3 tydzień ciąży, 3 TC

3 tydzień ciążyTrzeci tydzień, co się dzieje? Czy doszło do zapłodnienia, czy trzeba starać się dalej? Wiele kobiet zadaje sobie takie pytania tuż po owulacji. Najchętniej świadoma przyszła mama pragnęłaby poznać od razu wynik testu ciążowego by upewnić się, iż w jej ciele rozwija się żywy organizm dziecka. Spokojnie. Odrobina więcej cierpliwości. W tym stadium tygodniowym może dojść do zapłodnienia. De facto od tego momentu kobieta liczy czas rozpoczęcia ciąży, lekarz jednak czas tak zwany zero liczy od wystąpienia ostatniej miesiączki. Co dzieje się jednak w tym czasie? Po zbliżeniu plemniki rozpoczęły swój wyścig do jajowodu. Ich ilość jest różna u każdego osobnika płci męskiej, ale waha się w granicach 250milionów. Droga życia plemnika nie jest wcale taka prosta jak mogłoby się wydawać. W pierwszej fazie musi on pokonać śluz, który pełni funkcję ochronną macicy przed różnymi rodzajami drobnoustrojów a także równocześnie stanowi bramkę nie do pokonania dla plemników przez większą część cyklu miesięcznego. Owulacja to ten magiczny czas, w którym „wrota” otwierają się a śluz jest rozrzedzony do tego stopnia, iż plemniki spokojnie mogą się przez niego przedostać w dalszą drogę. Czy każdy z nich przetrwa? Nie. Z pewnością nie. Przetrwają tylko te najsilniejsze, o prawidłowym kształcie główki i odpowiednim ruchu ogonka. To jednak także nie koniec drogi, plemniki, które przetrwają pierwszy etap zbierają się u bram macicy i tam oczekują sygnału na dalszą część wyścigu.

W tym właśnie momencie następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i wyswobodzenie się gotowego do zapłodnienia jajeczka. To właśnie jajeczko kieruje się w stronę macicy, wytwarzając jednocześnie substancję, która ma za zadanie pobudzić do działania oczekujące plemniki. Następuje ich drugi etap podróży w kierunku jajowodu. Zakwaszone środowisko powoduję śmierć większości z nich a w efekcie tej eliminacji naturalnej przetrwa około tysiąca osobników. Zwycięzca tego maratonu może być tylko jeden.

Plemnik nie ma zbyt wiele czasu gdyż komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia tylko przez 24 godziny po uwolnieniu z jajnika.

Poczęcie następuje wówczas, kiedy z jajeczkiem połączy się jeden najsilniejszy plemnik. W tej właśnie chwili nasze przyszłe dziecko zyskuje niezmienny układ genów. I to właśnie w tej chwili zapadła decyzja o niezmiennej płci dziecka, cechach charakteru, wyglądzie, kolorze oczu, włosów a także podatności na choroby.  Jajeczko, które zostanie zapłodnione przemieszcza się przez około 3,4 dni przez jajowód do macicy.

Zarodek zwany jest morulą i przypomina owoc morwy, jego grubość wynosi około 0,1mm.

Owulacja

Każda kobieta dni płodne odczuwa inaczej, jedne czują się i wyglądają kwitnąco inne wprost przeciwnie. Ból w dole brzucha dyskwalifikuje ich do aktywnego działania.

Jeśli dojdzie do zapłodnienia, twój organizm jeszcze nie da ci o tym znać. To za wcześnie na widoczne zmiany. Nawet wynik testu ciążowego przeprowadzonego w tym czasie jest dość wątpliwy, dlatego powstrzymaj się jeszcze przed jego wykonaniem.

Hormon HCG zostaje wydzielany przez zaczątek łożyska dopiero około 4,5 tygodnia ciąży, dlatego test ciążowy najlepiej wykonać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Zobacz czego szukali internauci:

3 tydzień ciąży, 3 tc, 3 tydzień ciąży od zapłodnienia, ciąża 3 tydzień, ciąża 3-4 tydzień

comment closed


Przeczytaj inne:
32 tydzień ciąży
32 tydzień ciąży, 32 TC

Dziecko osiągnęło miarę około 28 centymetrów oraz wagę średnią 1700g. Przyjmuje się, że płód w tym tygodniu dojrzałości jest już...

Zamknij