Choroby w ciąży – jakie występują? Które są poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka?

choroby w ciążyKobiety oczekujące dziecka narażone są na różnego rodzaju infekcje i choroby. Wcześnie rozpoznane i odpowiednio leczone, nie będą zagrożeniem dla matki i dziecka. Ciężarne powinny dokładnie obserwować swój organizm i w przypadku niepokojących dolegliwości, natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Niektóre choroby mogą być niebezpieczne dla kobiety i rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać zagrożenia i co mogą oznaczać? Poszczególne choroby w ciąży zostały opisane w tym artykule.

Choroby zakaźne – bardzo niebezpieczne dla płodu

Różyczka

Różyczka to choroba zakaźna; wywołuje ją wirus i przenosi się drogą kropelkową, choć dzieci przechodzą ją łagodnie, to dla ciężarnej jest niezwykle niebezpieczna. Powód do niepokoju mogą mieć jednak te kobiety, które nie przebyły tej choroby w dzieciństwie, i nie są na nią uodpornione lub zaszczepione. Dlatego kobiety, które planują zajście w ciążę i nie przechodziły tej choroby w dzieciństwie, powinny się zaszczepić na 3 miesiące przed ciążą. Objawy różyczki to wysypka, która w początkowym okresie występuje za uszami i na czole, by później przejść na klatkę piersiową o objąć całe ciało. Ponieważ wirus przechodzi przez łożysko, konsekwencje dla płodu mogą być bardzo poważne; opóźniony rozwój psychiczny, głuchota, poważne wady serca, uszkodzenie wzroku, a także poronienie.

Toksoplazmoza

Toxoplazmoza to choroba, którą wywołuje pierwotniak Toxoplasma gondii. Można się nią zarazić poprzez kontakt z kocim kałem, piaskiem – gdzie znajdują się te odchody. Zainfekowane mięso wieprzowe, nieumyte warzywa i owoce oraz nieprzegotowane mleko – to także potencjalne źródła zakażenia. Podobnie jak w przypadku różyczki – także i w tym przypadku – płód zostaje zakażony poprzez łożysko matki i również może mieć bardzo poważne konsekwencje dla niego (m.in. niedorozwój umysłowy, ślepota, głuchota) Aby ustrzec się przed tą chorobą w ciąży, niezwykle ważną kwestią jest wykonanie/określenie przeciwciał IgM oraz IgG. Badanie w klasie IgM pozwoli ocenić, czy ciężarna nie choruje obecnie na toksoplazmozę.

Cytomegalia

Zakażenie następuje poprzez kontakt z chorą osobą poprzez ślinę, łzy, mocz, krew, nasienie. A zatem zarazić się można od pocałunków, podczas kontaktów seksualnych, a także od chorych dzieci. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia się, kobiety w ciąży powinny pamiętać o częstym myciu rąk. Ponieważ zakażenie zwykle przebiega z łagodnymi objawami i przypomina zwykłe przeziębienie, często kobiety bagatelizują te objawy. Jeśli kobieta, która jest w ciąży po raz pierwszy zaraziła się cytomegalowirusem, jest to sytuacja niebezpieczna. To wtedy właśnie ryzyko zakażenia płodu poprzez łożysko wzrasta do 50%. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest wtedy, gdy do zakażenia dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, co kończy się zazwyczaj poronieniem. Lub jeśli ono nie wystąpiło, u płodu pojawiają się wady wrodzone. Aby mieć pewność, że kobieta nie choruje na cytomegalię, należy określić przeciwciała w klasie IgM.

Inne choroby w ciąży – charakterystyczne dla tego okresu

Kobiety ciężarne narażone są także na: choroby jamy ustnej, nudności i wymioty, niepowściągliwe wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy, zapalenie przełyku, chorobę wrzodową, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek, astmę, bóle głowy, anemię, grypę, listeriozę, boleriozę, ostre stłuszczenie wątroby, cholestazę ciężarnych (silny świąd, czasem żółtaczka), nadciśnienie, gestozę (zatrucie ciążowe), cukrzycę indukowaną ciążą, świerzbiączkę, upławy w ciąży, kiłę, zakażenie paciorkowcem grupy B, złe funkcjonowanie tarczycy.

Zatrucie ciążowe (gestoza)

Do chorób w ciąży, których z całą pewnością nie należy lekceważyć, zaliczyć można zatrucie ciążowe, czyli gestozę, która nieleczona może być bardzo niebezpieczna zarówno dla zdrowia i życia matki, jak i dziecka.

Niebezpieczeństwem o którym wspomniano może być rzucawka, której charakterystyczną cechą są drgawki i śpiączka oraz w przypadku płodu niedożywienie, odklejenie się łożyska. Kobiety (często pierworódki) zapadają na nią zazwyczaj po 20. tygodniu ciąży i objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi oraz białkiem w moczu. Ponadto, przy zatruciu ciążowym mogą pojawić się także: ból głowy, ból brzucha, opuchnięcie, zaburzenie czynności nerek, a także zaburzenie widzenia. Zazwyczaj kobiety z gestozą najczęściej kierowane są do szpitala.

Zobacz czego szukali internauci:

choroby ciążowe, choroby w ciąży, jakie choroby wystepuja najczesciej w ciazy, ciążowe choroby, objawy ryczki, ciaza choroby, jakie choroby są największym zagrożeniem dla ciąży?, ryczka choroba, Zagrożenie ciąży 3 miesiące przed porodem

comment closed


Przeczytaj inne:
śpiewanie dziecku
Pośpiewaj mi mamo

Od zarania dziejów rodzice śpiewają swoim pociechom nie tylko kołysanki, choć w pierwszej fazie rozwoju najczęściej właśnie z nimi możemy...

Zamknij