1 tydzień ciąży, 1 TC

1 tydzień ciążyCiąża to dla większości kobiet najwspanialszy okres w życiu. Jedni podejmują decyzje o niej bardzo świadomie i odpowiedzialnie, podejmując liczne działania przygotowujące organizm kobiety oraz mężczyzny do nowych wyzwań. Inne kobiety dowiadują się o ciąży przypadkowo. Każdy przypadek jest indywidualny i wyjątkowy.

Ważne jest, aby przyszła mama, która świadomie podejmuje decyzje o ciąży potrafiła przygotować swój organizm na zmiany, które w nim w najbliższym czasie zajdą. Po pierwsze kobiety planująca zajście w ciąże powinny udać się do lekarza ginekologa, który zbada czy organizm jest zdrowy i w pełni gotowy na poczęcie. Zaleci z pewnością pryzmowanie kwasu foliowego, który zaleca się przyjmować już kilka miesięcy przed poczęciem dziecka. Im wcześniej tym lepiej. Kwas foliowy ma ogromy wpływ na prawidłowy rozwój dziecka, zapobiega rożnym schorzeniom układu nerwowego, które mogą wystąpić u dziecka. Osiągniecie odpowiedniego poziomu tego pierwiastka w organizmie poprzez spożycie odpowiednich produktów jest raczej niemożliwe, dlatego tak ważna role odgrywa jego przyjmowanie jeszcze przed zajściem w ciąże.

Jeśli decyzja o dziecku jest świadoma ważne jest abyś odstawiła używki takie jak papierosy oraz alkohol.

Wizyta u ginekologa umożliwi przeprowadzenie odpowiednich badan np. toksoplazmozy i cytomegalii, badanie poziomu tarczycy, obecność antygenu Hbs itp.

Pierwszy tydzień ciąży ustalany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki. Pierwszy jej dzień, czyli dzień krwawienia miesięcznego uznawany jest, jako pierwszy dzień pierwszego tygodnia ciąży.

Co się dzieje z dzieckiem?

W tym czasie nie można jeszcze mówić o dziecku. Jest to czas, w którym ma dojść do zapłodnienia. Należy prawidłowo określić czas owulacji, co zwiększa w dużym stopniu powodzenie zapłodnienia. Czas ten zazwyczaj przypada w połowie cyklu miesiączkowego. Jeśli zajdziesz w ciąże kolejna miesiączka może wystąpić dopiero za około rok lub nawet później, jeśli będziesz karmić swoją pociechę piersią miesiączka może nastąpić dopiero po pół roku od porodu.

Dlatego bardzo istotna rolę odgrywa termin ostatniej miesiączki, która należy podać lekarzowi na wizycie.

Pomimo iż do zapłodnienia doszło w konkretnym dniu to pamiętaj ze lekarz, jako pierwszy tydzień ciąży będzie podawał pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Czasem szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży może to być mylące dla przyszłych rodziców.

Przyszły termin porodu można obliczyć na wiele sposobów nie tylko w Internecie. Można też samemu pobawić się w liczenie przy wykorzystaniu prostego wzoru; pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 7 dni+ 1 rok.

Lekarze czas trwania ciąży określają w tygodniach a nie w miesiącach. Trwa ona 40 tygodni lub 10 miesięcy księżycowych.

Jak liczy się miesiące księżycowe?

Miesiące księżycowe;

4 pełne tygodnie – 1 pełny miesiąc księżycowy,
8 tygodni – 2 pełne miesiące księżycowe,
12 tygodni – 3 pełne miesiące księżycowe,
16 tygodni – 4 pełne miesiące księżycowe,
20 tygodni – 5 pełnych miesięcy księżycowych,
24 tygodnie – 6 pełnych miesięcy księżycowych,
28 tygodni – 7 pełnych miesięcy księżycowych,
32 tygodni – 8 pełnych miesięcy księżycowych,
36 tygodni – 9 pełnych miesięcy księżycowych,
40 tygodni – 10 pełnych miesięcy księżycowych.

Zobacz czego szukali internauci:

1 tydzień ciąży, 3mm zarodek w 7 tygodniu, alkohol w 1tc, ciąża 1 tydzień

comment closed


Przeczytaj inne:
Badania noworodka na starcie
Badania noworodka na starcie

Większość mam wyobraża sobie, iż zaraz po narodzeniu pociechy będzie mogła spokojnie spędzić z nim czas, w spokoju i ciszy....

Zamknij