Problemy wychowawcze dzieci

wychowywanie dzieciWychowanie dzieci nie jest prostą sprawą, a problemy wychowawcze dzieci nie są żadną nowością. I choć od zawsze problem ten występuje to nie znaleziono jeszcze odpowiedniego i wystarczająco skutecznego jego rozwiązania. Pomysłów na ograniczenie problemów wychowawczych dzieci jest wiele i tyle ile dzieci tyle sposobów.

Jaką metodę zastosować by skutecznie dotrzeć to młodego umysłu? Każdy rodzić stoi przed dylematem jak trafić w uczucia młodego człowieka. Nie jest to wbrew pozorom proste. Jeśli tłumaczenie nie odnosi oczekiwanego skutku, wytrwałe i długie rozmowy nie przynoszą efektu zaczynasz się zastanawiać czy problemy wychowawcze z dziećmi dotyczą tylko i wyłącznie ciebie? Oczywiście, że nie w każdej rodzinie w każdym domu sytuacje konfliktowe występują, konieczne jest, aby rodzina wspólnie opracowała plan osiągnięcia kompromisu. Która metoda jest najskuteczniejsza?

Stop! Biciu dzieci

Zakaz oglądania telewizji, szlaban na ulubioną zabawkę czy klaps. Zawsze unikaj tego ostatniego istnieje wiele innych możliwości, które wyeliminują przemoc. Kiedyś kary cielesne były powszechnie stosowane, nie tylko w domu, ale także w szkołach. Dziś jest to niedopuszczalne i całkowicie zabronione. Dzieci to wspaniali obserwatorzy, ich nauka wypływa z obserwacji nas dorosłych. Dlatego szczególną uwagę należy poświecić własnemu zachowaniu przy dzieciach. Problemy wychowawcze dzieci nie biorą się same z siebie, lecz są następstwem określonych sytuacji, podpatrzonych u rodziców, zaczerpniętych z telewizji itp. Regularnie bite dzieci, karane w ten perfidny sposób, nabierają w swojej jeszcze nie do końca rozwiniętej świadomości przekonanie, że przemoc jest powszechnie stosowana i stanowi jedyną skuteczną metodę rozwiązywania konfliktów. Specjaliście biją na alarm by zaniechać najdrobniejszego klapsa, gdyż agresja zawsze wzbudza agresje, nie wychowuje. Po zaistniałym fakcie obie ze stron nie czują się najlepiej. Dziecko jest zdenerwowane, lanie wcale nie działa uspokajająco. Z czasem, jeśli problemy wychowawcze trwają dłuższy czas a ty karasz dziecko non stop laniem może ono dojść do wniosku, że go nie kochasz! Dziecko to maleńka istota, głodna wiedzy i nowych doświadczeń, dlatego twardy pasek lub silną dłoń zamień na słowo.

Dobre słowo

Jeśli twoje dziecko doprowadziło cię właśnie do ostateczności, samo jednocześnie osiągając najwyższy poziom zdenerwowania najlepszą metodą jest rozstanie się na chwile po to by wyciszyć emocje. Nie mamy tu na myśli opuszczenia dziecka, lecz pozostawienie dziecka samego po to by samodzielnie mogło wyciszyć swoje emocje, zastanowić się i przemyśleć swoje zachowanie. Kiedy oboje już ochłoniecie ze złych uczuć, należy wytłumaczyć dziecku, co zrobiło źle, dlaczego wywołało to takie zachowanie u mamy czy taty i bardzo ważne jest podkreślenie dziecku tego, iż zachowało się źle i sprawiło ci przykrość? Dziecko musi mieć świadomość, iż dorosły nie jest ze stali, lecz też jego cierpliwość ma granice.

Kara naturalna

Problemy wychowawcze dzieci spędzają sen z oczu większości rodziców. Bardzo skuteczną metoda na zapanowaniem nad nimi jest stosowanie kary naturalnej. Na czym ona polega? Otóż jej założeniem podstawowym jest skuteczne powiązanie winy z karą. Uczy to także dziecko, jakie zachowania są dobre, a które są złe. Dzięki tej metodzie do świadomości dziecka dociera informacja, iż za złe zachowanie zostanie ukarany, ale nie biciem czy krzykiem. Dla przykładu, jeśli Kasia nie sprząta w swoim pokoiku i prośby mamy nie skutkują, otrzymuje informację, że jej niesprzątnięte zabawki powędrują do pudełka i będą tam przebywać około tygodnia. Dziecko dzięki temu uczy się posłuszeństwa jednocześnie poznając znaczenie słowo wina czy kara. Bardzo istotną rolę odgrywa tu nie tylko karanie, jako metoda, lecz także wynagradzanie za dobre uczynki, zachowania. Dziecko samo z siebie nie wie, co jest dobre a co złe to rodzić ma za zadanie wyedukować swoją pociechę tak by była mądra i świadoma swoich czynów.

Zobacz czego szukali internauci:

problemy wychowawcze dzieci

comment closed


Przeczytaj inne:
Jak przetrwać upały w ciąży
Jak w ciąży radzić sobie w upalne dni?

Przyszła mama szczególnie, jeśli jest już w zaawansowanej ciąży wyjątkowo ciężko znosi wysokie temperatury. Zmianom zachodzącym w organizmie kobiety nie...

Zamknij