Uwaga! Atakuje rotawirus
Rotawirus to bardzo niepokojąca choroba. Obserwowana na powiekszaczu swoim wyglądem przypomina koło ze szprychami, dlatego też jej łacińska nazwa to ROTA, czyli koło. Kiedy i kto najbardziej jest narażony na działanie rotawirusa? Czy jest on niebezpieczny?
Najbardziej sprzyjającym czasem do atakowania przez rotawirus jest czas wiosny oraz zimy. Wówczas to szczepy wirusa maja sprzyjające warunki do rozwoju.
Objawy
Początek choroby u dziecka to zazwyczaj podwyższona temperatura około 38 stopni. Należy dokładnie obserwować dziecko gdyż w niedługim czasie, jeśli dziecko zostało zarażone nastąpią gwałtowane wymioty oraz biegunka. Ilość oddawanych stolców może być bardzo duża nawet do dziesięciu na dobę. Ich konsystencja różni się znacząco od standardowego wyglądu. Kupki są wodniste, luźne, zazwyczaj o żółtozielonym zabarwieniu, strzelające. Mogą też w niektórych przypadkach zawierać śladowe ilości śluzu i krwi. Bardzo ważne w tym czasie jest zadbanie o odpowiednie nawadnianie organizmu dziecka przez podawanie mu możliwie jak największej ilości płynów do picia. Dziecko, bowiem w tym czasie traci ogromnie ilości elektrolitów i staje się słabe oraz senne. Stan taki może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ważne jest by skutecznie dokonać oceny odwodnienia organizmu u młodego człowieka. Świadczą o nim miedzy innymi zapadnięte ciemiączko, spierzchnięte i suche usta, zapadnięte gałki oczne, matowe, przygaszone oczy oraz płacz bez łez. Innym objawem jest tez brak oddawania moczu.
W przypadku dzieci karmionych piersią nie musi cię niepokoić oddawanie nawet kilku stolców na dobę. Najważniejsze jest, aby dziecko prawidłowo przybierało na wadze.
Jeśli dziecko jest karmione butelka twój niepokój powinno wzbudzić oddawanie wiec niż pięciu luźnych kupek na dobę.
Rotawirusa atakuje
Ryzyko zachorowania na rotawirus jest największy u dzieci od 6 miesiąca życia do 2 roku. Pierwsze pół roku życia dziecka chroni niedojrzały jeszcze przewód pokarmowy i znajdujące się w nim przeciwciała, które trafiają do niego wraz z mlekiem matki. Im starsze dziecko tym jest większa szansa ze łagodniejszy przebieg choroby.
Najprościej i najczęściej dzieci zarażają się w przedszkolu lub żłobku. Zarażenie nie jest trudne, wystarczy by chore dziecko, które w nie długim czasie miało biegunkę nie zachowało odpowiedniej higieny i np. nie umyło rąk po wyjściu z toalety. Liczne zabawy w grupach są doskonałym źródłem do rozwoju i przenoszenia się rotawirusa z ręki na rękę.
Dlatego tez u dzieci, które występują niepokojące objawy powinny nie być prowadzone przez rodziców do placówki gdzie istnieje ryzyko zarażenia. Najlepiej, jeśli jeszcze tydzień po zakończeniu biegunki i innych objawów dziecko pozostanie odizolowane od rówieśników
Pamiętaj by zachować szczególne środki ostrożności także w domu. Najskuteczniejszym sposobem jest dbanie o higienę rak. Czynność te należy powtarzać po wyjściu z toalety, powrocie z zabawy na podwórku oraz po dotykaniu zwierząt.
Walka z biegunka
Atak rotawirusa nie zawsze musi się kończyć u lekarza. Można w początkowej fazie zastosować kilka prostych domowych sposobów, które pomogą zapanować nasz szalejącą biegunka.
Matki karmiące piersią nie powinny w tym czasie zaprzestawać karmienia gdyż karmiąc dostarczają do organizmu dziecka przeciwciała, które ułatwia jego organizmowi walkę z rotawirusem.
Napoje do picia powinny być podawane chłodne i może to być miedzy innymi napar z rumianku, koperku, rozgotowane jabłuszka z woda, herbatka, woda niegazowana, rozgotowane warzywa. W tym czasie zabrania się podawania nierozcieńczonych soków oraz całkowicie zabrania się podawania napojów gazowanych.
Wszelkie niepokojące objawy najlepiej jednak skonsultować w lekarzem.
W czasie trwania rotawirusa należy dbać szczególnie o higienę pupki maluszka, myć ja i często zmieniać pieluszkę tak by unikać odparzenia.
W zależności od stanu ogólnego dziecka to lekarz podejmuje decyzje o tym czy skierować dziecko do szpitala czy kwalifikuje się ono do leczenia domowego. W placówce medycznej dziecko otrzymuje kroplówkę w celu uzupełnienia płynów oraz pobierany jest kał do badania.
Leczenie szpitalne rotawirusa trwa zazwyczaj około 7 dni, następnie zalecany jest pobyt w domu i odpoczynek.
comment closed