Dodatkowy urlop macierzyński

dodatkowy urlop macierzyńskiNie wiesz czy dodatkowy urlop macierzyński jest obowiązkowy? Jak długo może trwać dodatkowy urlop macierzyński? Czy pracodawca może odmówić przyjęcie wniosku o dodatkowy urlop macierzyński? Ojciec również może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Przebywając na dodatkowym urlopie macierzyńskim, otrzymam zasiłek macierzyński? Czy mogę podjąć pracę przebywając na urlopie macierzyński? Kiedy muszę złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każda kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim ma prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Czas trwania dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest uzależniony od ilości urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Standardowy czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego to 4 do 6 tygodni. Kobiety które urodzimy 1 dziecko od 1 stycznia 2012 roku, mogą skorzystać z 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Od 1 stycznia 2014 roku, każda kobieta będzie mogła skorzystać z 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Składając wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, pracodawca jest zobowiązany do przyjęcia go, nie może nam odmówić przyjęcia wniosku o dodatkowy urlop macierzyński. Podczas składania dodatkowego wniosku o urlop macierzyński musimy uwzględnić ten fakt na wniosku, dodatkowo czas w jakim musimy złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, nie może być krótszy niż 7 dni, przed zakończeniem standardowego okresu urlopu macierzyńskiego. Warto zapamiętać, że 7 dni, według Kodeksu pracy to równe 7 dni kalendarzowych.

No właśnie, czy ojciec może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego? Zgodnie z ustaną w Kodeksie pracy został uwzględniony ojciec, który może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale nie może skorzystać z niego jednocześnie z matką. Jeżeli ojciec chciałby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, również musi składać odpowiedni wniosek pracodawcy. Pracodawca nie może odmówić przyjęcia wniosku.

Kobieta przebywająca na urlopie macierzyński ma prawo do czerpania zasiłku macierzyńskiego. W przypadku skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, prawo do otrzymywania zasiłku macierzyńsko również zostaje przedłużone z okresem dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Kobieta, która skorzystała z możliwości otrzymania dodatkowego urlopu macierzyńskiego może podjąć pracę u pracodawcy na pół etatu. W takiej sytuacji wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego zostanie adekwatnie zmniejszona o kwotę wyliczoną za pół etatu z zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz czego szukali internauci:

dodatkowy urlop macierzyski, czy urlop dodatkowy jest obowiązkowy, urlop macierzyński obowiązkowy

comment closed


Przeczytaj inne:
choroby w ciąży
Choroby w ciąży – jakie występują? Które są poważnym zagrożeniem dla matki i dziecka?

Kobiety oczekujące dziecka narażone są na różnego rodzaju infekcje i choroby. Wcześnie rozpoznane i odpowiednio leczone, nie będą zagrożeniem dla...

Zamknij