13 tydzień ciąży, 13 TC

13 tydzień ciążyA ja rosnę i rosnę… mam już około 7-8 centymetrów i ważę od 13- do 20g. Prawdziwy kolos! Jeśli prawidłowo dbasz o to, co jesz i nie pochłaniasz wszystkiego, co wpadnie ci w ręce to jesteś na dobrej drodze do zachowania prawidłowej wagi. Tak naprawdę nie chodzi tylko o wagę, ale ważne jest by jeść dla dwojga a nie za dwoje. Nadmierne objadanie powoduje chwilowe tylko poczucie radości a dostarczanie częstsze, lecz w mniejszych dawkach pozwala na bycie szczęśliwą przez cały czas.

Dzienne zwiększenie kalorii w okresie ciąży nie powinno przekraczać około 500 jednostek.

Dziecko

Oczy dziecka w tym czasie delikatnie rozpoczynają wędrówkę na odpowiednie miejsce docelowe, do tej pory znajdowały się tak jak u ryby po bokach głowy. Także uszka zaczynają przyjmować odpowiednie dla siebie miejsce po bokach. Wszystko zaczyna nabierać kształtu. Dziecko z racji wolnego czasu eksponuje natarczywie nowe umiejętności takie jak; ziewanie, marszczenie czoła, które jest już dość dobrze widoczne. Jednym słowem nieustanny trening mięśni twarzy. Potrafi także stroić różne miny nie konieczne adekwatne do danej sytuacji.

W jamie ustnej pojawiły się zawiązki zębów stałych. Dziecko może też się pochwalić umiejętnością ssania palca, wyczynia różne obroty a także potrafi już wymachiwać rączkami a nawet podrapać. Potrafi także kręcić główką na różne strony i wymachiwać nóżkami, co niekiedy możesz nawet poczuć.

Jest to oznaka tego, iż układ kostny już się ukształtował, torebki stawowe zostały wypełnione mazią stawową i wytworzyły się mięśnie. Malec nieustannie ćwiczy wszystkie nowe możliwości swego ciała, z minuty na minutę przybywa mu umiejętności i zdolności. Rusza się, trenuje całe ciało a także układ nerwowy.

Dzięki temu ćwiczy także zmysł równowagi. W tym tygodniu może wystąpić czkawka. Niestety na tym etapie nic nie możesz na nią poradzić, dziecko samo z nią musi powalczyć. Jako przyszła mama bezproblemowo nauczysz z czasem rozpoznawać ten moment gdyż czkawka u dziecka powoduje delikatne drgania brzuszka.

Dieta mamy

Przyszłą mama bardzo często zadaje sobie pytanie jak zdrowo i racjonalnie się odżywiać w tym okresie? Czy kontrolować nie tylko ilość, ale także, jakość przyjmowanego pokarmu? Żadna dbałość ani żadna rozsądna kontrola nigdy nikomu nie zaszkodziła. W tym czasie szczególnie ważne jest zdrowe odżywianie, choć będąc świadomą przyszłych planów już dużo wcześniej powinnaś przygotować swój organizm na zmiany, jakie w nim zajdą. Staraj się wybierać zdrową żywność, pozbawioną ulepszaczy, a także unikaj produktów, które silnie uczulają.

Średni tygodniowy przyrost wagi nie powinien przekraczać pół kilograma a wskaźnik na wadze z pewnością w najbliższym czasie ruszy z tak zwanego kopyta. I choć twój brzuszek nie wskazuje na to, że zbliżasz się do końca pierwszego trymestru to zmiany, jakie w nim zachodzą są bardzo duże. Brzuszek zaczyna się zaokrąglać to za sprawą rozciągającej się macicy.

Tylko nieduży odsetek kobiet w tym czasie chudnie, większość jednak przybiera na wadze.

Zobacz czego szukali internauci:

13 tc, 13 tydzien ciazy, dziecko 13 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży brzuszek zdjęcia, ciąża 13 tydzień, ciaza 13 tydzien ciazy, ciąża 13tydzień, płód 13 tydzień

comment closed


Przeczytaj inne:
okres prenatalny
Okres prenatalny a prawidłowy rozwój płodu

Okres prenatalny to czas przed przyjściem na świat dziecka. Ze względu na rozwój płodu i czas trwania ciąży, dokonuje się...

Zamknij