki, ponieważ istnieje ryzyko poronienia i powikłań w dalszym przebiegu ciąży. Rozwiązaniem w takiej sytuacji staje się podawanie odpowiednich leków ciężarnej oraz leżenie. Ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza przynosi zazwyczaj dobre efekty, i kobiecie udaje się donosić ciążę.

Niedostatki progesteronu

Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety – zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży – są spowodowane oddziaływaniem hormonów, a w tym wypadku niedostatkiem progesteronu – mogą prowadzić do krwawienia. Niedostateczna jego ilość w organizmie kobiety, manifestuje się krwawieniem koloru jasnoczerwonego, które bywa dosyć obfite. Ponieważ jest to bardzo poważna sytuacja, które może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi, bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Ciąża pozamaciczna (ekotopowa)

Sytuację, kiedy na krwawienie należy zwrócić szczególną uwagę jest istnienie ciąży pozamacicznej, która najczęściej lokuje się w jajowodzie. Jakie czynniki na nią wskazują? Jednym z objawów jest brunatne krwawienie, niezbyt intensywne, a ponadto pojawiają się: zawroty głowy, ból w podbrzuszu – ostry, kłujący (najczęściej jednostronny), nudności, zasłabnięcie.
Ciąża ekotopowa jest niebezpieczna dla zdrowia i czasem życia ciężarnej, także i w tym przypadku, konieczna jest bezwzględna interwencja lekarska. Ciążę pozamaciczną usuwa się operacyjnie (zazwyczaj wykonuje się laparoskopię).

Łożysko przodujące lub odklejenie się łożyska

Jeśli kobieta jest w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, krwawienie z dróg rodnych może oznaczać odklejenie się łożyska; zjawisku towarzyszą: obfite krwawienie i ból brzucha. Sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Natomiast w przypadku łożyska przodującego, które zasłania całkowicie lub częściowo ujście szyjki macicy, krwawieniu choć mocno obfitemu, nie towarzyszy ból.

Poronienie

Także poronienie objawia się krwawieniem, lecz w tym przypadku zostaje wydalona masa embrionalna. krwawienie zwykle jest połączone z pulsującym bólem podbrzusza i skurczami. W znakomitej większości przypadków poronienie następuje w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli doszło do poronienia, lekarze podejmują decyzję o leczeniu zabiegowym (wyłyżeczkowanie), czyli oczyszczeniu jamy macicy, aby zapobiec krwawieniom i infekcjom.

Każde krwawienie wymaga konsultacji

Warto podkreślić, że każde krwawienie – we wczesnej lub późniejszej ciąży – wymaga badania i konsultacji z lekarzem ginekologiem.

Teaty które warto przeczytać:

Zobacz czego szukali internauci:

miesiaczka w ciazy, pseudomiesiaczka, krwawienie w ciy, miesiączka, miesiaczka a ciaza, krwawienie podkosmówkowe, pseudomiesiaczka w ciąży, masa embrionalna jak wygląda, ciąża z miesiączką, czy w ciazy miałyście krwawienie w dniu miesiączki

comment closed


Przeczytaj inne:
jaskra u dzieci
Jaskra u dzieci

Warto by każda przyszła mama zapoznała się z tematem występowania jaskry u dzieci. Nie musimy od razu zakładać, iż jaska...

Zamknij