23 tydzień ciąży, 23 TC

23 tydzień ciążyStarasz się wyobrazić jak wygląda twoje dziecko? Na chwilę obecną nadal zwinięte jest w kłębek z podkurczonymi delikatnie nóżkami. Ze względu na ilość miejsca, którym dysponuje pozostanie tak do końca ciąży. Dlatego zwinięte dziecko mierzy teraz około 20 cm, gdyby jednak jego długość zmierzyć po wyprostowaniu oscylowałaby ona w granicach 30 centymetrów. Masa ciała zwiększa się nieustannie i w dwudziestym trzecim tygodniu wynosi około pół kilograma. Czyż nie brzmi to dumnie?

Dziecko

W tych tygodniach ciąży dziecko swoim wyglądem zaczyna przypominać typowego noworodka. Zwiększa się ilość podściółki tłuszczowej, dzięki czemu dziecko staje się coraz bardziej proporcjonalne. Skóra dziecka pokryta jest mazią płodową a na głowie pojawiają się pierwsze włoski. Niektóre dzieci rodzą się z niewielką ilości włosów na główce inne natomiast wprost przeciwnie od pierwszego dnia cieszą oko mamy bujną fryzurką.

Dziecku z dnia na dzień przybywa umiejętności, nieustannie je doskonali. Fikołki, wygibasy, wymachy, kopnięcia to nieustanny trening dla ciała noworodka. W tym czasie nie zachodzą radykalne zmiany w jego budowie i zachowaniu.

Mamo zadbaj o siebie

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży to także czas, kiedy twoja uwaga powinna być skierowana nie tylko wyłącznie na dziecko, ale także na ciebie samą. Być może, że zaczynasz odczuwać już skurcze Braxtona – Hicksa. Czy kiedykolwiek wcześniej słyszałaś o nich? Co to takiego? To skurcze, które są odpowiedzialne za prawidłowe przygotowanie twojej macicy do porodu. Na razie nie są one regularne i nie odczuwasz bólu, także dla dziecka są one całkowicie bezpieczne, więc nie musisz się ich obawiać.

W Internecie pełno jest zdjęć z ciąży, na których doskonale widać rączkę lub nóżkę dziecka, która wygląda jakby chciała wydostać się na zewnątrz brzuszka. To naturalne, w tym właśnie czasie powinnaś dobrze już odczuwać igraszki twojego maluszka.

Czy myślałaś już o szkole rodzenia? Jeśli nie to nadszedł właśnie odpowiedni moment by się nad tym poważnie zastanowić. Zajęcia organizowane są dla par, ale z praktyki wiadomo, że mężczyźni rzadziej biorą w nich udział niż przyszłe mamy. Co dają takie zajęcia? Przede wszystkim pozwalają lepiej zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w twoim ciele. W ich trakcie prowadzone są zajęcia przygotowujące cię do porodu a także do prawidłowej opieki nad noworodkiem. W ich trakcie uzyskasz informacje o możliwości wystąpienia powikłań a także o metodach zminimalizowania bólu porodowego. Jest to niezwykle ważna wiedza, którą niestety nie posiada zbyt wiele kobiet. A już w czasie ciąży poprzez odpowiednie ćwiczenia możemy przygotować nasz organizm na ten trudny dla niego i dla nas samych sprawdzian życia.

Także opieka nad nowo narodzonym dzieckiem wymaga odpowiedniej wiedzy oraz przygotowania. Układ kostny dziecka jest nadal bardzo delikatny i wrażliwy na wszelkie urazy. Delikatność, delikatność i jeszcze raz delikatność to podstawa. Nawet niewielkie lub wydawać się by mogło niegroźnie wygięcie ręki w ubranku może prowadzić do poważnych urazów. Dlatego bądź szczególnie ostrożna. To najważniejszy twój skarb na świecie.

Co zrobić by mięśnie miednicy były odpowiednio przygotowane do porodu? Otóż jednym z najprostszych i jednocześnie najprzyjemniejszych metod jest sex. To dzięki niemu mięśnie miednicy zmuszane są do pracy. Co więcej w trakcie stosunku dziecko będzie usatysfakcjonowane lekkim kołysaniem, jak również otrzyma duża dawkę hormony szczęścia? Nie rezygnuj, więc z tej przyjemności zasłaniając się dobrem dziecka.

Zobacz czego szukali internauci:

23tc, 23 tc, 23 tydzień ciąży jak wygląda dziecko, 23 tc galeria, wyglad dziecka w 23 tygodniu, 23 tc dziecko, 23tc wyglad dziecka, ciąża 23 tydzień, dziecko w 23 tygodniu ciąży, ciaza 23 tc

comment closed


Przeczytaj inne:
kwas foliowy w ciąży
Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy - powszechnie rozpoznawalny jako witamina B9 i B11, folacyna czy folan. Kwas foliowy to konieczność dla prawidłowego rozwoju...

Zamknij