5 tydzień ciąży, 5 TC

5 tydzień ciążyPiąty tydzień to czas galopujących zmian. Zaczynają się dziać prawdziwe cuda natury, jedyne i najpiękniejsze na świecie. W organizmie kobiety zarodek zaczyna posiadać i wykształcać kulisty związek główki przyszłego dzieciątka. Całość jednak w żadnym stopniu nie przypomina jeszcze człowieka, brak wykształconych kończyn, natomiast stopniowo i bardzo wolnym tempie rozpoczyna się kształtowanie systemu trawiennego oraz płciowego.

Swój bardzo intensywny rozwój rozpoczyna cały układ nerwowy. Powstaje mózg oraz rdzeń kręgowy. Dzieje się tak za sprawą płytek, które kształtują rynnową szczelinę. W wyniki zbliżania się do siebie tych płytek formuje się rurka, zwana potocznie cewą nerwową i to właśnie za jej sprawą wytwarzają się rdzeń kręgowy oraz mózg. Bardzo ważną rolę w procesie zamykania cewy nerwowej odgrywa kwas foliowy. Dlatego należy jak najwcześniej rozpocząć jego przyjmowanie u kobiet, które planują zajście w ciąże. Wcześniejsza wizyta u lekarza oraz zwiększona świadomość przyszłej matki to większe szanse na nie wystąpienie u dziecka wad spowodowanych niedoborem tego ważnego elementu. Tabletki z kwasem foliowym są ogólnie dostępne bez recepty w aptekach, dlatego nie jest konieczne wypisywanie na nie recepty przez lekarza. Konsekwencją braku kwasu foliowego i jego niedoboru w organizmie mogą być wrodzone wady u dziecka, które mogą zagrażać jego zdrowiu oraz życiu.

Co się dzieje z przyszłą mamą?

Jeszcze zanim dowiedziałaś się, że zostaniesz mama z pewnością zastanawiałaś ja, kto będzie na samym początku ciąży. Czy objawy w tym tygodniu będą typowe czy w ogóle coś będziesz odczuwać? Jaka nastąpi zmiana?  Zazwyczaj u kobiet, u których doszło do zapłodnienia już w czasie dwóch tygodni po terminie spodziewanej miesiączki zaczynają następować pierwsze symptomy wskazujące na stan, w którym się znajdujesz.  Najczęściej w tym właśnie okresie pojawiają się oznaki podwyższonego zmęczenia oraz nadmierna senność. Zastanawiasz się, co się dzieje, dlaczego twój organizm tak dziwnie reaguje zamiast tryskać energią?

Otóż twój organizm w ten oto prosty sposób domaga się dodatkowej dawki energii niezbędnej do podtrzymania nowego życia, które rozwija się w twoim organizmie. W piątym tygodniu ciąży przyszła mama nie powinna stawiać na aktywność zawodową czy sportową, bardziej wskazane są w tym czasie spokojne spacery, dużo odpoczynku a nawet snu, który dostarczy naszemu zdublowanemu ciału odpowiednich sił.

Moje ciało oszalało…

W piątym tygodniu zaczynają się także radykalne zmiany w twoim wyglądzie. Być może zachodzących zmian nie zauważą jeszcze koleżanki z pracy, ale mąż z pewnością. W tym czasie przede wszystkim biust stanie się bardziej pełny i większy. Dzieje się tak z powodu, iż twój organizm rozpoczyna magazynowanie wody. To właśnie, dlatego zwiększa się objętość w klatce piersiowej. Na biuście pojawi się także siateczka drobniutkich żyłek. Z dnia na dzień zwiększać się będzie wrażliwość na dotyk, a czasem nawet ból.

Zwiększenie płynów w ciele kobiety może powodować częstszą konieczność

korzystania z toalety.

Lekarz

W tym czasie koniecznie umów się na wizytę do ginekologa i zaplanuj, który lekarz będzie prowadził twoją ciążę. Ginekolog założy ci kartę ciąży, w której będzie dokonywał wszystkich wpisów na temat jej przebiegu. Karta ta będzie ci niezbędna na porodówce.

Zobacz czego szukali internauci:

5 tydzień ciąży, 5 tydzie ciy, usg 5 tydz, 5 tc, ciąża 5 tc poronienie, ciąża 5 tydzień usg

comment closed


Przeczytaj inne:
32 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży, 32 TC

Dziecko osiągnęło miarę około 28 centymetrów oraz wagę średnią 1700g. Przyjmuje się, że płód w tym tygodniu dojrzałości jest już...

Zamknij