Zapalenie krtani u dziecka – nie zwlekaj z wizytą u lekarza!

zapalenie krtani u dzieckaW sytuacji zapalenia krtani u osoby dorosłej, leczenie może ograniczyć się do zabiegów domowych. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zapalenia krtani u dziecka. W przypadku małych dzieci konieczna jest ocena lekarzy, którzy mogą stwierdzić, że bez leczenia w szpitalu się nie obejdzie.

W takiej sytuacji, leczenie szpitalne jest konieczne, aby zapobiec uduszeniu się dziecka. Nie lekarz oceni sytuację!
Zapaleniem krtani to nic innego jak zapalenie błony śluzowej gardła. Dolegliwość inaczej identyfikujemy u dzieci, a zupełnie inaczej u osób dorosłych. Powodem takiej różnicy jest różniąca się od siebie budowa krtani dziecku, a osoby dorosłej. Zapalenie krtani u dzieci może powodować utrudnienia z oddychaniem a jest to spowodowane tym, że krtań u dziecka jest umiejscowiona zdecydowanie wyżej niż u dorosłego człowieka, dodatkowo charakteryzuje się mniejszymi parametrami. U dzieci rozróżnia się kilka typów zapalenia krtani, które są rozróżniane inaczej w różnych okresach dorastania. Niestety ale nikt nie jest w stanie określić zachowanie jakim powinien kierować się rodzic w czasie zapalenia krtani u dziecka. Najpewniejszym i jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest niezwłoczny kontakt z lekarze. Z tego powodu nie można zaniedbywać duszności dziecka i niezwłocznie powinniśmy udać się do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Jeżeli uważamy, że szybszym sposobem przetransportowania naszego dziecka do szpitala jest wezwanie pogotowania, to nie odkładajmy tego na później!

Krup wirusowy (ostre podgłośniowe zapalenie krtani)

Krup wirusowy jest bardzo niebezpiecznym wirusem jaki może zagrażać życiu dziecka i jednocześnie sygnałem dla rodzica do pilnego kontaktu z lekarzem. Krup wirusowy potocznie rozpoznawalny jako podgłośniowe ostre zapalenie krtani najczęściej atakujące chłopców. Wirus atakuje przeważnie dzieci w wieku od 6 miesiąca do 3 roku życia.

Objawy – ostre podgłośniowe zapalenie krtani

Podstawowym objawem choroby jest charakterystyczny świst podczas wdychania powietrza, chrypa oraz suchy, szczekający kaszel. Choroba atakuje najczęściej znienacka w okresie nocnym. Na kilka dni przed widocznymi objawami wirusa dziecko ma łagodną infekcję górnych dróg oddechowych. W czasie zachorowania dziecko jest bardzo niespokojne a dodatkowo cały czas płacze.

Leczenie – ostre podgłośniowe zapalenie krtani

Podstawą leczenia jest obowiązkowa wizyta u lekarza, który najczęściej podaje dziecku sterydy, które działają przez 3-4 dni. Bezpośrednio po podaniu sterydów dziecko jest pod stałą obserwacją lekarza. W sytuacji, gdy stan dziecka nie poprawia się, dziecko zostaje w szpitalu w przeciwnym wypadku wraca do domu. Bardzo ważnym elementem w czasie leczenia krupu jest całkowity zakaz podawania antybiotyków oraz leków przeciwkaszlowych. W sytuacji, gdy dziecko gorączkuje, dozwolone jest podanie leków zbijających gorączkę. W ciężkich przypadkach oddychanie dziecka może zostać wspomagane urządzeniami do tego celu przeznaczonymi.

Jeżeli chcemy dbać o zdrowie dziecka a jednocześnie nie pozwolić na powrót choroby, zalecane jest częste wietrzenie pokoju, zwilgotnienie powietrza i utrzymanie ciepła w okolicach 20°C.

Ostre zapalenie nagłośni

Ostre zapalenie nagłośni jest równie niebezpiecznym zapaleniem porównywalnym z krupem. W przypadku ostrego zapalenia nagłośni, również konieczna jest wizyta u lekarza! Choroba najczęściej atakuje dzieci w wieku od drugiego do siódmego roku życia. Choroba charakteryzuje się obrzękiem i silnym przekrwieniem nagłośni co podobnie jak krup powoduje zmniejszenie drożności górnych dróg oddechowych.

Objawy – ostre zapalenie nagłośni

Głównym objawem choroby jest silny narastający ból gardła, który znacząco utrudnia przełykanie śliny czy pokarmu. Dodatkowo do objawów choroby zaliczamy zmianę głosu, duszności oraz świst w czasie wdychania powietrza. Chorobie najczęściej towarzyszy gorączka o sinusoidalnym wykresie, czyli obrazowo nagłymi skokami w górę lub w dół temperatury dziecka. Objawy tej choroby również można rozpoznać po ze sztywniejącej postawie dziecka lub podpierającej podłoża, która ułatwia oddychanie dziecku.

Leczenie – ostre zapalenie nagłośni

Podstawowym elementem leczenia dziecka chorującego na ostre zapalenie nagłośni to leczenie szpitalne, które w pierwszym etapie hospitalizacji stosuje intubację, której efektem ma być pomoc w udrożnieniu górnych dróg oddechowych. W czasie leczenia dziecko przyjmuje silne antybiotyki oraz leki przeciwgorączkowe. Ze względu na rodzaj choroby, która może zagrażać życiu dziecka, leczenie szpitalne jest koniecznością. Ze względu na obowiązkowe szczepienie dziecka przeciwko Haemophilus influenzae typu b spowodowało znaczące ograniczenie jej występowania u dzieci.

Zobacz czego szukali internauci:

chrypka u niemowlaka, zapalenie krtani, podgłośniowe zapalenie krtani czy zagraża życiu dziecka, zapalenie krtani u 3 latka czy udac sie do lekarza, wirus atakujący dzieci 2014, badanie krtani u dziecka?, ostre krupowe zapalenie krtani u dzieci, ostre krupowe zapalenie krtani, krup niebezpieczny dla zycia, zapalenie krtani u dziecka domowe sposoby

comment closed


Przeczytaj inne:
pierwsze ząbki
Ząbkowanie – pierwsze ząbki

Specjaliści na podstawie badań porównują ból, jaki towarzyszy ząbkowaniu u dzieci do silnego bólu głowy u dorosłej osoby. Oczywiście jedne...

Zamknij