Wniosek o urlop macierzyński
Od 2013 roku, po nowelizacji ustawy, każda kobieta dostała prawo do urlopu macierzyńskiego. Aby jednak można było otrzymać urlop macierzyński, kobieta będąca na zatrudnieniu, w czasie wykonywania umowy o pracę, urodziła dziecko. Urlop macierzyński został wprowadzony tylko i wyłącznie w celu pomocy dla kobiet, które urodziły dziecko, a jego głównym zastosowaniem jest regeneracja sił kobiety po porodzie oraz opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem. Istotnym elementem jest fakt, że urlop macierzyński niema wpływu na czas wykonywania pracy, rodzaj stażu czy umowy o pracę.
Urlop macierzyński jest przyznawany każdej kobiecie, która chciałaby z niego skorzystać. Czas na jaki kobieta może iść na urlop macierzyński jest uzależniony od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Im więcej dzieci urodziła kobieta w czasie jednego porodu, przysługuje jej dłuższy okres urlopu macierzyńskiego. Czas urlopu macierzyńskiego mieści się w przedziale od 20 do 37 tygodni. W dniu w którym kończy się urlop macierzyński, kobieta może złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, co daje kobiecie dodatkowe 4 lub 6 tygodni urlopu.
Pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego następuje w dniu porodu i długość urlopu macierzyńskiego jest zgodna z powyższymi informacjami. Pracownica niema obowiązku informowania pracodawcy o chęci skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Wymagane jest jednak zgłosić pracodawcy o zaistniałej sytuacji, czyli, że urodziliśmy dziecko wraz z wymaganymi dokumentami. Dokumenty jakie należy przedstawić pracodawcy to: akt urodzenia dziecka lub dzieci w zależności od liczebności urodzonych dzieci oraz zaświadczenie o porodzie, które dostaniemy ze szpitala w którym odbył się poród.
Wniosek o urlop macierzyński jaki musimy złożyć w dwóch powyższych przypadkach musi spełniać wymogi. Wniosek o urlop macierzyński musi zawierać podstawowe informacje o pracodawcy oraz o osobie która pragnie skorzystać z urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo przy składaniu wniosku o urlop macierzyński, należy dołączyć aktualne zaświadczenie od ginekologa w którym została podana data przewidywanego porodu. W przypadku skorzystania z urlopu macierzyńskiego przed porodem, koniecznie należy uwzględnić daty od kiedy do kiedy ma być wykorzystany przedwczesny urlop macierzyński. Chęć skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego wiąże się z przymusem złożenia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński, na 7 dni przed końcem podstawowego urlopu macierzyńskiego. Warto uwzględnić, że zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca nie może odmówić przyjęcie wniosku, a okres 7 dni uwzględnia sobotę i niedzielę.
comment closed