24 tydzień ciąży, 24 TC

24 tydzień ciążyCzas szybko mija, ty rośniesz i dziecko z pewnością także. Jego długość wynosi już teraz około 21 centymetrów a waga waha się w granicach 550g. Poprzez nieustanny przyrost masy ciała dziecka wzrasta także zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego bardzo istotne w ciąży jest odpowiednie odżywianie się i komponowanie tak posiłków by dostarczały one do twojego organizmu i co za tym idzie do dziecka niezbędnych wartości odżywczych. W tym czasie lekarz z pewnością zaleci ci zwiększenie przyjmowania żelaza, którego celem jest zapobiegnięcie anemii. Do podstawowych symptomów świadczących o anemii zaliczamy między innymi; zawroty głowy, słabość oraz nadmierne zmęczenie. Staraj się być czujna i obserwować swoje ciało tak, aby w odpowiednim momencie móc zareagować.

Dziecko

Czy cieszysz się, gdy twój malec przesyła ci kuksańce? Czy nie zauważyłaś przypadkiem, iż są one silniejsze i bardziej precyzyjne?  Każda normalna matka cieszy się, kiedy wyczuwa ruchy swojego dziecka, świadczą one o zdrowym i prawidłowym rozwoju. Szkielet dziecka kostnieje i to właśnie przez to wyczuwasz silniejsze uderzenia.

Twarz dziecka nieustannie się zmienia i formuje. Wszystkie jej elementy jak w puzlowej układance znajdują swoje odpowiednie miejsce. Swoim wyglądem przypomina ona coraz bardziej twarz dojrzałego noworodka, którego z pewnością powitasz po narodzinach. Żaden z wykształconych narządów na twarzy nie zmieni już swojego miejsca docelowego. Oczka zajęły swoje miejsce, nosek, uszy wszystko jest w tych miejscach gdzie powinno.

A co u mamy?

Lekarz z pewnością w tym mniej więcej czasie zaleci ci wykonanie testu na tolerancje przez twój organizm glukozy. Badanie takie zleca się najczęściej pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży. Na czym ono polega i czemu służy? Otóż na ono wyeliminować ryzyko wykrycia cukrzycy ciążowej. Niestety statystyki pokazują, iż ta choroba dotyka coraz częściej kobiet ciężarnych. Obecnie ich odsetek wynosi około od 2 do 5 procent. Jak się przejawia i jak ja rozpoznać? Jest ona dość podstępną chorobą i czasem mylnie można odczytać jej objawy przypisując je np. lekkiemu podziębieniu. Do najczęstszych objawów, które towarzyszą czy wskazują na cukrzyce ciążową zaliczamy między innymi; mdłością, zmęczenie, nadmiernym i częstym oddawaniem moczu, nietypowym pragnieniem przy jednoczesnym odczuwaniu suchości w gardle a także występowanie cukru w moczu. Dlatego poddaj się każdemu badaniu, które może, chociaż w minimalny sposób przyczynić się do wcześniejszego zdiagnozowania choroby, która może zagrażać tobie i dziecku.

Ty także przechodzisz przemiany. Brzuszek robi się coraz większy, pępek staje się wypukły jak by chciał wyjść na zewnątrz a zaraz na podbrzuszu pokazała się ciemniejsza pionowa linia. To normalne, wszystko wróci do stanu poprzedniego w dzień porodu.

Teraz skup się na dziecku i sobie. Jedz regularnie, pij dużo wody najlepiej mineralizowanej tak by dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych substancji.

Dbaj nie tylko o dziecko, ale także o siebie, dobre samopoczucie to 50% sukcesu.

Zobacz czego szukali internauci:

24tc, 24 tydzień ciąży, 24 tc waga, ciaza 24tydzien, 24 t c, ciaza 24 tydzien

comment closed


Przeczytaj inne:
błonnik
Błonnik a ciąża

W ostatniej dekadzie samo słowo błonnik stało się bardzo popularne. Nie ma dnia, aby w reklamach nie bombardowano nas produktami...

Zamknij